Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,431 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Otázka

  , Autor: Veronika19

  Dobrý večer chcela by som sa spýtať s priateľom sme mali nechráni styk a na ďalší deň mi prišla slabšia menstruacia a začala som brat antikoncepciu,na ďalší týždeň som si robila tehotenský test a vyšiel mi pozitívny je nejaka šanca že by som mohla byt tehotná ?

Podobné otázky

 • Problémy s penetráciou

  , Autor: Emilly 78

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.
  Pred nejakou dobou som si nahmatala výrastok vo vnútri vagíny, možno tak 4 cm za vaginálny vchodom.
  Nebola som v tom období ešte úplne sexuálne aktívna, no pamätala som si kedy som pravdepodobne došlo k prvej penetrácii, pri stimulácii rukou. Konzultovala som "tento výrastok" s mojim gynekológom, ktorý mi vtedy povedal, že ešte nedošlo k úplnej penetrácii a, že je to zapríčinené, ešte dovtedajšou neúplnou sexuálnou aktivitou. Odvtedy som už mala niekoľko sexuálnych zážitkov, ale cítim, že mi výrastok zaplňuje pošvový vchod.
  Pri sexuálnom styku s partnerom, nie je možná úplná penetrácia - hlboká, inokedy naopak pri penetrácii so sexuálnou pomôckou ide penetrácia plynulo, inokedy si nemôžem kvalitne zaviesť ani tampón - akoby som musela zájsť tampónom za okraje výrastku aby mi umožnil úplné zasunutie tampónu.
  Neviem či stále nedošlo k úplnej penetrácii, no tkanivo výrastku je hlboko a je slizničné a tuhé má niekoľko cm.
  Možno pri sexuálnych pomôckach a ich inom tvare je preto penetrácia jednoduchšia, no mrzí ma to samozrejme...
  Pri vstupe do pošvy mám ešte taktiež pocit, že celý prstenec hymenu nie je "odstránený" a z časti si viem nahmatať ešte jemne perforované tkanivo, ktoré som ale čítala, že v niektorých prípadoch mizne až pri pôrode. No nie som odborník samozrejme.
  Pošvový vstup (s tkanivom vo vrchnej časti pošvy) mi ale v sexuálnom živote nerobí pri vhodnej stimulácii, lubrikácii a vzrušení problémy, a do hĺbky po výrastok je penetrácia prirodzená a príjemná.
  Chcem sa opýtať preto či si myslíte, či je to anatomický problém, alebo tak hlboko v pošve naozaj ešte stále nepenetrované tkanivo tvaru výrastku , čo si ale myslím, že pri doterajšej snahe nie je možné inak perforovať.
  Či je to otázka na gynekológa, sexuológa alebo ako inak je to možné riešiť...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia Vám naozaj neviem poradiť, najviac pravdepodobné mi príde, že môžete mať v hornej časti pošvy prepážku, čo sa dá potvrdiť vyšetrením v gynekologických zrkadlách. Ak by to tak bolo, prepážka sa dá jednoducho preruši%t chirurgicky.

 • Hrčka

  , Autor: Jasommama

  Dobry den, nad sekciou asi 2 cm sa mi objavila nebolestiva hrčka, pohyblivá, velkost 1,5x1 cm, nepravidelny tvar, v podkoží, pomerne dobre ohraničena, zmiesana echogenita prevazne hypoechogenne s anechogennymi okrskami s echogennym lemom, v CFM so zaznamenanou vaskularizaciou.
  LU v inginach nezvačšene.
  Prosim Vas, vedeli by ste mi povedat, co by to mohlo byt? Mam velke obavy. V pondelok mi budu tuto hrcku vyberať a posielat na histologiu.
  Dalsia otazka je, ci mi moze byt podana lokalna anesteza, keďže je dost možné, ze som tehotna, nakolko sa s muzom snazime o dieta.
  Viem, ze podana napriklad u zubara byt moze, skor ma zaujima, ak mi ju podaju na miesto, kde mam tu hrcku, ci by to potom v prípade tehotenstva neovplyvnilo nejako vyvoj plodu.
  Dakujem za odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem či správne rozumiem, ale ak sa jedná o hrčku v podkoží nad ranou po cisárskom reze, môže ísť o tzv. schlofferov uzol - fibrozne jazvové tkanivo okolo stehu. Ak je v tom vaskularizácia, teoreticky by mohlo ísť aj o endometriózu podkožia, ktorá žiaľ po cisárskom reze môže vzniknúť zanesením buniek decidui do podkožia.
  Lokálna anestéza nevadí v tehotnosti. Ak ste naozaj rodila cisárskym rezom, mala by ste počkať aspoň rok s ďalšou graviditou.

 • Otázka

  , Autor: Mamina44

  Dobrý večer.
  Chcem sa spýtať.
  Ak som mala chránený sexuálny styk pri ktorom zostal kondóm v pošve,môžem byť tehotná?
  Mam 48 rokov,sterilizáciu, hypothyreozu a použila som tabletku po a po nej som krvacala viac ako 7 dní.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  šanca na otehotnenie vo veku 48 rokov je menej ako 1%, sterilizácia zlyháva približne 1 na 1000 výkonov a tabletka po znižuje riziko otehotnenia o 95%, takže ak si to spočítame, tak šanca na tehotenstvo je vo Vašom prípade približne rovnaká ako je Jackpot v lotérií.
  Krvácanie je spôsobené zrejme hormómni v antikoncepcií.

 • Ako dlho sa cisti telo od liekov

  , Autor: Merymisko123

  Dobry den
  Mozno zvlastna otazka no pre mna podstatna...uzivam asi mesiac Spasmed 30 na hyper.akt.moc.mechur...zistila som ze mam plodne dni mame pohlavny styk s manzelom pretoze chcem otehotniet...samozrejme v den zistenia plodnych dni som vysadila Spasmed a ani uz ho nebudem uzivat...ak by som nahodou otehotnela moze to mat nejaky vplyv na plod ze som skor nevysadila liek??? Popripade ako dlho sa cisti telo od uzivania liekov?? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Spasmed sa eliminuje z tela približne za 18 hodín po užití, takže už za 24 hodín nie sú v tele stopy po liečive.
  Nebol dokázaný škodlivý vplyv na plod.

 • otázka súrne prosím

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Prosím vás o radu. V pondelok 15.8. by som mala absolvovať sono brušných orgánov a taktiež laktózový test pre bolesti vľavo od pupka (trvajúce dlhšiu dobu). Som v začiatkoch tehotenstva a chcela by som vedieť, či tieto dve vyšetrenia sú bezpečné v tehotenstve, či je nejaké riziko poškodenia plodu. Ďakuje vám za rýchlu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  sono je plne bezpečné a laktózový test - ak sa robí so značenou laktózou rádioizotopmi, tak je vhodné upozorniť vyšetrujúceho lekára na svoju graviditu>