• Tehotenská cukrovka?

    Dobrý deň pán doktor. Obraciam sa na vás s prosbou o radu ohľadom tehu cukrovky. V rozmedzí medzi 24-28 tt mi lekárka nerobila testy. Až v 29 tt mi objavila v moči cukor. Následne ma odoslala na diabetológiu, kde mi urobili nalačno odber krvi z prsta. Výsledky boli dobré-hodnota bola niekde okolo 4,20. Nespĺňam ani ostatné riziká tehot.cukrov.- Nemám nadváhu, momentálne som v 30tt a pribrala som 8kg, v rodine cukrovka nie je, vek 28 rokov. Diabetológ mi teda pre istotu odporúčal ešte oGTT, ten som tiež absolvovala. Výsledok nalačno aj po hodine bol v norme, po dvoch hodinách som však mala hodnotu 5,69- pričom ako referenčné hodnoty uvádzalo laboratórium rozmedzie od 8-11. Takže mi to vyhodnotilo ako nízke... Avšak cukor v moči bol aj po hodine aj po dvoch. Tak teraz neviem, nikde som nenašla to, keď je cukor po dvoch hodinách nie že vysoký ale takýto nízky.. Znova som bola odoslaná k diabetológovi, tam mi dnes ráno nalačno odobrali krv zo žily. Ale lekár mi nič nepovedal, ani to, čo im teraz tá krv môže ukázať, aký je rozdiel medzi odberom z prsta a zo žily čo sa týka cukru. Som zmätená, mám sa teda obávať tej cukrovky, či nie? Výsledky budú zajtra, ale aj tak by som rada poznala váš názor. Nie je už teraz neskoro, ak mi zistia tú cukrovku až v 30 tt? Myslím ohľadom rizika pre bábo-veľkosť, problémy s dýchaním, srdiečkom, veľmi sa obávam, dúfam že bude v poriadku... :-(( Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    oGTT je normálne a cukor v moči v tehotnosti býva, pretože obličky sú viac prekrvené a cukor sa stráca do moča, Vaši lekári by si mali prečítať učebnice porodníctva a fyziologie.
    NIč Vám nie je, a je veľká chyba, ak Vaša lekárka Vám nerobila oGTT, koná proti zásadám odborných spoločností.