Medzi ženami: Mykózy a iné pliagy

MUDr. Marek Brenišin | 6. máj 2022
Mykózy

Mnohé ženy sú často zmätené a nevedia, čo majú robiť, keď sa objavia problémy v podobe pálenia, svrbenia či výtoku. Prirodzene, najlepšie je navštíviť lekára, ktorý podľa príznakov, vyšetrenia či ďalších diagnostických postupov najlepšie vie určiť pôvodcu ochorenia a nasadiť účinnú liečbu. Ak však ženy chcú byť aspoň trochu nápomocné, nezaškodí si spomenúť pár faktov.

V prvom rade, kvasinky sa prirodzene vyskytujú v mikroflóre pošvy. Za bežných okolností sú ale kontrolované nielen ľudskou imunitou, ale aj prirodzene sa vyskytujúcou baktériou v tejto časti tela – laktobacilom. Ten, navyše, udržiava mierne kyslé pH, ktoré kvasinkám nesvedčí.

Problém sa teda väčšinou objaví, keď dôjde nejakým spôsobom k porušeniu rovnováhy, či už vplyvom procesov dejúcich sa v organizme ženy alebo vďaka vonkajším faktorom. Najmä prechladnutie môže vyústiť nielen do zápalu močových ciest, ale aj do kvasinkovej infekcie. 

Nie každý výtok je automaticky kvasinková infekcia

Väčšinou ju charakterizuje typický súbor príznakov – biely, niekedy až hrudkovitý výtok z pošvy, začervenanie a svrbenie v intímnej oblasti, prípadne pálenie pri močení. Obvykle prebieha bez teploty, či iných celkových príznakov, dĺžka ochorenia môže varírovať od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

V každom prípade ale treba vyhľadať lekára, keďže môže ísť aj o inú pohlavne prenosnú chorobu, alebo prejav iného procesu, ktorý môže napríklad súvisieť so zmenami v odpovedi nášho imunitného systému. Síce sa toto ochorenie považuje za banálne, aj tak sa ale tieto príznaky neoplatí podceniť.

V súčasnosti existuje v lekárňach široká paleta voľnopredajných liekov proti kvasinkovým infekciám. Ich nasadenie by ale žena mala konzultovať s lekárom aj ak práve nie je tehotná, keďže by mohlo dôjsť k rôznym neželaným interakciám. Aj tu platí, že začatú liečbu treba dokončiť, navyše, vymiznutie kvasinkovej infekcie je potrebné potvrdiť. Ústup príznakov totiž nemusí znamenať zákonite vyliečenie, ochorenie sa len mohlo stať chronickým.

Diagnóza: MYKÓZA
Prečítajte si tiež:

Diagnóza: MYKÓZA

Som tehotná a nič nepomáha...

Čas očakávania bábätka je v tomto smere špecifický práve ohľadom zmien dejúcich sa v organizme budúcej mamičky. Pod vplyvom kolísania hormónov totiž môže dochádzať k vhodným podmienkam pre pomnoženie kvasiniek.

Prirodzene, ak sa už také niečo vyskytne, je potrebné navštíviť svojho gynekológa. Bábätko je síce proti nákaze chránené plodovými obalmi, no môže dôjsť k iným komplikáciám, ktoré v konečnom dôsledku môžu znamenať nebezpečenstvo ako pre ženu, tak aj pre budúcu ratolesť. Všetkému sa ale dá predísť včasnou návštevou lekára a dôsledným dodržiavaním liečby.

Ak sa ale už problémy vyskytnú, je potrebné absolvovať nielen liečbu, ale aj príslušnú rekonvalescenciu. Ako sme už spomínali, kvasinky sú v malých množstvách prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry a vyhubiť ich úplne je prakticky nemožné.

Kedysi sa v rámci liečby mykózy dávali len antimykotiká, v súčasnosti sa odporúča po preliečení užívať aj probiotiká. Tie jednak znížia šancu opätovnej infekcie, a zároveň pomôžu rýchlejšie upokojiť podráždenú sliznicu. Navyše, pri častých mykózach hrozí, že sa stanú odolnými na liečbu a s tým sa už potom bojuje veľmi ťažko.

Ak sa infekcia potvrdí pred pôrodom, je nevyhnutné ju dôsledne preliečiť. Bábätko síce v brušku chránené je, ale pri prechode pôrodnými cestami hrozí, že sa nakazí. Keďže imunita bábätka nejaký čas dozrieva, kvasinka preňho môže znamenať veľký problém.

mykózy v tehotenstve

Čo môžem urobiť?

Netreba nič uponáhľať. Snaha o príliš rýchle vyliečenie či návrat do normálneho života totiž môžu napáchať viac škody ako úžitku. Už spomínané dôsledné dodržiavanie liečby a následné užívanie probiotík je samozrejmosťou. Celkovo táto kúra zvykne trvať v rozsahu pár týždňov, ale výsledky sú viac než dobré.

Určite si počas ochorenia treba odoprieť kúpanie sa, najmä sa treba vyhnúť kúpaliskám. Chlad, chlórovaná voda a bohviečo je ešte v bazéne dávajú zabrať aj zdravej mikroflóre, nieto ak telo bojuje s infekciou. Aj keď to láka, stačí jediná návšteva bazéna a v liečbe sa môžeme vrátiť o dni či týždne dozadu.

A čo sex?

Čo sa týka intímneho života, hanblivosť a zlý pocit nie sú namieste. Určite treba informovať partnera, je možné, že sa bude musieť preliečiť aj on. V opačnom prípade hrozí, že sa budete nakazovať navzájom. Rovnako dôrazne sa odporúča, aby aj partner navštívil urológa, ktorý spolu s vaším gynekológom skoordinuje najideálnejšiu liečbu. Ak vám bude tvrdiť, že „jeho sa to netýka, lebo nemá príznaky“, je nutné si uvedomiť, že u mužov môže kvasinková infekcia prvé dni prebiehať bez zjavnejších príznakov. Iste, nikto k lekárovi nechodí rád, ale aj tu platí, radšej ísť zbytočne ako neskoro.

Navyše, odporúča sa dôrazne vynechať pohlavný styk. Nechránený pohlavný styk kvasinkám svedčí, ejakulát (aj tzv. kvapky lásky) totiž zvyšujú pH pošvy a napomáhajú tak ich množeniu. Okrem toho, na pošvovej sliznici vznikajú mikrotrhlinky, ktoré môžu predĺžiť priebeh infekcie. Tie sa objavujú aj po sexe s kondómom. Lubrikačný gél zasa urobí medvediu službu imunite. A asi sa zhodneme, že ak je to „tam dole“ podráždené a zapálené, posledné, na čo má žena chuť, je práve intímne spolužitie.

Sex a tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

Sex a tehotenstvo

Mykózy sa rady vracajú...

Hoci ide o na prvý pohľad banálne ochorenie, zvykne sa rado vracať, preto ho netreba podceniť. Navyše, ak prejde do chronicity, môže neskôr zanechať omnoho vážnejšie následky, napríklad problémy otehotnieť, keďže aj kvasinky môžu neskôr postupovať v rámci ženských pohlavných orgánov. Dôsledná liečba a adekvátna prevencia v rámci hygieny a zdravej životosprávy však vedia s týmto problémom rázne zatočiť. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: