• CIN III a tehotenstvo

    Dobrý deň pán Doc. MUDr. Záhumenský,
    chcem Vás požiadať o názor. Bol mi zistený histologický nález: Cervikálna intraepitelová neoplázia ťažkého stupňa (CIN III., high-grade skvamózna intraepitelová lézia - HSIL). V rovnakom období som zistila, že som tehotná. Momentálne 7 týždeň. Stojím pred rozhodnutím, či v tehotenstve pokračovať s rizikom, že aktuálny stav prejde do rakovinového štádia a bude potrebné predčasné ukončenie tehotenstva, alebo ukončiť tehotenstvo teraz a podstúpiť konizáciu. Aký je prosím Váš názor, príp. skúsenosti s tehotenstvom v kombinácii so spomínanou diagnózou?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    naozaj sú dve možnosti.
    Prvá možnosť je opakované expertné kolposkopické sledovanie - dá sa pomerne slušne odsledovať, či je to stále ešte bez invázie, alebo hrozí invázia, prípadne z podozrivého miesta je možné vziať vzorky aj počas gravidity.
    Druhá možnosť je konizácia, dá sa robiť aj počas gravidity a tehotnosť možete donosiť aj po konizácii.