Chrápanie v tehotenstve: Je to prirodzený jav?

chrápanie v tehotenstve
15.1.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Stanislava Mikolášová, dipl. pôrodná asistentka, foto: istockphoto.com

Chrápanie patrí medzi časté a bežné problémy v tehotenstve a nanešťastie môže mať dosť nepríjemný vplyv na to, ako sa budete ráno cítiť, na vašu pohodu a množstvo energie na každodenné fungovanie.

Tehotenstvo nesie so sebou veľa vzrušenia, príprav a tiež fyzických a emocionálnych zmien. Ani neviete ako, a zrazu sa ocitnete v ďalšej fáze tohto úžasného obdobia, kedy začínate pozorovať rast svojho bruška a pravdepodobne ste si už „užili“ niekoľko tehotenských príznakov, od rannej nevoľnosti až po bolesti chrbta.

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE

Ku koncu tehotenstva sa môže objaviť chrápanie

Ako sa budete postupne približovať ku koncu tehotenstva, je možné, že vy alebo váš partner spozorujete niečo neočakávané, a to – že v noci začnete chrápať.

Chrápanie patrí  medzi časté a bežné problémy v tehotenstve a nanešťastie môže mať dosť nepríjemný vplyv na to, ako sa budete ráno cítiť, na vašu pohodu a množstvo energie na každodenné fungovanie.

Chrápanie v tehotenstve má niekoľko príčin

A sú určité faktory, ktoré vás k tomuto problému predurčujú. Každý z nás už nejakým spôsobom zažil chrápanie, či už ako „účinkujúci“, budiaci sa ráno unavený a dolámaný po „prepílenej“ noci, alebo ako vynervovaný „poslucháč“ ucmukaný do vyčerpania – všetci vieme, akým veľkým problémom chrápanie vie byť.

Chrápanie vzniká pri blokovaní niektorej časti dýchacích ciest, keď sa znemožňuje riadne dýchanie. Výsledkom sú čudné zvuky počas dýchania v spánku, buď celkom tiché, alebo, naopak, hlasné a rušivé. Chrápaniu môže predchádzať obtiažne dýchanie, spôsobené upchatým nosom pri zaspávaní.

Chrápanie sa objavuje až u  20 – 35 % tehotných žien

Ak ste pred tehotenstvom nechrápali, teraz môžete mať pocit, že sa s vami deje niečo vážne, ale nemusíte sa obávať, chrápanie je v tehotenstve veľmi časté – až u 20 – 35 % žien sa v istom štádiu tehotenstva objaví chrápanie, najčastejšie v druhom a treťom trimestri.

Ťažko je predpokladať, kto bude počas tehotenstva chrápať, a kto nie. Existujú však určité okolnosti, ktoré zvyšujú možnosť výskytu tohto tehotenského chrápania. Môže sa na tom podieľať rýchly nárast hmotnosti v tehotenstve, obezita, väčší krk, astma v tehotenstve, či samotné tehotenstvo.

Otázka znie: Prečo tehotné ženy chrápu?

Mnoho odborníkov diskutuje o tom, prečo tehotné ženy chrápu. Nedávna štúdia vykonaná na Edinburskej univerzite zistila jednu z príčin výskytu tohto fenoménu v tehotenstve.

Výsledky ukázali, že prechod vzduchu hornými dýchacími cestami je v tehotenstve sťažený. Za všetkým je tuk, ktorý sa počas tehotenstva z rôznych dôvodov ukladá v tele ženy.

Časť tohto tuku sa ukladá do mäkkých tkanív okolo hrdla na krku, čo spôsobuje zúženie dýchacích ciest, to bráni plynulému dýchaniu a spôsobuje chrápanie.

Medzi ďalšie príčiny sa označuje aj zvyšujúci sa objem cirkulujúcej krvi, spôsobujúci opuch žľazových buniek v nose a v horných dýchacích cestách.

Tiež sa vedú diskusie aj o zmenenej polohe vnútorných orgánov počas tehotenstva v dôsledku rastúcej maternice, ako o jednom z možných dôvodov vzniku chrápania.

Močový trakt a tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

Močový trakt a tehotenstvo