Pôrod doma či do vody? Alebo oboje naraz?

Pôrod doma či do vody? Alebo oboje naraz?
22.12.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

O Holandsku ste toho možno už veľa počuli. Krásna krajina, s ktorou sa nám spájajú vodné mlyny, tulipány či iné obrázky. Permanentne sa drží v prvej desiatke najšťastnejších krajín s najlepšou životnou úrovňou na svete.

O pokrokovosti sa hovorí aj v prístupe k pôrodom. Rodiť doma, či do vody – nič nie je nemožné. Alebo nie? Porozpráva nám naša čitateľka Tereza Otter.

Slovenka Tereza Otter sa do Holandska prisťahovala pred 12 rokmi za manželom Johanom – svojou prázdninovou láskou. „O päť rokov neskôr sa nám narodil syn Albert (7) a o ďalšie dva roky dcéra Eva (5). Na spomienky týkajúce sa ich narodenia som musela v sebe načrieť trochu hlbšie, keďže obaja sú už školákmi...“

Tehotenstvo po holandsky

Začnime však od začiatku... Gravidita sa v Holandsku nepovažuje za chorobu, naopak. Za normálnych okolností žena „nepatrí do rúk lekárov“, ale počas celého tehotenstva aj pôrodu sa o ňu starajú špecialisti – pôrodné asistentky (v odľahlejších oblastiach krajiny preberá ich úlohu rodinný lekár „huisarts“).

„Ku gynekológovi sa tu vo všeobecnosti chodí oveľa menej, preventívne prehliadky neexistujú. Ak nie sú problémy, jedinými prehliadkami sú bevolkingsonderzoek – preventívne prieskumy obyvateľstva, v rámci ktorých sú ženy v určitom veku vyšetrované kvôli rakovine krčka maternice a mamografom.

Tieto prehliadky sú však tiež nepovinné
,“ ozrejmuje Tereza. Keď teda žena v Holandsku zistí, že je tehotná, dohodne si termín prvej prehliadky u pôrodnej asistentky, ktorá prebehne okolo 8. – 10. týždňa tehotenstva.

„Ide o akýsi vstupný pohovor, rodinnú anamnézu. Pôrodná asistentka zmeria žene krvný tlak, hmotnosť, odoberie krv alebo ju odošle do odberovej ambulancie. V tomto období sa robí aj prvý ultrazvuk s určením termínu pôrodu. Pôrodná asistentka sleduje tehuľkin zdravotný stav, aj to, ako sa cíti, dáva žene odporúčania ohľadne zdravého stravovania a životného štýlu.

Počas prehliadok vyšetruje predovšetkým pohmatom, takto dokáže zistiť polohu aj veľkosť dieťatka. Vnútorné vyšetrenie, napríklad krčka maternice, sa pri zdravom tehotenstve vôbec nevykonáva.“

Celkový počet poradní u pôrodnej asistentky je 10 až 14, zo začiatku každé 4 týždne, neskôr každé 2 a ku koncu tehotenstva už každý týždeň alebo aj častejšie, ak žena prenáša.

Ultrazvukové a ďalšie vyšetrenia

Počas tehotenstva sa štandardne robia dva ultrazvuky – na začiatku tehotenstva medzi 10. a 12. týždňom na určenie termínu pôrodu a „veľký“ ultrazvuk v 20. t. t., ktorý však robia špecialisti. „Ak je to nutné, robia sa i ďalšie ultrazvuky v 6. – 7. t. t. na určenie tehotenstva, v 30. t. t. na kontrolu rastu a v 36. t. t.  na určenie polohy dieťatka.

Čo sa ďalších vyšetrení týka, v súčasnosti sa Tripple test v Holandsku už takmer vôbec nerobí. Namiesto neho sa meria hrúbka šijového prejasnenia, čo v kombinácii s krvným vyšetrením dáva, údajne, spoľahlivejšie výsledky než Tripple test.

Glukózový test je taktiež realizovaný iba výnimočne. Všetky skríningové vyšetrenia počas tehotenstva sú ale dobrovoľné a zväčša si ich žena musí sama zaplatiť.“

Tehotenská knižka

„Papierovú“ tehotenskú knižku, ako ju majú slovenské ženy, v Holandsku nepoznajú. Pôrodná asistentka zaznamenáva všetky vyšetrenia elektronicky.

Ku koncu tehotenstva dostane tehotná žena od pôrodnej asistentky záznam zo všetkých prehliadok, to pre prípad, že by začala rodiť skôr alebo bez jej prítomnosti. „Ja mám na návštevy pôrodných asistentiek iba príjemné spomienky,“ spomína Tereza a pokračuje:

„Bola to skupina 4 študovaných žien, s vynikajúcimi znalosťami. Každú moju otázku ohľadne toho, či netreba ešte ďalšie vyšetrenia, lebo na Slovensku chodia kamarátky od jedného lekára k druhému, dokázali vysvetliť a upokojiť ma.

Jedna z nich bola dokonca tehotná len o pár týždňov neskôr ako ja. V ordinácii chodili oblečené civilne. Jedna z nich bola aj laktačná poradkyňa, ďalšie dve robili s ultrazvukom.“

Skratky z ultrazvuku
Prečítajte si tiež:

Skratky z ultrazvuku

Ako je to teda s pôrodmi?

Napriek tomu, že sú pre Holandsko typickejšie pôrody doma, dnes si túto možnosť vyberá údajne už iba asi 30 % žien. „V skutočnosti je tu skôr bežné rodiť v nemocnici alebo pôrodnom hoteli/dome.

Pokiaľ sa žena rozhodne pre nemocnicu, bez ďalších indikácií (tou môže byť aj to, že býva v bytovke na vyššom poschodí a v prípade komplikácií by bol rýchly prevoz do nemocnice náročný), bude musieť za takýto pôrod doplatiť asi 350 eur.

Táto suma, ako aj príspevok na kraamzorg, sa však dá pripoistiť rozšíreným zdravotným poistením. Nemocnica zvyčajne raz za mesiac organizuje večer, kde rodičov oboznamujú s pôrodom a možnosťami. Niektoré nemocnice napríklad ponúkajú pôrod do vody.

Mimochodom, v Holandsku je možný aj v domácom prostredí, v špeciálnom bazéne, za prítomnosti bežnej pôrodnej asistentky.“ Stačí si teda len vybrať...

Čo sa v Holandsku môže a čo nie, keď príde deň „D“, teda deň pôrodu? Prečo musia rodičia myslieť na tzv. kraamzorg? Napriek takmer žiadnej finančnej pomoci od štátu patria deti žijúce v tejto krajine k tým najšťastnejším... Aj o tom sa môžete dočítať v decembrovom vydaní MAMA a ja, kde mapujeme pôrody v zahraničí očami našich čitateliek.

Nezháňajte MAMA a ja – predplaťte si ju a získajte aj DARČEK!

Predplaťte si MAMA a ja s kávovarom Cafissimo PURE!

Cena predplatného, vrátane kávovaru, je teraz iba 38 €!
Objednajte si predplatné časopisu MAMA a ja na jeden rok v hodnote 22,80 €
spolu s kávovarom Cafissimo PURE v hodnote 79 € v akcii!
22,80 + 79 = 101,80 LEN 38 €!
Pozn.: Kávovary budú distribuované až v januári.

Alebo využite zľavu 6 €!

MAMA a ja si môžete predplatiť na jeden rok za cenu 16,80 €, vrátane poštovného, bez nároku na kávovar.
Hodnota 12 čísiel je 22,80 €, získate tak 6 € zľavu.