Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • sprava

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor dnes som bola u gynekologa na poradni co som vam pysala o tu pohlavnu chorobu tak uz viem co mam jedna sa o trichomoniázy lieky mi neprdpisal ze mi ich predpise ked dojdem na poradnu v 16 decembra ma tato choroba v plyv na plod?A este nieco som v 30tt tehotenstva a dietatko uz mam otocene dole hlavickou ale co ma znepokojuje doktor mi povedal za dieta ma mensiu hlavicku ze to vypada na 28tt.A na 30tt nemam moc male brucho 27cm......Dakujem

Podobné otázky

 • Odkedy je dieťa napojené na placentu?

  , Autor: Alis123

  Dobrý den pán doktor, viem ze správna životospráva a obmedzenie alkoholu, fajcenia a podobne je ideálne urobiť uz pri plánovaní tehotenstva a vsak kedy reálne rôzne takéto faktory sa dostávajú k dieťaťu? Zaujímajú ma to predovšetkým kvôli užívaniu liekov. Som v 6tt a potrebujem užívať antibiotiká Suprax no bojím sa, aby sa plod nepoškodil alebo nepotratil, o dieťa sme sa snažili veľmi dlho. Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Suprax sa považuje za bezpečný, hoci v prvom trimestri sa snažíme liekom vyhnúť, pretože v tom čase dochádza k najbúrlivejšiemu množeniu buniek a tvorbe orgánov.
  Ale ak infekcia je väčšou hrozbou, majú sa antibiotiká podať.

 • Staphylococcus aureus

  , Autor: Lucka22

  Dobrý deň,

  som v 21.tt. Zo steru mi bol zistený tento nález:

  Nález: Corynebacterium sp.

  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.

  Nález: stredne masívne Staphylococcus aureus
  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Ampicilín....................R Ciprofloxacín...............SC
  Ampicilín-sulbaktám..........C Tetracyklín..................C
  Oxacilín.....................C Trimetoprim-Sulfametoxazol...C
  Erytromycín..................C Nitrofurantoín...............U
  Klindamycín..................C
  Expertná správa:
  Resistance to penicillins

  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Kolistín.....................R Klindamycín..................L
  Neomycín-Bacitracín..........L Ofloxacín....................L
  Gentamicín...................L Tetracyklín..................L
  Tobramycín...................L Chloramfenikol...............C
  Erytromycín..................L Nitrofurantoín...............U

  Kmene citlivé na oxacilín sú citlivé aj na kombinácie penicilínov s inhibítormi
  betalaktamáz a cefalosporíny okrem ceftazidímu, cefixímu, ceftibuténu a
  ceftolozan-tazobaktámu, ktoré nie sú vhodné na terapiu stafylokokových infekcií. V
  prípade, že je ciprofloxacín stredne citlivý, je nutné ho podávať vo vysokých dávkach a v
  kombinácií s iným antibiotikom. Aminoglykozidy pri terapii systémových ochorení
  použiteľné len v kombinácií s iným účinným antibiotikom.


  Lekár mi dal Fluomizin a potom Gynoflor. Docitala som sa, že môže spôsobiť predčasný pôrod, potrat. Nakoľko som raz už potrat zažila (z iného dôvodu), o babo sa bojím.

  Prosím, je liečba dostatočná? Treba robiť aj kultiváciu moču a test krvi?

  Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  stafylokokus aureus môže byť normálna súčasť pošvovej flory a nemusí robiť problémy.
  Ak nemáte prejavy infekcie, nie je potrebné ho liečiť.

 • 5 detská choroba

  , Autor: Berinka

  Dobrý deň pán doktor
  Bola som na odbery protilátok parvovirus B19. Prvé príznaky sa u mňa i javili 11.1. a na krv som bola 16.1. dnes mi prišiel výsledok no nerozumiem sa tomu .
  IgM 0,122
  IgG 79,972
  Čo to znamená , mám sa obávať ? Ďakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tieto čísla sa nedajú interpretovať, potrebujem referenčné hodnoty daného laboratória. Ale zdá sa, že máte ochranné protilátky po prekonaní infekcie v minulosti, čo je dobrá správa.

 • Tvrdnutie brucha a zakrvácanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor, som v 23. týždni tehotenstva a prosím o radu v týchto otázkach:

  1) od 17. týždňa mi tvrdne brucho, mám pocit, že nezaberá ani magnézium ani kľud. Niekedy stvrdne aj trikrát za hodinu, inokedy je aj hodinu - dve v kľude, celkovo ale stvrdne zrejme tak 20 krát denne ak nie viac. Kŕčok má podľa vaginálneho ultrazvuku 3,8 mm, neskracuje sa, neotvára. Raz mi robili CTG kde sa hodnoty (na spodnom grafe) pohybovali okolo 14 a pri stvrdnutí (1x počas 20 minútového merania) vystúpila hodnota na 28. Brucho väčšinou stvrdne len na jednom mieste (väčšinou vpravo, vyzerá to ako veľký tvrdý hŕb), stvrdnutie a uvoľnenie trvá dokopy možno 10 sekúnd, nebolí, cítim vtedy tlak na močenie. Pri poslednom vyšetrení ma lekárka vystrašila, že to, že je krčok v poriadku ešte nič neznamená, že mi môžu vraj prasknúť plodové obaly a odtiecť plodová voda, že mám ležať, ležať, ležať a užívať okrem magnézia aj guajacuran 2x denne a že keď sa to nezlepší, odporučí hospitalizáciu. Čo si o tom myslíte, súhlasite s jej záverom a odporúčaním??? Veľmi ma to vystrašilo.

  2) Niekedy zakrvácam, konkrétne to bolo v 14., 22. a 23. týždni, išlo o jasno červenú ale riedku/priehľadnú krv (asi bola zmiešaná s močom), ktorú som vždy našla na toaletnom papieri pri močení v nie zanedbateľnom množstve, aj keď som šla hneď k lekárovi, v pošve a ani v moči neboli nájdené stopy krvi (moč kontrolovaný ambulantne ponorením papierika), žiadne stopy neboli ani na nohavičkách. Takže neviem odkiaľ tá krv bola. Placenta je od 20. týždňa mimo dolný segment a ultrazvukové ani vaginálne vyšetrenia nič neodhalili. Pri močení nepociťujem žiadne problémy, okrem toho, že chodím často a niekedy to ide trochu "pomaly" a pri potlačení cítim niekedy trochu bolesť v slabinách. Stretli ste sa už s takými prípadmi? Aký je pravdepodobný ďalší vývoj a ako sa mám správať, mám len ležať? Inak, od 14. týždňa som PN, do 20. týždňa som bola len doma (sem tam ležala, ale väčšinou sedela, od 21. týždňa som začala chodiť na prechádzky, do obchodu, atď. ale všetko veľmi opatrne, takže rozmýšľam aj nad tým či nespôsobuje krvácanie fyzická aktivita (?).

  Ocením Vašu radu a názor, vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak sa nemení nález na krčku tak ešte nemusí hroziť potrat, na druhej strane žiadna liečba potratu nezabráni ak sa naozaj začne.
  Tvrdnutie brucha spolu s krvácaním može signalizovať, že naozaj hrozí potrat, ale je potrebné iba počkať, ako sa stav vyvinie. Žiadna liečba neznižuje riziko neúspechu, snáď iba obmedzenie námahy.

 • Placenta preavia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť ešte o jednu radu. Som v 17. týždni tehotenstva, v 14. týždni mi bola v nadväznosti na jednorazové zakrvácanie diagnostikovaná placenta praevia marginalis, momentálne je už placenta vzdialená cca 9 mm od krčka. Od toho 14. týždňa som ešte dvakrát zakrvácala, šlo ale o drobné krvácania (raz zo mňa vyšili dva kusy hmoty krémovej kozistencie a svetlo hnedej farby, druhykrát sa objavila kvapka krvi v moči na toaletnom papieri, samotný výtok vyzeral v oboch prípadoch nezafarbený). Už som 3 týždne PN a môj lekár ma vypísal na ďalší mesiac s tým, že potom sa uvidí. Nerozumiem však veľmi ako by som sa mala správať, čo môžem a čo nie, ako vlastne u mňa vzniká krvácanie a teda aké moje činnosti či pohyby ho môžu spôsobiť. Musím len ležať alebo môžem v pohode aj celý deň sedieť a chodiť alebo robiť ľahké domáce práce, pracovať s počítačom či ísť na krátku prechádzku? Dá sa prosím Vás odhadnúť aspoň veľmi všeobecne ďalší vývoj, myslím tým či mám čakať, že krvácanie sa bude opakovať počas celého tehotenstva alebo sa to môže po nejakom čase zlepšiť alebo naopak zhoršiť? Ďakujem.