Vhodné potraviny pre tehuľku - tieto zaraďte do svojho jedálnička

Redakcia | 16. november 2021
potraviny pre tehotnú ženu

Strava je stavebný materiál nášho tela. V tehotenstve zvlášť.

V gravidite musí žena viac dbať o svoje zdravie, zvyky a najmä stravovanie. Nie všetko môže a nie všetko jej osoží.  Je to taká malá príprava na dojčenie, počas ktorého si bude musieť tiež svoju stravu strážiť. 

Vhodné potraviny pre budúcu mamu

potraviny pre tehotnú ženu

Uvedené potraviny obsahujú veľké množstvo vitamínov A, C, D, E, vitamíny skupiny B i mnohé minerálne látky, ako sú železo, zinok, fosfor a tiež vlákninu.

Doprajte si ich preto v rôznych kombináciách každý deň a urobte tak maximum pre svoje zdravie i zdravie vášho dieťatka. Platí, že denne by ste mali zjesť 3 porcie zeleniny a 2 porcie ovocia (pod porciou myslíme množstvo veľké ako päsť). Ovocie si doprajte najmä ráno a dopoludnia, zeleninu na obed, popoludní a večer.

Uprednostnite surovú zeleninu, avšak niektoré látky sa účinnejšie uvoľňujú dusením či varením, preto si napríklad pokrmy z mrkvy pripravujte aj tepelne upravené. Kvôli pestrosti jedálnička si neváhajte niektoré druhy zeleniny a ovocia spojiť aj do smoothie. Vyskúšajte overené recepty (napr. banán + jablko + 1/4 citróna + špenát + voda), ale nebojte sa vyskúšať aj vlastné recepty.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: