Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,169 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • mycoplasma pneumoniae

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, v 6. tt som sa nakazila nejakou virozou, teraz som v 16 tt. a problemy pretrvavaju. musim lezat, nechodit von, vtedy je to ok. Ak sa hybem, idem von, hned nasleduju bolesti klbov, teplota 37,2 az 37,5, zimnica. zistili mi mycoplasma pneumoniae IgM 43,6 - nemeni sa to, odber mi robili uz dvakrat, IgG negativne. Pred tyzdnom som dobrala Sumamed 500 g - asi nezabral. Navrhuju mi intravenozne erytromicin alebo klacid.
  Otazka - moze toto ochorenie - mycoplasma pneumoniae - zanechat nasledky na dietatku? Moze liecba uvedenenymi ATB poskodit?
  dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  IgM je nízke a nič to podľa mňa neznamená, ale ja nie som pneumológ, ak majú podozrenie na zápaľ pľúc, tak nech spravia snímok pľúc, v tehotnosti je to bezpečné.
  Inak teplota 37,2 -37,5 je v tehotnosti normálna, zvýšené hladiny progesteronu zvyšujú teplotu, a neexistuje tehotná, ktorú by neboleli kĺby.
  O úrovni starostlivosti svedčí aj to, že Klacid je v tehotnsoti kontraindikovaný a hlavne slabší ako Summamed.