• nepravidelná meštruacia

    Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, už niekoľko rokov mam nepravidelnú menštruáciu. Užívala som aj HAK asi pred 2 rokmi a predtým s 1 rok. prestávkou tiež 2 roky, ked som ju prestala užívať problémy som nemala asi pol roka no potom sa znova všetko začalo od znova robili mi aj krvné testy podľa ktorých som mala malo ženských hormonov ( 2 roky dozadu) cyklus trvá aj 40 a viac dní . Chcela by som sa opýtať na užívanie fytoesrogenov, či je vhodné ich užívanie v mojom prípade, dočítala som sa že ich môžu užívať aj mladé dievčatá s menštruačnými problémami, ja mam 25 rokov a už nechcem´brať antikoncepciu, obávam že nakoniec nebudem môcť mať dieťa. Ďakujem za vašu odpoveď!

    Dobrý deň,
    fytoestrogény sú pre telo neprirodzené a cudzie, okrem toho sa ich dávka nedá presne stanoviť. Vhodné je dokladné endokrinologické vyšetrenie, aj interné vyšetrenie na zistenie príčiny poruchy cyklu. Ak je nedostatok ženských hormónov primárne vo vaječníku, potom je liekom voľby hormonálna antikoncepcia.