Túžite po bábätku? Tieto suroviny zaraďte do svojho jedálnička

Redakcia | 14. október 2021
Potraviny podporujúce plodnosť

Mnohé druhy zeleniny a ovocia obsahujú veľa cenných minerálov, bielkovín a vitamínov, ktoré, hoci v minimálnej miere, môžu ovplyvniť vaše zdravie, a to aj reprodukčné.

Vo vašom jedle (a tým myslíme aj vášho partnera) by nemali chýbať potraviny bohaté na železo. Okrem mäsa sú to aj strukoviny, špenát, celozrnné výrobky, dlhozrnná ryža ap. Ďalšou významnou zložkou je vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa, preto siahnite i po bobuľovitom ovocí, citrusoch, zelenej listovej či paprike.

Samozrejme, nezabudnite ani na kyselinu listovú, ktorú vám odporučí každý gynekológ. Je potrebná na prevenciu porúch neurálnej trubice u plodu. Ľudské telo si ju však nedokáže samo vyrobiť, preto mu ju musíme dodávať.

Staré známe: 5 porcií zeleniny a ovocia denne – má niečo do seba

Práve v zelenine a ovocí sa kyselina listová nachádza najviac. Apropo, koľko ovocia a zeleniny ste zjedli dnes? Pre niektorých je ťažké narátať 5 porcií aj za týždeň, a to je problém. Ak si chcete zvýšiť jej príjem, siahnite po strukovinách, citrusoch, pšeničných otrubách, celozrnných výrobkoch, listovej zelenine, ale i hydine, bravčovom mäse a pečeni. Pri tej však pozor, obsahuje veľa vitamínu A, ktorý je najmä v začiatkoch gravidity vo väčšom množstve pre tehotné nebezpečný.

Snažíte sa o bábätko? Tieto potraviny zaraďte do svojho jedálnička

  • Mliečne výrobky obsahujú nasýtené tuky, ktoré sú prospešné pre plodnosť.
  • Zrelé syry obsahujú zasa veľa bielkovín polyamínov, ktoré podľa istého výskumu môžu pozitívne vplývať na látky v spermiách.
  • Vlašské orechy sú bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
  • Rybí olej – podľa istej dánskej štúdie bol u mužov, ktorí pravidelne konzumovali rybí olej, zistený zvýšený počet spermií.
  • Chia semienka – obsahujú veľa vitamínu C, vlákniny, horčíka, ale i omega-3 mastných kyselín.
  • Slnečnicové semená sú tiež dobrým zdrojom omega-6 mastných kyselín, kyseliny listovej a horčíka. Obsahujú i známy antioxidant vitamín E, ktorý chráni naše bunky pred voľnými radikálmi. Mimochodom, antioxidanty môžu zlepšovať plodnosť mužov i žien. Deaktivujú voľné radikály v tele, ktoré môžu poškodiť spermie aj vaječné bunky.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: