Menopauza - aké vyšetrenia absolvovať?

Redakcia | 26. marec 2023
Menopauza

Niektoré ženy prekvapí nepríjemnými príznakmi, iné si jej nástup všimnú až pri problémoch s menštruačným cyklom.

Vaša otázka:

Dobrý deň prajem,

mam 45 rokov a začala mi pred pár mesiacmi menopauza. Príznaky sa mi darilo donedávna prírodnými prostriedkami nejako zvládať, ale posledné dva mesiace mám problémy najmä so silnými návalmi tepla, potením, nespavosťou - čo mi veľmi komplikuje fungovanie doma aj v práci. Nie je na menopauzu priskoro? Aké vyšetrenia by ste mi odporúčali? Som inak poistenkyňou Dôvery – neviete, ci mám nejaké benefity? Ďakujem za info.

Menopauza - aké vyšetrenia absolvovať?

Na vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Menopauza najčastejšie prichádza práve vo veku medzi 45 a 55 rokom života. Najprv vyhasína ovulácia a menštruačné cykly sa skracujú a môže byť aj silnejšie krvácanie, niekedy až s potrebou kyretáže. Neskôr vyhasne aj tvorba estrogénov a dôjde k typickým menopauzálnym prejavom, ktoré uvádzate aj vy. 45. rok nie je priskorý, je to normálny vek, kedy tieto prejavy nastupujú. Dokonca ženy so skorším nástupom menopauzy majú nižšie riziko niektorých druhov rakovín.

Liekom voľby je náhrada estrogénov v rôznych formách, ak máte maternicu (nebola ste operovaná) je potrebné dať kombinovaný preparát, u žien po odstránení maternice stačia čisté estrogény.

Žiadne špeciálne vyšetrenie nie je potrebné, ale určite by ste mala myslieť na preventívne vyšetrenie prsníkov na včasný záchyt prípadnej rakoviny prsníka - odporúčaná je mamografia. Pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, mamografické vyšetrenie máte u zmluvných partnerov do 10 dní po objednaní. Všetky bližšie informácie, ako aj iné benefity, nájdete tu.

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU 

Je to menopauza?

Vo všeobecnosti sa menopauza najčastejšie diagnostikuje u ženy, ktorá nemala menštruáciu viac ako 12 mesiacov. V skutočnosti nám začiatok menopauzy signalizujú mnohé iné symptómy ešte pred stratou menštruácie - znížená produkcia ženských pohlavných hormónov, estrogénu a progesterónu, môže spôsobiť množstvo ťažkostí,  ktoré pociťujeme aj niekoľko rokov predtým, ako sa nám naruší menštruačný cyklus (návaly tepla, nespavosť, nočné potenie, zmena libida a pod.). Nie každá žena má všetky príznaky menopauzy. Symptómy sú veľmi individuálne a týmto obdobím môžete prejsť aj bez akýchkoľvek výraznejších problémov.

U väčšiny žien sa telo pripravuje na menopauzu po štyridsiatom roku života. Hladina hormónov postupne klesá až do obdobia menopauzy. Tá nastáva približne medzi 45. a 54. rokom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: