• Antikoncepcia

    Dobry den pan dr. Zahumensky!

    Som Vasou vernou citatelkou uz velmi dlhu dobu, z toho dovodu poznam Vase nazory ako na Hak. tak aj na cirkev.Velmi pekne Vas prosim, o zodpovedanie mojej otazky, ktora sa tyka oboch aspektov.
    Po otazkach a Vasich odpovediach ohladne symptotermalnej metody sa na fore rozputala prudka diskusia.Fanaticki katolici nas v nej obvinuju z vrazdenia deti a z pachania tazkych hriechov.Z pribalovych letakov sa docitali ze Hak ma aj abortivne ucinky, takze sme vrahyne.Ako to tedaje? Ak ant.navodzuje v tele stav ako tehotnost, nedochadza k ovulacii, a prieniku spermii, nemoze dojst ani k tomu aby maternica nebola schopna prijat udrzat oplodnene vajicko, kedze ziadne nieje..?
    Ak by ste bol tak mily a ochotny, mohol by ste pridat svoj komentar na uvedenu url.alebo napisat odpoved priamo sem, a ja by som si ju skopirovala?Samozrejme nechcem Vas oberat o Vas cas, pytanim sa na hriesnost, nehriesnost, prosim Vas iba o vyjadrenie, cisto k hor.antikoncepcii.O tej sa debatuje na str,5alebo6.

    Valmi pekne Vam vopred dakujem za odpoved.
    Prajem Vam prijemny zvysok dna.M.

    Dobrý deň,
    áno antikoncepčné tabletky majú abortívne účinky, ale iba v prípade, ak sa berú v tehotnosti a ak sa podá 4 násobná dávka (tzv. Yuzpeho metóda)
    Znamená to, že ak by žena mala nechránený styk a nechcela by otehotnieť (zlyhanie inej antikoncepcie, prípadne znásilnenie) tak sa dá podať aj bežná antikoncepcia naraz 4 tabletky a potom ďalšie 4 tabletky a dojde k potratu. Samozrejme, že sa to bežne nepoužíva.
    Ak sa berú antikoncepčné tabletky normálne pravideľne, tak nedochádza k ovulácii.
    Antikoncepčné tabletky robia stav rovnaký ako je tehotnosť, čo je samozrejme pre ženu prirodzenejší stav ako netehotnosť. Tehotná žena nemože otehotnieť, lebo nedochádza k ovulácii.
    Menštruácia je prejavom zlyhania otehotnenia, žena by mala buď byť tehotná, alebo by mala kojiť, čo je v súčasnej dobe nereálne, hlavne v našom svete.
    My možeme žene ponúknúť hormonálnu tehotnosť, čo je antikoncepcia, jej prednosť je to, že obsahuje gestagén, tehotenský hormón a tento chráni ženu pred zhubným účinkom jej vlastných estrogénov, ktorým je kvoli netehotnosti vystavená. Užívateľky antikoncepcie majú o 50% nižšie riziko rakoviny maternice a vaječníkov, v itálii sú špeciálne vyšetrovacie programy sústredené na rádové sestry, ktoré nie sú samozrejme chránené a sú najrizikovejšie. U nás by to mohlo byť aj pre používateľky symptotermálnych metód, ale nie je to potrebné, lebo tieto sú často tehotné a tým sú aj chránené, podobne ako užívateľky antikoncepcie.

    S fanatikmi nemá zmysel diskutovať, katolícka cirkev narobila mnoho škod na Slovensku, ale aj vo svete. Musíme sa tešiť, že predsa jej vplyv slabne a oproti Polsku, Malte a iným fanatickým zemiam, je pomerne chabý.
    Podu pod našou nemocnicou vlastnili rádové sestry, ktoré zakázali predaj antikoncepcie v našej lekárni, čo však sa stretlo s veľkým odporom, lebo najbližšia lekáreň bola v Ružinove. Takže po jednaniach sa dohodlo, že sa može predávať, ale nesmie byť vidieť, mne to príde ako krásná ukážka katolíckeho pokrytectva, rovnako ako dcéry najkatolíckejších slovenských politikov (momentálne už vo výslužbe) ktorým som antikoncepciu predpisoval (samozrejme na úpravu cyklu :).
    Nebavte sa s nimi, je zvláštna skupina ľudí, ich dcéry aj tak antikoncepciu brať zrejme budú.

    A ak to tam skopírujete, aj tak bude najlepší ich argument, že mám od farmaceutických firiem judášske groše.
    Nemám, som porodník, na ambulancii už nepracujem. A dokonca ani nedoporučujem tehotenské vitamíny, i keď viem, že by sa mi to vyplatilo, ale neverím, že sú užitočné.