Tehotenstvo - kovová chuť v ústach

kovova chut v ustach
27.11.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Akoby ste jedli železo – zvláštna, výrazná pachuť v ústach, ktorú nejde odstrániť umytím zubov, ani zajedaním jedla či pitím nápojov. Aj takto popisujú „zvláštny jav“, ktorý sa môže vyskytnúť v tehotenstve, niektoré mamičky.

S čím súvisí kovová chuť v ústach?

Môže to súvisieť so stavom chrupu (napr. staré amalgámové plomby, krvácanie z ďasien, zápaly v ústnej dutine...), vplyv na to má aj užívanie niektorých liekov alebo výživových doplnkov (napr. železa) či špecifické metabolické, ale aj psychické ochorenia (napr. depresia).

Kedy povedať antibiotikám nie?
Prečítajte si tiež:

Kedy povedať antibiotikám nie?

Kovová chuť v ústach počas tehotenstva

V tehotenstve udáva kovovú chuť v ústach, ako výrazný príznak, pomerne dosť žien. Je to najmä v období prvého trimestra, keď sú zvýšené pocity nevoľnosti a zvracania, ktoré k tomuto nepríjemnému stavu v ústach tiež napomáhajú.

Krátkodobo možno tento stav zmierniť pitím citrusových nápojov alebo konzumovaním mierne korenistých jedál, s ktorými to však v gravidite neradno preháňať.

Ak tento problém trápi vo výraznej miere aj vás, poraďte sa so svojím gynekológom a aj stomatológom. Ak je „spúšťačom“ tehotenstvo, ostáva len veriť, že s pribúdajúcimi týždňami a pôrodom sa stav upraví.

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE