• Pentasa v tehotenstve?

    Dobrý deň p. doktor,

    momentálne som v 9 TT a mam IBD. Pred tehotestvom som užívala normix cyklická liečba 2-0-2, pentasa 1g 2-0-2. Po zistení tehotenstva normix vysadeny a pentasa znížená na 1-0-1. Aktuálne zhoršenie IBD, lekár odporučil vrátiť sa k pôvodnej liečbe. Chcem sa opýtať, či sa pentasa 1g v dávkovaní 2-0-2 môže užívať na začiatku a počas celého tehotestva, nakoľko som v 1.trimestri a čakám dvojicky. Zároveň sa chcem opýtať aký je váš názor na užívanie normixu počas tehotestva? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

    Dobrý deň,
    Pentasa sa považuje za bezpečnú v tehotnosti aj vo vyššom dávkovaní a Normix sa v tehotnosti neodporúča, pretože na zvieratách boli dokázané efekty na plod.