Výživové doplnky v tehotenstve

Výživové doplnky v tehotenstve
29.3.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Viróza či nachladenie v tehotenstve sú nepríjemnou komplikáciou. Okrem teplého čaju či pokoja na lôžku sa dnes ponúkajú aj iné možnosti a prípravky, ktoré možno užívať, no nie všetky sú pre tehuľku vhodné.

Preto platí, že ich užívanie treba vždy konzultovať s lekárom a neordinovať si ich sama.

Ktoré vitamíny a výživové doplnky sú pre tehulky

  • Vhodné sú vitamíny A, C a E, ktoré imunitný systém využíva pri likvidácii infekcie. Telo takto proti ochoreniu zasiahne účinnejšie a šetrnejšie.
  • Pri boji s infekciami veľmi účinne pomáha a pripravenosť telesnej obrany zlepšuje vitamín D, musí však prejsť pečeňou a obličkami. Na jeho získanie postačujú aj bežné prechádzky, čiže nie je nutné dlhé slnenie sa, ani vitamín D v tabletách.
Prečítajte si: Vitamín D alebo slnečný vitamín: prečo je dôležitý?
  • Betaglukán (známy ako výťažok z hlivy ustricovej) má takisto preukázaný stimulačný účinok na imunitu, ale o jeho užívaní v tehotenstve je potrebné poradiť sa s lekárom.
  • Probiotiká majú tiež určitý stimulačný efekt, ich užívanie má však skôr pomocný účinok. 

Užívanie výživových doplnkov v tehotenstve konzultujte s lekárom

Výživové doplnky pomáhajú aj tehuľkám, ale je nutná opatrnosť a konzultácie s lekárom, pričom uvedené prípravky nie sú „samospasiteľné“ a ich nevhodné užívanie či kombinovanie by mohlo mať nežiaduce účinky, preto majú byť nasadené len po adekvátnom zhodnotení (opatrne s radami z internetu).

Účinnou pomocou je aj zvýšenie konzumácie zeleniny a ovocia a dodržiavanie pitného režimu. A, samozrejme, už pri prvých príznakoch ochorenia vyhľadať lekára, pretože tak možno predísť tomu, aby choroba prepukla a bolo nutné tlmiť ju liekmi.

Prečítajte si: Abeceda vitamínov pre tehotnú