Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,155 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • galaktorea po vysadeni HA!!!

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,pan doktor.
  Prosim o radu. Mam 35r. , 6 rokov som uzivala HA Yanine.Vysadila som ju vo februari 09 kvoli planu otehotniet.Po vysadeni sa mi objavila az doteraz sept. 09 obojstranna galaktorhea po kompresii.Cyklus vacsinou 31dnovy, 1. x 26 dnovy,1x 34dnovy. Trvanie 4 dni. Niekedy pred menstruaciou 1az 2 dni mierne spinenie. Hned po vysadi to bolo dokonca 3 dni pred menstruaciou.V strede cyklu sa hlien meni na tazny a sklovity cca na 3 dni. Pocas celeho cyklu minimalne zmeny na prsnikoch, nemam ziadne predmenstruacne napatie.
  V aprili a v auguste hormonalny profil.prolaktin o 10,00 hod v norme, LH, FSH tiez, pomer LH/FSH 1,14...1,04.Estradiol v norme. Progesteron v aprili 29,9 v luteal. faze, v auguste 10 ng /l ( referencne hodnoty laboratoria, 3,4-az 25ng/l).TSH, fT3,fT4, glykemia, kreatinin, krvny obraz v norme. Az do uzivania HA a pocas uzivania HA , cely zivot SOM NIKDY NEMALA ZIADNE TAZKOSTI, ziadne poruchy cyklu,ziadnu galaktoreu.Neuzivam ziadne lieky, kt. by sposobovali galaktoreu, nemam ziaden akutny stres, ani DM ani autoimunitne ochorenie.
  Moja pani dr. na zaklade udaja o spineni a udaji o progesterone 10ng/l navrhla Duphaston, kvoli prolaktinu - metoklopramidovy test .Klinicke vys.v 24.den cyklu sliznica primerane vysoka, ziadne cysty na vajecnikoch, ich velkost primerana, nalez zlteho telieska,ako dokaz po prebehnutej ovulacii, krcok zavrety, na prsiach ziadne cysty.
  Prosim neexistuje najskor nejaka rastlinna miernejsia liecba ?? Sarapis, YAM koren ? Prirodny progesteron v mastiach?Alebo mam este pockat kym sa telo samo zotavi ? DAKUJEM Vam.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte normálne hodnoty prolaktínu, osobne by som nedával lieky na zníženie prolaktínu, teoreticky sa dá dať Agnucaston alebo mastodynon.
  Ak máte pravideľný cyklus, nie je potrebné dodávať Duphaston, teoreticky existuje znížená funkcia žltého telieska, to sa prejaví špinením v druhej fáze cyklu, vtedy je duphaston idnikovaný, rastlinky v tomto prípade nepomožu.