Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.

Poradňa gynekológa MUDr. Záhumenského.
16,885 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa gynekologických problémov odpovedal MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., vedúci lekár pôrodníckej časti Gynekologicko-pôrodoníckej kliniky FN Na Bulovce.

Všetky zadané otázky ako aj odpovede Dr. Záhumenského vám pre veľký záujem prinášame v podobe archívu, zadávanie nových otázok nie je možné.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Problémy pri užívaní Lutenylu ?

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Zhruba 8 mesiacov užívam na úpravu menštruačného cyklu Lutenyl. Doteraz som žiadne problémy nemala. Avšak v novembri mi zo dňa dňa vystúpil TK na hodnoty 160/105. Bola som hospitalizovaná na internom oddelení, kde mi robili vyšetrenia. Avšak všetky boli negatívne ( hladina cukru, štítna žľaza, Ekg...). Ale zakázali mi užívať Lutenyl, ktorý vraj mohol byť príčinou tohto vzostupu tlaku. V decembri som mala ešte menštruáciu, ale teraz v januári opäť nie. Chcem sa spýtať pán doktor aké sú iné možnosti úpravy cyklu? V minulosti som mala náplaste Evra, ale tiež len jeden mesiac nakoľko sa mi na pokožke objavila alergická reakcia. Ďakujem Vám za odpoveď

  Odpovedá: doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

  Dobrý deň,
  miesto lutenylu možno skúsiť Duphaston alebo Utrogestan, sú to čisté gestagény a nerobia hypertenziu. Tlak by ste si mala liečiť.
  A samozrejme je porebná ideálna hmotnosť nielen kvoli tlaku ale aj kvoli menštruácii.