Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Marta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor. Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď, ktorá sa týkala vyššieho FSH a s tým spojené IVF. Ale nepoložila som správne otázku. Preto by som sa chcela spýtať /ak môžem/ ešte raz, či je možné očakávať nejakú POZITÍVNU REAKCIU VAJEČNÍKOV na stimuláciu pred IVF aj pri zvýšenom FSH-16 /odber: 3-tí deň menštruačného cyklu/. Opakovaný odber: 2 deň men. cyklu FSH -11. Dokonca som mala pri vyšetrení málo folikulov. MÔŽE SA POČET FOLIKULOV MENIŽ KAŽDÝ CYKLUS? Nikdy som nebrala hormonálne lieky, ani lieky na stimuláciu ovárii. Momentálne som pánom docentom z centra asis. rep. odporučená na moje prvé IVF-takže prvú stimuláciu. Ale nerozumiem tomu, prečo by mali moje vaječníky reagovať na syntetický hormón, keď nereagujú na môj vlastný. Mám už naozaj tak nízku ovariálnu rezervu? Som už veľmi unavená z nejasných odpovedí, pretože moja pani doktorka mi povedala, že sa zbytočne obávam, že je to u mňa o psychike a že takéto hodnoty nič neznamenajú. Až v CENTRE ASIS. REPRODUKCIE sa mi otvorili oči, ale zase neviem, či nie príliš. Nechcem sa totiž zbytočne stresovať ale ani nechcem mať zbytočnú nádej. Kladiem si otázky, som zmätená a plná pochybností. Preto by som Vás poprosila pán doktor, aspoň o kratučkú odpoveď, možno vysvetlenie. Vopred ďakujem. Marta

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vysoké FSH može znamenať vyhasnutie funkcie vaječníkov a potom už je liečba neúčinná. Doležité je zistiť, či naozaj ide o vyhasnutie funkcie (nízke hladiny estrogénov, vysoké FSH). Avšak 11 a 16 nie je katastrofálna hodnota, osobne by som ešte jeden cyklus stimulácie skúsil, ak vaječníky nezareagujú, potom ostáva iba adopcia, myslím, že na slovensku sa vajjíčka nedarúvajú.