• Konizácia

    Dobrý deň prajem, v januári 2022 som mala zlé výsledky cytológie (L sil ). Podstúpila som kolposkopiu, biopsiu a následne ešte jednu cytológiu, kde už boli výsledky H síl. V máji som bola na konizácii, výsledky z nej boli v poriadku. V auguste mi môj gynekológ zobral cytológiu, opäť vyšiel L sil. V októbri na onkogynekológii ten istý výsledok a pán doktor navrhol buď hneď opakovať konizáciu alebo počkať ešte do januára. Ak budú v januári opäť zlé/horšie výsledky tak konizácia. Ja sa pohrávam s myšlienkou, či by nebolo vhodnejšie vybrať rovno pre istotu aj maternicu? Toto sú pre mňa pomerne náročné mesiace/rok, kedy mám prakticky neustále horšie výsledky.. Mám 39 rokov, dve deti a viac určite neplánujeme. Môžem poprosiť o Váš názor?

    Dobrý deň,
    to je pomerne zložitá otázka. Pretrvávanie LSIL nemusí ešte znamenať vysoké riziko vývoja rakoviny v budúcnosti, je možné, že si Vaša imunita s tým poradí. Na druhej strane však je mi jasné, že to výrazne ovplyvňuje Váš život, neustále obavy z toho, čo sa na budúcej kontrole nájde.
    Nepíšete nález na histológií, aké ťažké zmeny tam boli, a či boli odstránené kompletne.
    Pre Vás už nemá maternica z reprodukčného hľadiska žiadny význam, na druhej strane jej prítomnosť znižuje šancu, že budete mať problémy s prepadom pošvových stien a s únikom moču.
    Okrem cytologie mi chýba aj kolposkopický nález a hlavne nález z biopsie krčka. Ale opakovaná konizácia by mohla problém natrvalo vyriešiť bez hrozby vyššieho rizika poruchy statiky panvového dna a podľa mikroskopického nálezu sa môžete rozhodnúť čo ďalej.
    Hysterektómia Vás zase zbaví neustálych obáv z nálezov a bude to definitívnym radikálnym riešením.