Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vysledky odberu krvi v 12.tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcela by som Vas poprosit o radu. Momentalne som v 13tt a v neukoncenom 12tt mi robil moj Dr.odber krvi na nejake vysetrenie vrodenych vad (Downov syndrom+nejakedalsie 2 vadyi, povedal mi ich po latinsky, tak som moc nerozumela). Vysledok sa vraj vyhodnocuje dvomi metodami prepoctu. Pri jednej metode vysiel vysledok negativny, teda v poriadku a pri druhej metode vysiel vysledok zle, teda, ze ma babo dispoziciu na nejaku vyvojovu vadu. Lekar povedal, ze vzhladom na moj vek (34r.) je pravdepodobnost Downovho syndromu 1:314. Chcem Vas poprosit o radu, ci je naozaj dovod na obavu, ci jeden vysledok moze vyjst inac pri roznych prepoctoch a aky dalsi postup v tomto pripade by ste zvolili?
  Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nerozumiem, ako to myslel. Skríningové vyšetrenie sa prepočítavá na vek vždy a určuje riziko aj vzhľadom k veku. Inak pravdepodobnosť 1:314 je nízka a nemusíte sa stresovať, vhodné je doplniť dokladné ultrazvukové vyšetrenie na tzv. minor markery, ktorých neprítomnosť znížia riziko na negatívne.