• Skracovanie krčka v 31 tt - pesar

    Dobrý deň pán doktor,
    mám 35 rokov a za seboz 2 predčasné pôrody /1. v 37 týždni - zdravé bábatko, vcestná placenta, 2. v 36 týždni - úmrtie plodu , abrupcia placenty/. Teraz som v 31 tt a lekár mi na poslednej poradni povedal, že nie je spokojný s krčkom. Vraj má teraz dlžku 30,7 mm bez funelingu/ pred 2 týždňami to bolo 36,5 mm/, ale vzhľadom na to, že som po druhom pôrode mala vykonanú konizáciu , by mi preventívne nasadil pesar, pretože vraj môžu nastať problémy v 32 tt. Vykonal USG krčka. Mám však problémy s výtokmi, neurobil mi ani výtery, aby sa presvedčil, či tam nie je nejaký zápal, ani zrakovo nevyšetroval vzhľad výtoku. Viem , že pesar môže spôsobiť infekcie krčka a v mojom prípade by mi to možno mohlo viac poškodiť ako pomôcť /je to aj názor lekára u ktorého budem rodiť/.

    Prosím Vás o radu, či by bolo možné vydržať s donosením plodu aspoň do 38 tt bez nasadenia pesaru.
    Kontroly krčka ultrazvukom absolvujem každé 2 týždne. Mám kľudový režim. Tvrdne mi bruško. Užívam Magne B6 - 6 tabliet denne. Ostatné vyšetrenia sú v poriadku, dokonca aj placenta/ PS je typu II/ . Neviem , čo mám robiť, ale nerada by som znovu prišla o moje dieťatko.
    Za Vašu odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný zvyšok dňa.
    S pozdravom
    Peťa

    Dobrý deň,
    pesar sa už u nás nepoužíva, pretože je neúčinný. Ak máte výtoky, tak je potrebné Vás lokálne preliečiť.
    Osobne si však myslím, že sa nič nedeje, oba Vaše predčasné porody neboli sposobené predčasnou činnosťou a krčok možete mať kratší aj kvoli konizácii.