Serkláž - ako pomôže?

Redakcia | 13. január 2021
Serkláž

Možno vám gynekológ po návšteve poradne odporučil podstúpiť serkláž. Čo to pre vás znamená?

Jedným z faktorov potrebných pre úspešné donosenie plodu je funkčný krček maternice (cervix).

Kým maternica sa počas tehotenstva neustále rozťahuje, krček by mal ostať pevný, keďže tvorí akýsi uzáver maternice, ktorý zároveň nesie hmotnosť čoraz väčšieho plodu – a musí to vydržať až do pôrodu. Vtedy sa postupne roztiahne tak, mohol plod vyjsť na svet.

Serkláž: Kedy sa indikuje?
Prečítajte si tiež:

Serkláž: Kedy sa indikuje?

Občas sa však stane, že sa krček začne otvárať príliš skoro, niekedy dokonca niekoľko mesiacov pred pôrodom – ide o jeho oslabenie (insuficienciu). Tento stav je nebezpečný, pretože môže dôjsť k potratu alebo predčasnému pôrodu. Na druhej strane sa zároveň otvára cesta pre prestup infekcie z pošvy do maternice, čo môže ohroziť plod.

Serkláž 

Jedna z možností je urobiť serkláž (cerclage) – na krček sa umiestni pár stehov, ktoré k sebe priblížia jednotlivé časti krčka maternice.

Používa sa nevstrebateľný typ nite – vstrebateľný steh by nemusel vydržať až do pôrodu. Serkláž však nie je žiadny zázračný prostriedok, iba podporný.
Žena po tomto zákroku by sa nemala namáhať, niekedy sa dokonca indikuje pokoj na lôžku. Pokiaľ sa totiž spustia kontrakcie, žiadna serkláž ich nedokáže zastaviť – naopak, steh sa musí čo najskôr odstrániť, aby nedošlo k poraneniu krčka. Pokiaľ však všetko prebieha, ako má, serkláž sa jednoducho odstráni dva týždne pred očakávaným termínom pôrodu.

V súčasnosti sa tento zákrok vykonáva oproti minulosti zriedkavejšie, no ak je nutné, môže byť aplikovaná aj opakovane, čiže pri prípadnom ďalšom tehotenstve či tehotenstvách.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: