• Antikoncepcia a povinné krvné testy

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či má gynekológ povinosť poslať pacientku na krvné testy pred tým ako jej predpíše antikoncepciu. Môj to neurobil s odôvodnením, že to nie je povinné. Nedávno som začala mávať bolesti v nohách so žilami, s čím som navštíla svojho obvodného lekára. Pýtala som sa ho, či je možné aby to mohla spôsobiť aj antikoncepcia a či ma nemôže poslať na nejaké krvné testy alebo vyšetrenie, na čo sa zarazil, pretože to mal a má podľa neho robiť gynekológ a keď som mu povedala, že ten mi antikoncepciu predpísal bez testov a vôbec neposlal na kontrolu krvi ani raz počas užívania antikoncepcie zostal nahnevaný. Moja otázka teda znie, či je gynekológ povinný nie len pred predpísaním antikoncepcie ale aj počas jej užívania posielať pacientsku na nejaké krvné resp. pečeňové resp. iné testy. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    krvné testy nemajú zmysel, pretože bežné vyšerenie krvi nepreukáže poruchu zrážania v zmysle zvýšeného zrážania krvi, preto sa nerobia.
    Doležitá je anamnéza - či niekto v blízkej rodine nemal trombózu.