Šťastné mamy = šťastné deti

Redakcia | 7. december 2022
šťastná mama v tehotenstve

Blížiace sa sviatky nás „zaväzujú“ mať dobrú náladu a správne sa naladiť. Pre tehotné ženy, ktoré výrazne podliehajú fyziologickým i hormonálnym zmenám, to až také jednoduché nie je. Ako sa má bábo v brušku, ak je jeho mama (ne)šťastná?

Výskum publikovaný Americkou psychiatrickou asociáciou (ext. zdroj APA)  naznačuje, že nie všetky ťažkosti, ktoré zažíva žena počas tehotenstva, sú toxické. Doterajšie dôkazy poukazujú na to, že mierny až stredný stres, ktorý žena zažíva iba občas, teda nie pravidelne, podporuje zdravý vývoj plodu. Až závažnejší, dlhotrvajúci stres je spojený s nepriaznivými následkami.

Bábätko v brušku cíti stres mamy

Vedci monitorovali skupinu žien a zistili, že bábätká v brušku u žien, ktoré prežívali veľkú úzkosť, mali vyššiu srdcovú frekvenciu a boli citlivejšie na stresory. Keď ťažkosti tehotných žien dosiahnu úroveň klinicky diagnostikovateľnej poruchy, ktorá ale zostáva neliečená, môže to vážne ohroziť vývoj plodu. Napríklad neliečená predpôrodná depresia je spojená so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu a nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca.

Dojčatá a batoľatá vystavené materskej depresii počas tehotenstva sú plačlivejšie, vývoj ich motoriky a reči môže byť oneskorený, sú viac bojazlivejšie, hanblivejšie a úzkostnejšie ako iné deti. 

Všetko bude dobré

Čo to znamená? Prežívajte svoje pocity autenticky. Ak máte chuť plakať, plačte, ak ste šťastná, prejavte to navonok. Všímajte si, čo prežívate, hovorte o tom so svojimi blízkymi. V prípade potreby sa nebojte vyhľadať pomoc. Rozprávajte sa aj s drobčekom v brušku, nech vie, že čokoľvek sa s vami deje, ste tu preňho a všetko bude dobré. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: