TEHUĽKY: Otužovať či babušiť sa?

tehotenstvo, otužovanie, zima, obliekať sa, sauna
20.1.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

S nástupom chrípkovej sezóny sa vynára aj téma otužovania. V predstavách mnohých ľudí je spojené so studenou sprchou či s behaním po snehu po saunovaní.

Toto je však pre tehuľku absolútne nevhodné. Studená voda môže na nenavyknutý organizmus pôsobiť veľmi nepríjemne, dokonca by to v niektorých prípadoch mohlo viesť k ohrozeniu tehotenstva.

Napriek tomu aj budúca mamička môže svojej imunite trochu pomôcť, no treba to robiť rozumne a pozvoľna. Príliš teplá voda nie je pre ňu vhodná, preto by sa mala sprchovať len príjemne teplou, určite nie horúcou vodou. V závere sprchovania môže teplotu vody o čosi znížiť, ale len natoľko, aby to nevyvolávalo nepríjemné pocity, pričom začať treba skôr nohami než trupom.

Pozornosť treba venovať aj teplote v interiéri – nemala by byť príliš vysoká. Okrem toho je dôležité pravidelne a často vetrať. Okno stačí otvoriť na pár minút, ale častejšie, čím sa vzduch v miestnosti obmení.

Otužovaniu a imunite pomáha aj pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, no treba dbať na to, aby pri prechádzke tehuľka nepremrzla. Nemusí sa práve babušiť, ale oblečenie treba voliť vždy vzhľadom na aktuálne počasie. Hlavne v zime je vhodnejšie obliecť si viac tenších vrstiev ako jednu hrubú.