• Konizacia+kyret

    Dobrý deň pán doktor, chcem Vás požiadať o Vás názor k výsledkom z histologie. Momentálne som po konizacii+frakc.kyretaži,ktorá sa robila pre nepriaznivé výsledky z LBC ,ktoré boli ASC-H nemožno vylúčiť Hsil,pozit. HPV 16,pozit expresia p16 a Ki67.
    Aktuálne výsledky z histologie :
    Konizat capika -ektropium s okrskami skvamoznej metaplazie epitelu endocervikalneho kanála s dysplastickymi zmenami stredného až ťažkého stupňa (cin3).Dosahujú tesne k proximalnemu chir.okraju
    Endocervix-ojedinele drobné útržky endocervik.sliznice bez dysplastickych zmien epitelu a časti endometria ako nižšie.
    Endometrium-vo včasnej fáze sekrečnej zodpovedá dnu MC a ojedinele fragmenty dlaždicoveho epitelu.

    Pán doktor je vhodné a odporúčate očkovanie HPV?
    Ako hodnotíte prosím výsledky histologie? Je nutný ďalší zákrok ? A ako odporúčate vo veci otehotnenia ?

    Veľmi pekne ďakujem za Váš čas

    Dobrý deň,
    podľa histologického nálezu sa u Vás jednalo o zmeny epitelu krčku už pomerne vysokého stupňa a výkon bol plne indikovaný. Podľa popisu zmeny dosahujú okraj, ale nie je písané, či je za nimi zdravé tkanivo. Bude potrebné Vás sledovať aj cytologicky, ale nepredpokladám, že by nebolo choré tkanivo odstránené celé, pretože časť sa aj zničí účinkom tepla pri výkone.
    Čo sa týka očkovania po konizácii, existujú dôkazy, že preočkovanie po konizácii znižuje riziko návratu ochorenia.