Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,946 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • opakované svrbenie II

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, ja som Vám už písala ohľadom opakovaných svrbeniach v tehotenstvách. Poradili ste mi, že si mám nájsť lekára, ktorý ma bude sledovať. A to je ten problém. Mám pocit, že svrbenie sa každému spája iba s pečeňou a potrebou skontrolovať peč. testy / AST, ALT, GMT, bilirubín / a keď sú o.k., tak to mamička vydržte. Na internete som našla články o intr.cholestáze tehotných, zopár v češtine a hlavne v angličtine. Som zdrav. sestra a s prekladom problém nebol. Potvrdí sa táto diagnóza, keď si dám vyšetriť žlč. kys. v sére / kys. cholovú a deoxycholovú /? Asi to nerobia v každom lab, ale to môžem zistiť a aj si vyšetrenie zaplatiť. Keď som to spomínala jednej internistke, tak iba pretočila oči, že preháňam a že by sa to "určite" odrazilo na hep. testoch. Ale tiež som prečítala aj komplikácie, ktoré hrozia dieťaťu a chcem mať istotu. iné príznaky ako sú nauzea, tmavý moč nemám.
  Myslíte si, že vyšetrenie žlč. kys. bude mať nejakú výpovednú hodnotu? Teraz začínam 33 tt. Bývam pri BA, Trenčín je ďaleko. ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hladina pečeňových testov neodráža závažnosť ochorenia. Ani normálne hladiny transamináz nevylučujú ntrahepatálnu icholestázu, ktorou pravdepodobne trpíte.
  Nie je potrebné vyšetriť hladiny žlčových kyselín, pretože diagnóza je jasná. Mala by ste mať predpísané lieky na zlepšenie vylučovania žlčových kyselín a mala by ste byť podrobne sledovaná.