Práva starých rodičov po rozvode

prof. PhDr. Ivan Štúr, CSc. | 17. marec 2017
Práva starých rodičov po rozvode

Pre dieťa je vzťah so starými rodičmi dôležitý.

Dieťa má právo na starých rodičov. Aj po rozvode

S exmanželom sme už niekoľko rokov rozvedení, každý z nás má aj svojho partnera, bývalému sa dokonca nedávno narodilo dieťa. Jeho rodičov, mojich bývalých svokrovcov akceptujem, ale to, čo sa udialo nedávno ma trochu znechutilo. Čakali na dcérku ráno pred školou, dokonca jej doniesli desiatu, cítila som sa veľmi nepríjemne. Najradšej by som im styk s dcérou obmedzila. Koniec-koncov už majú nové vnúča. 
Uvažujem, či sa rozprávame na právnej alebo ľudskej rovine. Dnešné komplikované rodinné situácie bývajú často k niekomu priveľmi tvrdé, raz k deťom, k bývalému partnerovi alebo k starým rodičom, pre ktorých je vnúča potešením.

Kontakt s druhým rodičom aj s jeho rodinou by mal byť v normálnych podmienkach zachovaný. K tomu však treba schopnosť spolupráce a veľkorysosti všetkých strán. Akonáhle bude niekto podpichovať dieťa proti druhému, prebudí sa obrana a zvýši sa chaos v duši dieťaťa.

Ak teda berieme do úvahy tie normálne podmienky, pre dieťa je podnetný vzťah s čo najväčším počtom osôb, od každého môže niečo získať, každému sa môže zveriť s iným problémom. Nezanedbateľná je aj tá skutočnosť, že sa naučí od širšej rodiny, ako sa dá prekonať zbytočné napätie, zdôrazní si to, čo je v živote dôležitejšie a nebude stavať na malichernostiach.

Dobre, ale matka, ktorej bola dcérka pridelená do výchovy, nesie plnú zodpovednosť za jej vývin a mala by rada prehľad o tom, kde a s kým sa dievčatko stretáva. V tom väzí ten najväčší problém, aby všetci dospelí mali radšej dieťa a mysleli na jeho dobro, než na seba samých.


Jedným z možných riešení modernej rozvodovosti a oslabenia citovej narušenosti zúčastnených detí je dobrá komunita bývalých aj súčasných príbuzných, jednoznačná to podpora vývinu dieťaťa. Zladiť svoj osobný záujem s maximálnym dobrom detí!

Prečítajte si: Jedinečnosť môjho dieťaťa

Prečítajte si: Domov s jedným rodičom: aký by mal byť?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: