• laktobacilóza

    Dobrý deň pán doktor. Mám 28 rokov a už od puberty mám problémy s výtokmi, vystriedala som už 3 doktorov, ale žiaden mi nepomohol. Preliečovali ma roznymi čípkami aj perorálnymi antimykotikami, ale nič nezabralo. Kultivácie mi u všetkých lekárov vyšli negatívne na kvasinky, anaerobne bakterie, v kultivácii na laktobacila vyšlo: Lactobacilus sp. Skúšala som sa preliečiť aj Canestenom 18 dni v kuse a nasledne dlhšiu dobu Lactovag, ale ani to nezabralo. Lastovag mi trošku zmiernil výtok, ale stále ma to tam dole štípe a styk je bolestivý. Moj výtok je hustý biely až žltý a má kyslastý zápach. Myslela som , že je to tak správne, lebo v pošve je kysle prostredie, ale na nete som sa dočítala o diagnoze laktobaciloza. Príznaky su podobné ako kvasinky, ale kultivácie bývaju negatívne. Da sa to nejakým vyšetrením rozlíšiť? Čitala som, že sa to lieči výplachmi so sodou , je potrebne po vyplachoch aplikovať aj čípky ako Lactovag alebo práve tie čípky su nežiaduce? Ďakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    o lactobacilóze som čítal, ale nikdy som sa s tým nestretol. Je to premnoženie agresívnych foriem lactobacila, ktoré napádajú pošvové bunky.
    Aj kyselé prostredie pošvy nevylučuje mykozu, tá je pravdepodobnejšia než lactobacilóga.
    Ak Vám lactovag pomohol, tak nejde o laktobacilozu, lebo lactovag obsahuje laktobacily. Ešte može ísť aj o trichomoniázu, ktorá sa kultiváciou nedokáže, vhodné je aj mikroskopické vyšetrenie výteru.