Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,927 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otazka

  , Autor: Fatikor

  Dobrý,chcel by som sa spýtať že či moja priateľka môže otehotnieť v 28 dni cyklu z 32,keď som jej ho tam stričil iba tak so špičkou cca2cm a neeakuoval som a neviem ci som bol vlhky alebo nie,bol som tam tak 10 sekund(bez ochrany) ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tehotenstvo je málo pravdepodobné, ale ak chcete mať istotu, pošlite ju ku gynekológovi, nech jej predpíše nejakú spoľahlivú antikoncepciu.

Podobné otázky

 • bolesti

  , Autor: Iba Ja

  Dobrý den, možno zvláštna otázka, ale cca posledný mesiac po sexe mám bolesti krížov a bedrových klbov, pričom pri styku absolutne žiadny problém, ani gynekologický, ani nič a potom začnu tie bolesti, o čo by mohlo ist? mám 43. a na gyn prehliadke som bola v marci, všetko ok.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolesti krížov môžu byť prenesené z oblasti maternice. Maternica je fixovaná ku krížovej kosti väzmi a tieto sa môžu počas styku napínať a prenášať bolesť do krížovej oblasti. Býva to aj pri ochoreniach chrbtice. Bolo by vhodné vyšetrenie na rehabilitácií, či sa nejedná o nejakú poruchu postoja a zakrivenia chrbtice.

 • Otázka ohľadom migrény

  , Autor: Geciová

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, v piatok som sa vrátila z dovolenky a odvtedy mám strašne bolesti hlavy, skúšala som už asi všetko čo je dovolené v tehotenstve, neviem si s tým už rady, som zúfalá, boli to stále či v noci alebo cez deň, viete mi nejak poradiť? Som v 8tt.
  Ďakujem

 • Prenos HPV

  , Autor: Daria90

  Dobrý deň pán doktor, mám nového partnera, s ktorým sme však nemali ešte sex. Nakoľko on mal už predomnou jednu sexuálnu partnerku a pomerne veľa sa hovorí o HPV infekciách, chcela by som sa spýtať, či existujú nejaké HPV testy aj pre mužov aj keď nemajú žiadne príznaky, príp. či má význam takéto testovanie v tomto prípade alebo či sa mám obávať z potencionálneho prenosu na mňa. Neviem, či táto otázka je pre Vás relevantná, ak nie ospravedlňujem sa za ňu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto testy nie sú, pretože nosičstvo HPV sa nemusí preukázať ani sterom. Môtete sa však pred prvým stykom zaočkovať, a budete plne chránená.

 • Prasknutý kondóm

  , Autor: jankam

  Dobrý deň, toto sa mi ešte nestalo a som trošku v šoku a cítim sa divne. Pred 5 dňami sme mali s manželom pohlavný styk. Nevšimli sme si, že by bolo niečo s kondómom v neporiadku, avšak dnes zo mňa vyšiel kúsok kondómu (čiže som ho mala v sebe dosť dlho) a zostala som prekvapená. Teraz som si neni celkom istá čo robiť, či utekať na pohotovosť v prípade možnej infekcie, alebo stačí počkať do pondelku a zbehnúť potom k svôjmu doktorovi. Počas týždňa som nepozorovala nič nezvyčajné, teda až na zvýšený výtok, lenže to som pripisovala ovulácii. Nuž teraz už mám aj obavu z tehotenstva (cítim pichanie v pravom vaječníku a to som mala pri oboch deťoch, keď sa uhniezďovali- ale možno si to len nahováram, dúfam) a bojím sa aj infekcie. Otázka teda znie, či stačí ísť k dr po víkende alebo radšej čím skôr? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ten kúsok latexu v pošve určite nepredstavuje žiadne riziko infekcie, existuje intravaginálna antikoncepcia, ktorá sa v pošve nosí celý mesiac.
  Problém skôr je, že riziko gravidity je reálne, žiaĺ prezervatív samotný nie je najlepší druh antikoncepcie u pravideľného sexuálneho styku stabilného páru, viac ako 7 (pri ideálnom používaní) párov zo 100 ročne otehotnie. Ak neotehotniete teraz, určite zvážte nejakú spoľahlivejšiu metódu antikoncepcie.

 • Gény + očkovanie

  , Autor: Marika678

  Dobrý deň,
  ďakujem za všetky Vaše odpovede v tejto téme, toto bude moja posledná otázka, potom uz dám priestor ostatným.

  Nemyslela som na vytvorenie novej mutácie
  Mala som práve na mysli to “zapínanie” - ak by už boli v tele zmutovane gény, či sa môžu “zapnúť” kombináciou ockovania + vírus/baktéria/ už mi aj črevné parazity napadli, keďže mame doma psa?

  Ak by vírus/baktériu/parazity malo dieta v tele dlhšie a do toho by bola aplikovaná vakcína (či už živa alebo neživá) mohlo by to zapríčiniť “zapnutie”?

  Pod pojmom “chronické a dlhodobé” v prvej Vašej odpovedi ste mysleli niečo úplne iné podnety?

  Môžem sa teda ukľudniť a dieta dávať normálne očkovať? Samozrejme vonkajší zdravotný stav zhodnotiť viem, ale dovnútra pred každým očkovaním nevidim, a nechcem sa už trapit podobnými obavami.

  Ďakujem a prajem Vám všetko dobre!


  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už sa v tom strácam, prosím nestresujte sa a dajte dieťa zaočkovať. Je to oskúšané a bezpečné, takéto úvahy už hraničia s paranojou.