Zvýšená teplota v tehotenstve. Je to normálne?

Zvýšená teplota v tehotenstve. Je to normálne?
16.3.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ak má tehotná žena dlhodobo zvýšenú teplotu, môže to byť z niekoľkých príčin, pričom nie vždy sú príznakom ochorenia.

Obvykle ide o prechodný stav, ktorý sa časom upraví sám. Ak však pretrváva, je nutné vyhľadať lekára, ktorý odlíši možné ochorenia, prípadne určí ďalší manažment tohto stavu.

Vyššia teplota počas tehotenstva

Dočasné zvýšenie telesnej teploty môžu spôsobiť zmeny v organizme matky, ktorý sa pripravuje na výživu plodu. Spolupôsobia tu dva faktory:

  • Prvým je zvýšenie produkcie tyroxínu, čo môže súvisieť so zvýšením hormónu štítnej žľazy v tehotenstve, a to až na dvojnásobok pôvodnej hodnoty. Celková koncentrácia tyroxínu sa však zväčša nemení, nakoľko stúpa aj jeho spotreba.
  • Druhým faktorom je zvýšenie bazálneho metabolizmu, ktorý, okrem iného, môže zapríčiniť prechodný vzostup telesnej teploty, ide však len o desatiny stupňa Celzia.


Od týchto faktorov je potrebné odlíšiť infekciu, a to najmä rozhovorom s pacientkou, jej vyšetrením a odbermi krvi. Je potrebné zdôrazniť, že opatrnosť je v tomto prípade namieste, nakoľko aj z hľadiska bezpečného vývinu bábätka je ideálne, ak má žena aj v tehotenstve telesnú teplotu zdravého človeka.