Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • otazky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den. Mam 2 otazocky. Je pravda ze ked sa poda epidural pri porode tak sa porod spomali alebo dokonca zastavi? A ci sa da vyliecit uplne zo streptococa agalactiae,keby sme s manzelom uzivali naraz atb ci by sme sa tejto bakterie zbavili natrvalo. V podstate potom by sme ju uz nemohli od seba navzajom chytit. Alemo sa mylim...dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak sa epidurálna analgézia podá v správnu dobu, porod nespomaľuje, dokonca ho može i urýchliť (zmeknutie porodných ciest, zníženie adrenalínu kvoli útlmu bolesti).
    Nie streptokokus agalactiae je všade okolo Vás, nedá sa z neho "vyliečiť" aj preto, lebo to nie je choroba, je to bežná baktéria. Jediný problém je, že novorodenec sa pred ňou nevie brániť, preto sa matkám dávajú za porodu antibiotiká.

Podobné otázky

  • Diastáza po pôrode.

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Zdravím Vás Pán Doktor.

    Som 2 mesiace po pôrode. Bolo to moje prvé tehotenstvo pri ktorom som mala veľké bruško, bábätko malo vyššiu hmotnosť a rapídne som pribrala 25kg. Síce sú moje obavy predčasné, no bojím sa druhého tehotenstva do budúcna, keďže by som si ho veľmi s odstupom času priala. Rodila som akútnou sekciou kvôli ťažkej preeklapsii.

    Ako to je s diastázou počas druhého tehotenstva?
    Hrozia nejalé komplikácie, bolesti či zhoršenie diastázy samotnej?
    Bojím sa že by to nejako vplývalo na bábätko alebo by niečo nebolo v poriadku s donosením, s pruhom.

    S mojím lekárom som sa radila. Vie sa to s odstupom času upraviť aj samé. Zvažujem aj fyzio., no keďže som sama, pri malom bábu a domácnosti nie je na to moc čas. Z cvičenia mám ešte obavy kvôli vnútorným stehom, aj keď kontroly po pôrode a po šestonedelí dopadli v poriadku. Celkovo je to ponižujúce počúvať otázky na brucho, ľudia si myslia že som stále tehotná...

    Ďakujem za prečítanie a odpoveď.
    S Pozdravom - M.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite Vám odporúčam konzultáciu fyzioterapeuta, pretože nielen samotná diastáza, ale aj jazva na bruchu môže robiť problémy.
    A samozrejme v budúcej tehotnosti je vhodná profylaxia aspirínom na zníženie šance na preeklampsiu.

  • Krvácanie po pôrode

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor.

    Som tri týždne po vaginálnom pôrode (19.7.), ktorý bol veľmi rýchly. Mala som mať pôrod vyvolavaný ale nakoľko som bola otvorená ráno už na 8cm, tak mi prepichli plodovú vodu a ja som za 15 minút porodila. Mám na vás dve otázky.

    1. Mám iba dva vnútorné stehy, ktoré ma nebolia, ale stále nevypadli (stále mi vytŕča nitka). V nemocnici mi povedali že do týždňa vypadnú alebo sa vstrebú. Je normálne, že ešte nevypadli aj keď prešli už tri týždne?

    2. Čo sa týka krvácania tak stále krvácam, aj keď krvácanie nie je také silné ako na začiatku. Predvčerom pri sprchovaní zo mňa vyšla väčšia zrazenina a včera tiež vo veľkosti asi golfovej loptičky. Znepokojilo ma, že v zrazeninach boli akoby kúsky sliznice (neviem presne ako to popísať). Od včera pociťujem miernu bolesť v podbrušku ako pri menštruácii. Ide stále o zavinovanie maternice? Iné problémy však nemám. Je potrebné navštíviť gynekológa alebo nemocnicu v ktorej som rodila? Alebo je takéto čistenie normálne aj keď prešiel už taký čas?

    Ďakujem vám za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    do konca šestonedelia patríte do pôrodnice, kde ste rodili, takže by ste sa v prípade komplikácii mali hlásiť tam.
    Čo sa týka stehov, údaj je trocha mätúci, oni za týždeň strácajú pevnosť, ale nemusí to znamenať, že sa úplne stratia - vstrebú alebo vypadnú. Nemusíte si to nijako všímať, skôr či neskôr tá nitka odpadne.
    Takéto krvácanie aj v zrazeninách tri týždne po pôrode už nemusí byť normálne. Ak by to prešlo, nie je potreba ďalšieho riešenia, ak by sa odchod zrazením a väčšieho množstva krvi opakoval, vyhľadajte pôrodnicu.

  • Potrat a samocistenie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    keď sme v 10tt zistili ze dieťatku nebije srdiečko s lekármi sme sa dohodli ze skúsime nechať, aby si s tým telo poradilo samo. Po niekoľko hodinových kontrakciach zo mňa okrem iného vyšiel aj plod, predpokladám ze v plodovom vajci. Veľmi ma však prekvapila veľkosť, bolo to naozaj dosť veľké, malo to až 8cm..sedí to na daný týždeň? Išlo naozaj o plodovej vajce vnútri s malym plodom?
    (vývoj dietatka sa zastavil v 6+1).
    Ešte by som mala ďalšie 2 otázky...
    -chcem sa ešte opýtať, či stačí ísť na kontrolu, ci sa všetko v poriadku vycistilo až po 1.mensturacii.
    -je v poriadku sa po 1.menstruacii pokúšať opäť otehotnieť?
    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak by sa vývoj zastavil v 6+1 tak určite by plodové vajce nemalo 8 cm, zrejme v tom boli aj krvné zrazeniny. Veľmi oceňujem, že Vás lekár nehnal na zbytočný chirurgický zákrok so všetkými jeho rizikami.
    Mimochodom už máme k dispozícii lieky, ktoré podporujú vyprázdnenie maternice a majú viac ako 80% účinnosť pri kompletnom vyčistení maternice pri samovoľnom potrate.

  • Obmotaná šnúra

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    som už pol roka po porode, ale stále mi nedá spávať jeho priebeh a potrebovala by som aj iný pohľad na to. V skratke, mala som bezproblémového tehotenstvo, v 39. týždni som isla na klasickú poradňu, na pasoch boli vraj ozvy bábätka zle a bola potrebná akútna sekcia. Kým sa na všetko pripravovali ozvy sa vraj zlepšili a navrhli čakať. Po par hodinách sa rozhodli nerobiť cisársky rez nakoľko sa to zlepšilo a vyzeralo v poriadku ale nechali si ma na pozorovanie, hypoxia plodu Po víkende mi navrhli radšej vyvolať pôrod. Predtým mi este spravili oxytocinovy zaťažovy test. Všetko prebehlo v poriadku a tak mi dali najpr balónik začala mi odtekat voda cely den sa nic nedialo a na druhy mi aplikovali tabletky. Porod sa spustil, rodit som začala asi po 6 hodinách od zavedenia tabletky bez epi. Všetko prebiehalo v poriadku avšak maly sa narodil s obmotanou šnúrou, nedychal bolo potrebné ho resuscitovať. Napil sa vraj aj už zelenej plodovej vody. Placenta zo mňa vraj doslova vypadla. Nastastie je maly uplne v poriadku avšak bude stále sledovaný v rôznych ambulanciách a patriť medzi rizikových novorodencov. Pevne verím ze ho to do budúcna nijak neovplyvní.
    Moje obavy a otázky na vás, dalo sa tomu včas zabrániť keby sa urobil hned cisársky rez? Mohol mať už vtedy tu šnúru obmotanú? Da sa tomu nejako zabrániť?Nemôžem povedať zeby ma za ten čas strávený v nemocnici nasledovali, ale ked uz sa im raz niečo nezdalo, prečo ma nechali čakať cely víkend.
    Naozaj si neviete predstaviť aký traumatizujuci zážitok mam z toho...

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    plne rozumiem Vašim obavám a myšlienkam. Možno to, čo Vám napíšem Vás prekvapí.
    Novorodenci sú evolučne vynikajúco pripravení na prechodný nedostatok kyslíka počas pôrodu, pretože k nemu dochádza takmer vždy. Počas kontrakcií sa stláčajú cievy v maternici a klesá prívod okysličenej krvi do placenty. Na to, aby došlo k prekonaniu kompenzačných mechanizmov a k trvalému poškodeniu, musí byť nedostatok kyslíka veľmi výrazný, a pomerne dlhý. Pupočník okolo krku má asi 1/3 novorodencov a nezvyšuje sa tým nejaký výskyt dlhodobých komplikácií.
    Nemám k dispozícií Vaše nálezy ani krivku oziev ani trvanie pôrodu. Ale Vaše dieťa je zdravé, takže perfektne vykompenzovalo problémy, ktoré počas pôrodu vznikli, pretože je na to stavané a plne pripravené. Samozrejme detskí lekári odporúčajú tieto deti sledovať, pretože chceme vedieť, či naozaj plne zvládli takýto ťažší príchod na svet.
    Naopak pôrod plánovaným cisárskym rezom je pre deti absolútne neprirodzený a nie sú na neho pripravené. Hoci môžu mať lepší "štart", z dlhodobého hľadiska sú deti vybrané z tela matky bez pôrodného deja výrazne častejšie choré a majú celoživotne vyššie riziká závažných ochorení. Preto by sa mal cisársky rez robiť iba vtedy, ak je naozaj prirodzený pôrod reálne rizikový pre dieťa alebo pre matku.
    Toto potvrdila aj veľká štúdia pri deťoch, ktoré sa rodia zadočkom dopredu. Porovnávala deti, ktoré sa tak rodili prirodzene a ktoré sa tak rodili plánovaným cisárskym rezom. Deti rodené prirodzene mali horší štart, mali častejšie podozrenie na nedostatok kyslíka počas pôrodu. Ale po 2 rokoch, keď sa porovnal zdravotný stav oboch skupín detí, mali rovnaké výsledky neurologické a vývojové, iba deti rodené cisárskym rezom boli častejšie choré a častejšie boli ošetrované lekárom.
    Je škoda, že s Vami Váš pôrod nikto takto podrobne neprebral a máte z neho traumatizujúci zážitok. Hoci nemám všetky informácie, nazdávam sa, že medicínsky postup kolegov bol správny, iba s Vami nedostatočne prebrali všetky okolnosti.

  • VBAC

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    Som v 40tom týždni tehotenstva, druhé, obe bez komplikácií, prvé (2020) skončilo sekciou po odtečení PV v termíne ale bez kontrakcií (alebo časti z nej, teda), potom po 24h čakaní, či sa pôrod začne sám a nakoniec niekoľkohodinovom vyvolávaní oxytocínom (neotvorila som sa dosť ani napriek častým kontrakciám). Teraz chcem pokus o vaginálny pôrod a našťastie ma nikto do ničoho iného nenúti (môj gynekológ ma najprv trochu „vystrašil“, povedal, že ak chcem prirodzený, nech idem radšej do Ružinova :), Antolskú mám ale oveľa bližšie), lenže po kontrole v tomto týždni som ešte stále úplne zatvorená a ohľadne vývoja situácie po termíne sa už tvária všelijako, lebo vyvolávanie nie je vraj po sekcii úplne dobré, prenášanie tiež nič moc a ja tiež rozmýšľam, ako by to vyvolávanie vôbec dopadlo. Budú sa ma vraj najbližšie pýtať aj na to, čo chcem ja, a vraj sa zohľadní všetko a uvidí sa, ale ja vlastne dosť dobre neviem, čo chcem.
    Otázky sú:
    1. Ako dlho sa dá po sekcii bezpečne prenášať a čakať na spontánny nástup pôrodnej činnosti? (Nemám vôbec žiadne zdravotné problémy alebo komplikácie.)
    2. Bolo by – pre bábätko – bezpečnejšie vyvolávanie a pokus o vaginálny pôrod alebo rovno pristúpiť k druhej sekcii?
    3. Dieťaťu namerali v 37tt+2 3400g, nebude už na VBAC priveľké?
    4. Prečo je moje telo schopné bez najmenších problémov „zasadiť a vypestovať“ deti, ale porodiť ich ani za svet? (na toto nemusíte odpovedať, som len trochu frustrovaná)
    A menej súvisiaca otázka:
    5. Ak by bola sekcia, po akom čase môžem znovu začať behávať? (trate okolo 10K)
    Ďakujem za odpoveď a aj za celý váš prínos slovenskému pôrodníctvu, pekný deň

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    vaginálny pôrod po cisárskom reze odporúčajú všetky odborné spoločnosti, úspešný VBAC je jedným zo základných parametrov ukazujúcich kvalitu pôrodníckej starostlivosti.
    U nás v Ružinove je pravdepobonosť prirodzeného pôrodu u ženy, ktorá je po cisárskom reze a chce rodiť prirodzene viac ako 80%.
    Odhad váhy na UZV je nepresný a 3400 g je normálna váha, okrem toho vyšší váhový odhad nezvyšuje riziko komplikácií pri pôrode po cisárskom reze.
    U nás žena po sekcii prenáša kľudne aj 10 dní a ak treba vyvolávame pôrod jemnými mechanickými metódami. V roku 2021 sme vyvolávali pôrod u žien po cisárskom reze 35 krát, z toho iba 3 mali cisársky rez, všetky ostatné porodili prirodzene.
    Schopnosť prirodzeného pôrodu v súčasnej dobe nie je iba o tele rodičky ale závisí na viacerých faktoroch, preto kolíše percento cisárskych rezov v slovenských pôrodniciach od 16 do 52% na rovnakej populácií rodičiek. Pritom výsledky novorodeneckej úmrtnosti aj chorobnosti sú rovnaké.