Ste v tom spoločne: Stravovanie mužov počas tehotenstva

Redakcia | 20. august 2022
Stravovanie mužov počas tehotenstva

Nielen strava mamy, ale aj strava otcov môže ovplyvniť zdravie bábätka. Neveríte?

Štúdia z Queenslandu publikovaná v odbornom časopise Nutrition and Dietetics (ext zdroj časopise) zisťovala, čo jedia budúci oteckovia počas tehotenstva svojej partnerky.

Ste v tom spoločne

Výskumníci študovali stravovacie návyky takmer 200 párov počas tehotenstva a zistili, že ženy viac spĺňali odporúčania ohľadom stravovania, ak ich dodržiavali aj ich partneri. Všetky páry dostali predpôrodnú starostlivosť v Mater Hospital, najväčšej austrálskej pôrodnici so sídlom v Brisbane, a boli prijatí ako súčasť Queensland Family Cohort (QFC), ktorú budú vedci sledovať až počas 30 rokov.

Prvých 1000 dní života je dôležitých 

Ako je známe, správanie počas prvých 1 000 dní života, počnúc počatím, ovplyvňuje zdravie a má vplyv na výskyt chronických ochorení v dospelosti. „Zdravé stravovanie počas tehotenstva poskytuje nenarodenému dieťaťu dôležitý základ pre jeho budúce dobré zdravie, ale mnohé tehotné ženy nespĺňajú odporúčané stravovacie smernice,“ uviedla vedúca výskumu, prof. Vicki Cliftonová.

Tento výskum naznačil, že lepšia edukácia mužov by mohla zlepšiť stravovacie návyky budúcich mamičiek. Štúdia tiež zistila, že u žien  s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) pred tehotenstvom je vyššie riziko, že prekročia odporúčaný denný prírastok hmotnosti. Teda, ak sa prejedali pred tehotenstvom, prejedajú sa aj počas neho. 

Ak teda chcete kladne vplývať na zdravie svojho dieťaťa, doprajte sebe, ale i svojmu partnerovi zdravú stravu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: