Infekcie močového traktu: Nepodceňujte časté močenie
Infekcie močového traktu patria po chorobách dýchacieho systému medzi druhé najčastejšie ochorenia v detskom veku.
Príčiny vzniku zápalu
Zápal vyvolávajú najčastejšie baktérie (E. Coli), ktoré sú prirodzenou flórou v črevnom trakte. Príčin, pre ktoré zápal vznikne, je viacero. V útlom veku je to najčastejšie vrodená vývinová chyba, ktorá spôsobí zhoršený odtok moču z močových ciest (obštrukcia).
Prečítajte si tiež: Infekcie močových ciest u detí
Významnú úlohu zohráva aj genetická danosť (zvýšený výskyt opakovaných infekcií v rodine). Nemalou mierou môže k opakovaným infekciám prispievať aj nedostatočná obranyschopnosť slizníc močového traktu (imunodeficiencia).
V zásade rozdeľujeme infekcie močového traktu na infekcie dolných močových ciest (cystitída) a infekcie horných močových ciest (pyelonefritída – bakteriálny zápal obličky).
Prejavy infekcie dolných močových ciest:
- pálenie,
- rezanie pri močení,
- časté močenie,
- pomočovanie sa,
- môže byť mierne zvýšená telesná teplota.
Pri zápale horných močových ciest sú tieto príznaky:
- vysoká teplota (39 až 40°C),
- únava,
- u menších detí bolesti brucha,
- u väčších detí bolesť v oblasti krížov.
Tieto ťažkosti zvyčajne privedú pacienta k lekárovi. Diagnóza sa určí na základe vyšetrenia moču a fyzikálneho vyšetrenia dieťaťa. Pri vyšetrení moču zisťujeme prítomnosť zápalových buniek (leukocytov) a baktérií v moči. Pri jasných klinických príznakoch a pozitívnych močových nálezoch sa určí presná diagnóza.
Môže vás zaujímať: Od bolesti chrbta až k infekcii močových ciest: rady, ako im predchádzať
Liečba zápalu močových ciest u detí
Liečba dieťaťa závisí od toho, či ide o zápal dolných alebo horných močových ciest. Pri cystitíde (dolné močové cesty) sú okrem antibakteriálnej liečby veľmi dôležité tzv. všeobecné zásady liečby.
Starostlivosť o takéto dieťa by sa dala zhrnúť do niekoľkých bodov:
- Antibakteriálna liečba (antibiotikum) mnohokrát stačí jednorazové podanie lieku.
- Pitný režim (príjem tekutiny čaj, najlepšie z čierneho ovocia, voda, minerálka) podľa veku dieťaťa od 1,5 - 3 dcl každú hodinu.
- Hygiena genitálu a análneho otvoru (umývanie ihneď po stolici).
Dôležitou súčasťou u dievčat je aj gynekologické vyšetrenie.
POZOR: Pri opakovaných infekciách je potrebné dieťa podrobnejšie vyšetriť (funkciu obličiek, ultrazvukové vyšetrenie obličiek a iné.) Ďalšia choroba závisí od výsledkov vyšetrení. Ak nie sú závažne vývinové chyby obličiek, ktoré vyžadujú chirurgické riešenie je vhodná liečba imunomodulačná (úprava obranyschopnosti).
V prípade bakteriálneho zápalu močových ciest, t.j. obličiek, je zvyčajne stav podstatne vážnejší. Vo väčšine prípadov (najmä u menších detí) je potrebné nemocničné liečenie. Základom liečby u týchto chorých je rýchle začatie antibiotickej liečby zvyčajne aplikáciou do žily a dobré zavodnenie dieťaťa, či už formou infúzie alebo podávaním tekutín perorálne (ústami).
Prečítajte si: Keď musí dieťa do nemocnice
Takúto liečbu uplatňujeme až do poklesu teplôt, potom pokračujeme podávaním antibiotika ústne. Ku komplexnosti liečby patrí aj tzv. podporná liečba (vitamín E, rybací olej, a iné). Po odznení akútneho stavu je potrebné dieťa komplexne vyšetriť.
Dĺžka hospitalizácie je jeden týždeň až desať dní, avšak celková antibakteriálna liečba v domácom prostredí pokračuje až do šiestich týždňov od začatia infekcie. Aj u týchto chorých trváme na podobných zásadách ako sme uviedli pri liečbe dolných močových ciest (pitný režim atď.).
U všetkých chorých po zápale obličiek odporúčame aj tzv. diétny režim, ktorý sa zakladá na obmedzení živočíšnych bielkovín a tukov, teda uprednostňujeme mäso malých zvierat (kura, morka, zajac, ryby) a nízkotučné mliečne výrobky.
Doliečenie zápalu močových ciest
V prvej fáze po ochorení je potrebné aj obmedzovanie fyzickej záťaže. Všeobecne neodporúčame pri opakovaných infekciách močového traktu plávanie (najmä v bazénoch).
Ak je po šiestich týždňoch antibakteriálnej liečby moč sterilný, je rovnako vhodná imunomodulačná liečba a dlhodobé podávanie podpornej liečby. Dôležité sú pravidelné kontroly kultivácie moču. Pri pozitívnom náleze je vhodné jednorazové preliečenie s cieľom sterilizovania moču, aby nedošlo k recidívam zápalu obličiek.
NEPREHLIADNITE: Pitný režim v zime i v lete: tieto zásady si osvojte!
POZOR: Počas celého obdobia je u týchto chorých nesmierne dôležitý pitný režim.
Predškolský vek 1,5 dcl / 1 hodina
Školský vek 2 - 2,5 dcl / 1 hodina
Adolescenti 3 - 3,5 dcl / 1 hodina
Nie sú vhodné sladké nápoje, uprednostňujeme čaje (čučoriedkové, z čiernych ríbezlí), bez cukru, minerálky, vodu, riedené džúsy, opäť vhodnejšie z čierneho ovocia. Veľmi dobrý liečebný efekt majú aj čerstvé či zavárané brusnice, čučoriedky, čierne ríbezle.
Na záver je potrebné upozorniť všetky mamičky, ktorých deti trpia opakovanými infekciami močového traktu, aby ochorenie nepodceňovali, pretože aj po odznení subjektívnych ťažkostí môže zápal postupovať „nemo“ a až o niekoľko rokov prekvapiť pacienta tým, že bude mať zníženú funkciu obličiek, čo je len krok k dialýze (umelej obličke). Preto sú pravidelné kontroly v odbornej ambulancii (nefrologickej) nevyhnutnosťou.