• cisársky rez áno či nie

    Dobrý večer, som prvorodička, mám 37.rokov, som v 31. týždni tehotenstva, tehotenstvo zvládam dobre, v 30. týždni tehotenstva mi lekár na UZV povedal, že môj plod je väčší a v 40. týdžni to vyzerá, že bude mať cca 4 kg, spraví mi cisársky rez, aby som sa netrápila, moja váha je 100 kg a výška 60 cm.
    Navyše som lekárka, hematologicčka, poznám všetky indikácie aj komplikácie cisárskeho rezu, ale aj niektoré výhody oproti spontánym pôrodom.
    Neviem, ako sa mám rozhodnúť či pre cisársky rez alebo pre spontánny pôrod? U nás na Slovensku je bohužiaľ taká legislatíva, že cisársky rez sa nevykonáva na prianie pacientky, v Nemecku ano, aj v ostatných krajinách západnej Europy, čo mi je veľmi ľúto, pretože dobre vieme, že aj tzv. prirodzené pôrody majú svoje komplikácie, a ked počujem vakumextraktor tak mi je normálne do plaču. Dakujem

    Dobrý dň,
    je to samozrejme nezmysel, cisársky rez nie je indiikovaný na základe veľkosti plodu, je to operácia, ktorá má svoje riziká.
    Äko lekárka iste viete, že riziko trombozy je 3x vyššie po operácii, okrem toho porod je fyziologický jav. Inak deti po cisárskych rezoch majú vyššie riziko problémov s pľúcami.
    Na druhej strane chápem kolegu, že u lekárky vo Vašom veku a prvej gravidity radšej vsádza na istotu. Zdravotníci majú vždy komplikácie.