chrápanie tehotenstvo

Ja chrápem? alebo Chrápanie v tehotenstve

4.8.2010 v kategórii Tehotenstvo, autor Stanislava Mikolášová, dipl. pôrodná asistentka, foto: istockphoto.com

Chrápanie patrí medzi časté a bežné problémy v tehotenstve a nanešťastie môže mať dosť nepríjemný vplyv na to, ako sa budete ráno cítiť, na vašu pohodu a množstvo energie na každodenné fungovanie.

Tehotenstvo nesie so sebou veľa vzrušenia, príprav a tiež fyzických a emocionálnych zmien. Ani neviete ako, a zrazu sa ocitnete v ďalšej fáze tohto úžasného obdobia, kedy začínate pozorovať rast svojho bruška a pravdepodobne ste si už „užili“ niekoľko tehotenských príznakov, od rannej nevoľnosti až po bolesti chrbta.

Ku koncu tehotenstva sa môže objaviť chrápanie

Ako sa budete postupne približovať ku koncu tehotenstva, je možné, že vy alebo váš partner spozorujete niečo neočakávané, a to – že v noci začnete chrápať.

Chrápanie patrí  medzi časté a bežné problémy v tehotenstve a nanešťastie môže mať dosť nepríjemný vplyv na to, ako sa budete ráno cítiť, na vašu pohodu a množstvo energie na každodenné fungovanie.

Chrápanie v tehotenstve má niekoľko príčin

A sú určité faktory, ktoré vás k tomuto problému predurčujú. Každý z nás už nejakým spôsobom zažil chrápanie, či už ako „účinkujúci“, budiaci sa ráno unavený a dolámaný po „prepílenej“ noci, alebo ako vynervovaný „poslucháč“ ucmukaný do vyčerpania – všetci vieme, akým veľkým problémom chrápanie vie byť.

Chrápanie vzniká pri blokovaní niektorej časti dýchacích ciest, keď sa znemožňuje riadne dýchanie. Výsledkom sú čudné zvuky počas dýchania v spánku, buď celkom tiché, alebo, naopak, hlasné a rušivé. Chrápaniu môže predchádzať obtiažne dýchanie, spôsobené upchatým nosom pri zaspávaní.

Chrápanie sa objavuje až u  20 – 35 % tehotných žien

Ak ste pred tehotenstvom nechrápali, teraz môžete mať pocit, že sa s vami deje niečo vážne, ale nemusíte sa obávať, chrápanie je v tehotenstve veľmi časté – až u 20 – 35 % žien sa v istom štádiu tehotenstva objaví chrápanie, najčastejšie v druhom a treťom trimestri.

Ťažko je predpokladať, kto bude počas tehotenstva chrápať, a kto nie. Existujú však určité okolnosti, ktoré zvyšujú možnosť výskytu tohto tehotenského chrápania. Môže sa na tom podieľať rýchly nárast hmotnosti v tehotenstve, obezita, väčší krk, astma v tehotenstve, či samotné tehotenstvo.

Otázka znie: Prečo tehotné ženy chrápu?

Mnoho odborníkov diskutuje o tom, prečo tehotné ženy chrápu. Nedávna štúdia vykonaná na Edinburskej univerzite zistila jednu z príčin výskytu tohto fenoménu v tehotenstve.

Výsledky ukázali, že prechod vzduchu hornými dýchacími cestami je v tehotenstve sťažený. Za všetkým je tuk, ktorý sa počas tehotenstva z rôznych dôvodov ukladá v tele ženy.

Časť tohto tuku sa ukladá do mäkkých tkanív okolo hrdla na krku, čo spôsobuje zúženie dýchacích ciest, to bráni plynulému dýchaniu a spôsobuje chrápanie.

Medzi ďalšie príčiny sa označuje aj zvyšujúci sa objem cirkulujúcej krvi, spôsobujúci opuch žľazových buniek v nose a v horných dýchacích cestách.

Tiež sa vedú diskusie aj o zmenenej polohe vnútorných orgánov počas tehotenstva v dôsledku rastúcej maternice, ako o jednom z možných dôvodov vzniku chrápania.

Mohlo by vás zaujímať aj: Prečo deti chrápu?

Komentáre