S nadváhou to aj pri pôrode ide ťažšie

S nadváhou to aj pri pôrode ide ťažšie
8.12.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Stanislava Mikolášová, foto: istockphoto.com

Nadváha a obezita môžu viesť v tehotenstve k viacerým komplikáciám, najmä pri pôrode.

Nadváha a plánované tehotenstvo

Nepríjemné kilá navyše, ktorých nie a nie sa zbaviť, oblečenie číslo "XXL", a v duši túžba po dieťatku. Už teraz vám robia problémy rôzne banálne záležitosti každodenného života, a preto stále riešite otázku, či podstúpiť riziko a otehotnieť aj pri súčasnej hmotnosti.

Určite sa oplatí zvažovať, pretože nadváha sa v tehotenstve spája s rôznymi rizikami. Ak ste sa už ocitli v tomto zázračnom stave, nezúfajte a nadviažte spoluprácu s odborníkmi

Pomôžu vám kontrolovane priberať, predstavia vám zdravé a hodnotné stravovanie, ktoré prinesie bábätku všetko potrebné a vám zabezpečí úmerný prírastok hmotnosti, ktorej sa, samozrejme, v tehotenstve nevyhnete.

Prečítajte si: Hmotnosť a tehotenstvo

Okrem toho vám odporučia vhodné pohybové aktivity, aby ste získali akú-takú kondíciu. Pripravte sa aj na to, že budete musieť častejšie navštevovať tehotenskú poradňu a nechať sledovať bábätko.

Nadváha v tehotenstve trápi veľa žien

Nadváha a obezita nie sú žiadnou novinkou ani vo svete tehuliek a až tretina tehotných žien spĺňa kritériá tejto váhovej kategórie. Aj keď sa donosenie bábätka nemusí javiť ako problém, obavy vzbudzuje samotný pôrod.

Ten je aj pre ostatné budúce mamičky udalosťou, ktorá sa spája s úzkosťou, strachom a obavami. Nadbytočné zásoby tuku na tele tieto pocity ešte znásobujú.

Vynárajú sa otázky týkajúce sa hlavne koordinácie pohybov, dýchania či možných zdravotných komplikácií. Aj lekári často zvažujú, či v takomto prípade zvoliť prirodzený pôrod, alebo sa radšej rozhodnúť pre cisársky rez.

Ako prebieha pôrod v prípade obezity rodičky

Vo všeobecnosti sa cisársky rez považuje za schodnejšiu cestu pre obézne ženy najmä preto, že je kratší ako pôrod prirodzenou cestou a kvôli veľkosti ich bábätiek.

Štúdia uskutočnená v roku 2004 zistila, že "XXL" mamičky majú oveľa dlhšiu aktívnu fázu pôrodu (čo je vlastne čas potrebný na otvorenie krčka maternice od 4 do 10 cm).

Ženám s priemernou hmotnosťou táto časť trvala približne 6,2 hodiny, kým mamičkám s vyššou hmotnosťou tento proces trval v priemere 7,2 - 7,9 hodiny.

Ženám s nadváhou, ktoré sa zúčastnili na tomto výskume, zistili, že k najväčšiemu spomaleniu pôrodu dochádza medzi 4-6 cm otvorenia krčka maternice, kým ženám s diagnózou obezity dochádza k stagnácii pôrodného procesu pri 6-7 cm otvorenia krčka.

Prečítajte si: Kedy môžem znovu otehotnieť po cisárskom reze?

Ďalšia štúdia odhalila, že v prípade indukovaného (vyvolávaného) pôrodu mamičky s veľkou hmotnosťou spotrebovali oveľa viac medikamentov na naštartovanie pôrodného procesu.

Je vhodnejší pre tehotné mamičky s nadváhou cisársky rez?

Navyše sa zistilo, že takéto budúce mamičky majú zvyčajne aj bacuľaté bábätká, ktoré môžu byť vystavené počas prirodzeného pôrodu rôznym rizikám. K najbežnejším patrí zlomenina kľúčnej kosti dieťatka, či vykĺbenie ramienka.

Z týchto dôvodov sa zdá cisársky rez záchranným pásom, ale aj on nesie so sebou riziká. Oslabená brušná stena ohrozuje mamičku možným vznikom hernií, po náročnej operácii rekonvalescencia trvá dlhšie, je tu vyššie riziko trombo-embolických  problémov a dieťatko je vystavené nebezpečenstvu dýchacích komplikácií, krvácaniu či infekcii.

Nečudo, že ste neistá a obávate sa, ako sa to všetko skončí. K tomu všetkému treba dodať, že nadbytočné kilá môžu viesť k obmedzeniam aj pri použití metód na zvládanie bolesti. Práve pri populárnej epidurálke sa obezita považuje za jednu z možných prekážok, pretože komplikuje jej podanie. Je komplikované správne lokalizovať chrbticu, čo sťažuje vpich ihly do určeného bodu.

Lekári však ubezpečujú, že aj keď nadváha a obezita môžu viesť k viacerým komplikáciám pri pôrode, množstvo takýchto mamičiek zvládne pôrod - či už prirodzený, alebo operačný – v zdraví.

Prečítajte si: Vitamíny – áno i nie

Zdroj: www.pregnancy-info.net