• Reumatoidna artritída a tehotenstvo

    Dobrý deň,
    rada by som sa Vás opýtala ako je to z otehotnením a tehotenstvom s chorobou séropozitívna REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA. Som 30 ročná žena, čo nikdy nerodila, toto ochorenie mam cca 7 rokov. Pretože sme sa z manželom rozhodli mať bábetko, vysadili mi lieky ktoré tomu môžu bránit či spôsobovat vývinové chyby bábatka.Nasadili mi prednison ako alterativnu náhradu, ktora je tolerovana aj v tehotenstve.Po cca 6 mesačnom čistení od methotrexatu sme sa s chuťou pustili do práce:) Žial ani po roku sa nám zatial nepodarilo otehotniet.Gynekológ pri mojom stave sa boji ist do tohto rizika reumatolog zas tvrdi že, sa mi stav zlepsi počas tehotenstva ale po šestonedielke sa mi stav zhorsi. Poradte a popíšte ak máte skúsenosti zo snažilkami s týmto ochorením , ako to zvladli ony. Uvitala by som o tomto clanok , tak krásne spracovaný ako ste to urobili s ochorenim na štítnu žlazu. Lebo aj autoimunitna hypothyreoza ma trapi od detstva.
    Dakujem krásne za všetky rady a nádej!
    S pozdravom a úctou, Janka.

    Dobrý deň,
    reumatoidná artridíta je pomerne závažné ochoreine, avšak v tehotnosti sa občas zvykne zlepšiť. Podľa mojich vedomostí však nesposobuje neplodnosť. Doležité je aby ste mala hladiny hormonov štítnej žľazy v poriadku, doporučil by som dokladné endokrinologické vyšetrenie. Ak bude v poriadku, tak by ste mali byť vyšetrený ako každý iný neplodný pár.