• Cysta na vaječníku

    Dobrý deň. Prosím Vás, v decembri mi na sone dr.našiel cystu na ľavom vaječníkum. Odvtedy chodím na sono kontroly, cysta je tam a má stále 3.5 cm. Dr.povedal, že podľa neho je možno endometriálna alebo dermoidná. Podľa neho laparoskopická operácia a možno aj odstránenie ľavého vaječníka. Prosím Vás pekne o Váš názor. V januári mi bolo robené CT obličky-kameň a tiež aj vaječníky a tam bolo vtedy napísané, že hypodenzný oválny útvar cystického charakteru - vtedy mal 2.8 cm. /záver v dif.dg.cysta, event.folikuly. Bolo by dobré spraviť ešte MR? Treba to už operovať? Krv mi brali nejaký Roma index a mala som to zvýšené o jedno, tak mi bolo povedané. Ďakujem pekne

    Dobrý deň,
    neviem Váš vek, ale u ženy v plodnom období je útvar 3,5 cm nazývaný tzv. cystický folikul. Ak má bežné ultrazvukové známky, a nerobí problémy, nie je potrebná operácia.

    Dobrý deň. Mám 38 rokov a 2 detičky. Cysta mi bola nájdená na sone v decembri 2023. Odvtedy nezmizla. Doktor povedal, že asi to bude buď dermoidná alebo endometrióza. Pomohla by nejako MRI? Myslíte, že môže byť už nefunkčný vaječník? Neviem ako sa rozhodnúť, či ísť na operáciu alebo ešte počkať. Ďakujem za Vaše odporúčania a rady

    Dobrý deň,
    MRI odlíši spoľahlivo endometriozu. Je otázka, či to naozaj treba operovať, ak nemáte problémy, či nestačí iba sledovanie ultrazvukom, ak by sa stav menil, alebo rástol, potom možno zvážiť operáciu.
    Ale je to iba k diskusii, nález som nevidel, ak by sa rozhodlo o operačnom riešení, určite laparoskopicky a čo najmenej radikálne.