9 mesiacov zázrakov s našou čitateľkou Ninou - 4. časť

18.1.2010 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Nastávajúca mamička Nina je už v druhom trimestri tehotenstva. Čo jej priniesol 4. mesiac...

Nastal čas darčekov

Nastávajúca mamička Nina je už v druhom trimestri tehotenstva. Čo jej priniesol 4. mesiac, ako sa počas neho cítila, čo tehuľkám v tomto období odporúčajú naši odborníci i veľa ďalších zaujímavých informácií súvisiacich s týmto nádherným obdobím vám ponúkame v ďalšej časti nášho seriálu.

Nina B.
4. mesiac tehotenstva

„Štvrtý mesiac by som zhrnula ako darček v podobe fyzickej, psychickej i emocionálnej pohody.“

Tehotenstvo očami budúcej mamičky Niny
Tri mesiace máme za sebou a ja môžem len potvrdiť pravdivosť toho, čo sa o druhom trimestri, ako o príjemnom období, rozpráva. So začiatkom štvrtého mesiaca začali všetky nepríjemnosti, ktoré mi doteraz robili spoločnosť, ustupovať. Nafúknuté brucho, nervozita, podráždenosť, či únava sú preč. Som spokojnejšia a kľudnejšia, mám dobrú náladu a vďaka energii, ktorej mám teraz na rozdávanie, som i fyzicky výkonnejšia. Jednoducho sa cítim fit. Skutočne sa dá povedať, že nastáva čas pohody. Svoje tehotenstvo si začínam naplno a najmä s úsmevom užívať.

Okrem toho som sa konečne dočkala aj dlho očakávaného „bruška“, ktoré sa mi viditeľnejšie vydulo asi v 15. týždni. Zaujímavé je, že sa mi zväčšilo zo dňa na deň. Nohavice sú mi teda stále tesnejšie a tesnejšie. Myslím, že už je čas poobzerať sa po materskom oblečení.

Štvrtý mesiac by som zhrnula ako darček v podobe fyzickej, psychickej i emocionálnej pohody. Verím, že v podobnom duchu sa budú niesť aj ďalšie dva mesiace druhého trimestra. 

PS: Plná energie sa snažím (samozrejme s mierou) dobehnúť domáce práce, ktoré som najmä kvôli únave zanedbala. A tiež pripravujem náš domov na Vianoce, ktoré budú pre nás tento rok úplne inak výnimočné.

4. mesiac tehotenstva z pohľadu odborníka
Píše gynekológ MUDr. Peter Brenišin

Vstupom do štvrtého mesiaca gravidity sa mnohým „tehuľkám“ trochu uľaví. Organizmus si pomaly „zvyká“ na nové nastavenie a zvyčajne pozvoľna ustupujú aj ranné (či celodenné) nevoľnosti. Práve vďaka ranným nevoľnostiam sa môže stať, že niektoré ženy v počiatočnom štádiu tehotenstva dokonca trochu schudnú, no teraz nastáva zmena – váha začína nenápadne stúpať, takže jedného rána sa môže stať, že obľúbená sukňa či džínsy začínajú byť trochu úzke.

Priberajte, ale s mierou
Hoci má mnoho žien pocit – a okolie ich v tom nie celkom správne podporuje – že musia jesť za dvoch, nie je to pravda. Viac než množstvo potravy je dôležitejšie jej zloženie. Neznamená to, že napr. čipsy vôbec nesmiete, ale radšej ich obmedzte. Ak máte chuť, pokojne si „ďobnite“, ale nie celé balenie (ani to najmenšie). To isté platí o sladkostiach, vyprážaných ťažkých jedlách a podobne. Prekvapivo mnoho žien počas tehotenstva naberie veľa zbytočných kilogramov, a to aj tie, ktoré si inak postavu starostlivo strážia. Vyzerá to, akoby si povedali: „teraz mám dovolené zjesť všetko, na čo mám chuť, lebo si to pýta drobček“. Príklady nájdeme dokonca aj medzi svetovo známymi celebritami. Vraví sa, že tehotnej žene sa nesmie nič odoprieť, no i tu treba nájsť správnu mieru a používať zdravý rozum.

Je dôležité, čo jete
Viem, že ste to už na stránkach nášho seriálu čítali, ale predsa mi nedá a pár informácií o zdravej strave tehuliek zopakujem. Predovšetkým musí byť vaša strava pestrá – len tak sa dá zabezpečiť, aby sa v nej objavilo všetko, čo rastúci plod naozaj potrebuje. Namiesto bieleho pečiva uprednostnite celozrnné, nepreháňajte to s tukmi, ale ani sa ich celkom nezriekajte – kvôli vitamínom rozpustným v tukoch. Dôležitý je obsah vlákniny v strave, ktorá vám pomôže v kombinácii s dostatočným prísunom tekutín predchádzať zápche (vieme, že zápchou trpí počas tehotenstva veľmi veľa žien). Príjem tekutín treba rozložiť rovnomerne počas dňa a prijímať ich častejšie v menších množstvách. Nie je správne, ak sa nedostatočný príjem tekutín počas dňa snaží tehotná žena dohnať napr. večer po príchode z práce. Ak totiž príde do organizmu naraz väčšie množstvo tekutín, spravidla sa nestačí vstrebať celé množstvo a pomerne veľká časť sa vylúči močom. A je tu ešte jeden nepríjemný aspekt – prijatie väčšieho množstva tekutín naraz môže vyvolať u citlivejších jedincov až zvracanie – a to tehotnej žene určite neprospeje.

Treba pamätať aj na prísun vápnika. Ak nemôžete piť mlieko, skúste kyslomliečne výrobky, tvaroh alebo syry. Pri syroch sa však orientujte skôr na mäkké syry s nižším podielom tukov. Samozrejme, nezabúdajte ani na ovocie a zeleninu. Vyslovene exotické druhy práve v tomto období neskúšajte, odporúča sa orientovať na tie, ktoré sa dopestujú v našich zemepisných šírkach a sme na ne zvyknutí. Pozor na váhu si treba dávať nielen z estetického hľadiska – veď po pôrode chce byť každá žena opäť štíhla, ale predovšetkým z hľadiska zdravotného. Štíhlejšie ženy, ktoré si dožičia aj v tehotenstve dostatok primeraného pohybu, sú v lepšej kondícii pri pôrode, takže pôrod prebieha ľahšie. Žena s nadváhou ohrozuje vlastné zdravie, čo môže následne negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa.

Problémom sú niekedy rôzne výživové doplnky, ktorými si budúce mamičky majú doplniť chýbajúce vitamíny či minerály. Ich výrobcovia sa oháňajú výsledkami rôznych štúdií, podľa ktorých nám v strave niektoré spomínané zložky chýbajú. Je zarážajúce, že v mnohých prípadoch majú tieto štúdie pravdu, a platí to aj v oblastiach, kde ľudia nemajú finančné problémy. Problémom však je, že zvykneme uprednostňovať jedlá, ktoré máme radi a tým sa naša strava stáva jednostrannou a následne sa pri vyšetrení zistí, že nám niektoré minerály či vitamíny skutočne chýbajú. Ak však na to budete myslieť a zloženie vášho jedálnička bude dostatočne pestré, nebudete žiadne výživové doplnky potrebovať! Výnimkou sú len špeciálne prípady, keď užívanie týchto preparátov lekár piamo odporúča.

Poradňa v 4. mesiaci gravidity
Ak ste ešte neboli na prvom ultrazvuku, tak je najvyšší čas ho absolvovať. Pripomíname, že optimálna doba na prvý 3D/4D ultrazvuk je medzi desiatym a štrnástym týždňom, robiť sa môže ešte do šestnásteho týždňa. Skúma sa pri ňom tzv. šijové prejasnenie dieťatka, ktoré vzniká nahromadením tekutín v zátylku plodu a signalizuje niektoré vrodené vývojové chyby plodu.

K rutinným vyšetreniam budúcej mamičky v poradni patria: vyšetrenie moču, meranie krvného tlaku a sledovanie hmotnosti.

AFP testy
V tomto období (medzi 16. a 18. týždňom) sa budúcim mamičkám odoberá krv na tzv. double-test alebo triple-test, prípadne quadruple-test. Sleduje sa pri ňom AFP – alfa-fetoproteín, čiže bielkovina, ktorá sa vytvára v žĺtkovom vaku embrya, neskôr priamo v pečeni plodu. Zvýšené hodnoty AFP signalizujú napr. problémy vo vývoji obličiek či možný rázštep, naopak, znížené hodnoty sa spájajú s určitými chromozómovými odchýlkami. Keďže AFP je súčasťou dvoj-, troj- či štvortestu, okrem AFP sa pri týchto testoch sledujú aj ďalšie (jedna, dve či tri) látky, ktoré vyšetrenie AFP dopĺňajú a spresňujú. Pred vyšetrením je potrebné urobiť ultrazvukové vyšetrenie – ak ste 3D/4D ultrazvuk absolvovali už skôr, postačí aj „obyčajný“ ultrazvuk, pri ktorom sa spresní týždeň tehotnosti na základe meraní veľkosti plodu. Len v tomto kontexte je totiž možné výsledky z uvedených testov dostatočne zodpovedne posúdiť.

Čo sa deje s dieťatkom?
Dieťatko sa stále viac podobá na malého človiečika. Rysy tváre sa stávajú o čosi zreteľnejšie – pekne ich vidno napr. pri vyšetrení 3D/4D ultrazvukom. Srdiečko mu pracuje jedna radosť – pumpuje krv do celého telíčka, a to mimoriadne usilovne, keďže počet tepov je oproti dospelému človeku zhruba dvojnásobný, a tak to ostane až do narodenia. Ústa, žalúdok a črevo pokročili vo svojom vývoji riadne dopredu – teraz sú už vzájomne pekne prepojené.

Rozširuje sa škála aktivít plodu, ktorými akoby si už teraz začal budovať dobrú kondíciu – otvára a zatvára pästičky, ohýba a vystiera končatiny, cmúľa si palčeky, prehĺta plodovú vodu a začína mu fungovať i vylučovacia sústava – občas sa trošičku „vyciká“. Je to však len plodová voda, ktorou sa mechúr napĺňa – skutočné vylučovanie funguje prostredníctvom placenty.

Postupne sa vyvíja i nervová sústava, takže plod sa stáva veľmi citlivý – už dokáže vnímať dotyky, dokonca aj bolesť. Začína reagovať na zvuky i na svetlo, hoci oči sa mu zatiaľ ešte neotvárajú. V tomto období nie je možné spoľahlivo určiť, aké je pohlavie plodu, no už sa vyvíjajú vaječníky u dievčat a vajíčka u chlapcov. Plod sa postupne pokrýva drobnými chĺpkami, ktoré sa nazývajú lanugo, dokonca sa môžu ojedinele objavovať aj vlásky na hlave. Koža pôsobí vráskavým dojmom, keďže jej chýba podkožný tuk, ale to sa neskôr zmení.

Dĺžka dieťatka je na konci mesiaca okolo 14 – 16 cm, váži asi 160 – 200 gramov (odhady v tomto období nie sú úplne jednotné, pretože v odbornej literatúre sa uvádzajú prepočty skôr na lunárne mesiace).

Hoci už plod poriadne narástol – nezabúdajme, že začínal veľkosťou vajíčka, ktorá je menej ako milimeter – zatiaľ má v maternici dostatok miesta a je mu tam veľmi dobre, pravdaže pokiaľ sa správate disciplinovane a nekomplikujete mu život – napríklad fajčením cigariet.

MAMA a ja zisťovala (nielen) pre Ninu
Novonadobudnutú energiu sa Nina rozhodla využiť aj vo svoj prospech a začala sa zaujímať o možnosti športovania. Poprosila nás, aby sme pre ňu zistili, aké cvičenia sú pre tehuľky vhodné, podľa čoho by si ich mala vyberať a najmä na čo si má dávať pozor. O radu sme požiadali známu fitnesku Mgr. Zoru Czoborovú, majiteľku Zoracentra, do ktorého chodia cvičiť aj budúce mamičky. 

Tehotenstvo je obdobie, kedy aj mamičky, ktoré nešportovali, začínajú zvažovať akému druhu športu či skôr pohybu by sa mohli venovať, podľa čoho by sa mali rozhodovať?
Mali by sa riadiť svojimi pocitmi a vnútorným hlasom. Samozrejme za predpokladu, že tehotenstvo prebieha v poriadku a lekár im cvičenie odporučí. Žena v tehotenstve úplne mení svoje myslenie a v prvom rade myslí na to, čo je najlepšie pre bábätko. Tak ako automaticky vylúči zlozvyky ako je fajčenie a alkohol, zmení i kvalitu stravy. Je prirodzené, že chce, aby bola zdravá, s čím súvisí aj pravidelný pohyb a cvičenie.

Sú rôzne centrá, v ktorých sa venujú budúcim mamám, ako majú spoznať, že bude o ne skutočne kvalitne postarané?
V prvom rade by si mali odsledovať reputáciu centra a popýtať sa na skúsenosti ostatných už mamičiek (napr. na rôznych diskusných fórach). Potom by mali vybrané centrum navštíviť, prekonzultovať so zodpovedným zamestnancom formu ich práce a pozrieť si priestor na cvičenie, hygienu šatní, popýtať sa na kvalifikáciu a skúsenosti cvičiteľky. Vhodné je, ak sa aj ako diváčky zúčastnia na jednej hodine, aby mali predstavu do čoho idú a zoznámili sa s prostredím.

Koľkokrát do týždňa je vhodné zájsť si na cvičenie?
Ideálne je dvakrát do týždňa absolvovať špeciálne cvičenie pre tehotné a zájsť si aspoň dvakrát do týždňa zaplávať do bazéna s vyhovujúcou hygienou. Okrem toho budúcim mamičkám odporúčam každý deň aspoň 30 minút chôdze.

Čo mamičky, ktoré vo svojej blízkosti nemajú žiadnu trénerku či fitko? Môžu cvičiť doma? Nie je to nebezpečné?
Samozrejme, dnes existuje veľa dostupnej literatúry a DVD. Treba ale dbať na správny výber. Najdôležitejšie však je dodržiavať správnu techniku cvikov, držanie tela a dýchanie. Na dobrom DVD by vás na to mala cvičiteľka neustále upozorňovať. V žiadnom prípade sa nepreceňovať a s pohybom to nepreháňať! Pri cvičení nesmiete pocítiť žiaden diskomfort, dýchavičnosť, ani sa nadmerne potiť. Treba mať na pamäti, že cvičíte pre svoje zdravie i zdravie bábätka a nie kvôli tomu, aby ste nepribrali a strážili si hmotnosť. To radšej robte správnym výberom a zložením stravy.

Ktoré druhy cvičenia či športových aktivít sú pre budúce mamičky najvhodnejšie?
Najvhodnejšie sú prechádzky, plávanie, strečing, špeciálne cviky pre tehotné zamerané najmä na chrbát , paže a ramenný pletenec, dýchacie cvičenia a cvičenia, ktoré pripravia budúcu mamičku na pôrod i jeho zdravý priebeh.

V čom je cvičenie pre mamičku prospešné pri pôrode i v období po ňom?
V prvom rade pozitívne pôsobí na jej psychiku a dostatočný prísun energie z endorfínov, zdravý a šťastný priebeh tehotenstva. Ak budete cvičiť v pravidelnom čase, aj vaše bábätko naučíte určitému harmonogramu (pri cvičení sa zvyšuje cirkulácia krvi, čo pociťuje aj bábätko), budete vedieť ako správne spolupracovať s lekárom pri pôrode nielen čo sa dýchania týka, ale aj ovládania potrebných svalov. Význam pravidelného cvičenia najmä posilňovania paží, ramien a chrbta oceníte najmä po pôrode, keď budete často nosiť bábätko na rukách. 

Aké rady vždy dávate tehuľkám než začnú cvičiť?
Aby sa cvičenia nebáli, robili všetko s radosťou, mysleli v prvom rade na bábätko a nie na nabrané kilogramy. Aby sa zdravo stravovali, nepreťažovali sa a dostatočne oddychovali. Ak nenájdu možnosť cvičenia s budúcimi mamičkami vo fitnescentre, mali by aspoň pred pôrodom navštíviť predpôrodné kurzy, kde odborníci učia dýchať a pripravujú na zdravý priebeh pôrodu.

Odporúčanie MAMA a ja na 4. mesiac tehotenstva
V tehotenstve sa zvyšuje kazivosť zubov, ďasná sú citlivejšie a po tehotenstve sa vám po zanedbanej starostlivosti môžu lámať zuby. Ako sa tomu vyhnúť? Navštívte počas tehotenstva dva- až trikrát svojho zubára (okrem preventívnej prehliadky a ošetrenia prípadných zubných kazov je vhodné odstrániť zubný kameň) a hlavne dbajte na zvýšený prísun vápnika. Vaše dieťa ho počas svojho rastu spotrebuje veľmi veľa a ak ho neprijímate v dostatočnom množstve, odrazí sa to najmä na stave vášho chrupu. Pokiaľ je strach jediným dôvodom, prečo nejdete k zubárovi, tak ho na skutočnosť, že čakáte dieťatko pokojne upozornite, aj ten najväčší „tvrďas“ pri budúcej mamičke zmäkne. Navyše je to dôležité i preto, lebo nie všetky materiály používané k zubnému ošetreniu sú pre budúce mamičky vhodné.

Z tehotenského slovníka
Parita ženy vyjadruje, koľký v poradí je terajší pôrod.  Na rozdiel od toho gravidita vyjadruje, koľký raz je žena tehotná. Napr. III. gravita II. para znamená, že žena je tretí raz tehotná, jedno tehotenstvo bolo ukončené pôrodom a teraz bude rodiť druhý raz. Prvorodičke sa v odbornej terminológii hovorí primapara, viacrodičke multipara.

Výzva pre tehuľky
Napíšte nám o svojom tehotenstve
Patríte k pravidelným čitateľkám nášho seriálu, pretože teraz tiež čakáte dieťatko? Napíšte nám o tom! Vaše skúsenosti, radosti i starosti s tehuľkovaním (prípadne i s vašou fotografiou) uverejníme v niektorom z budúcich čísiel!
Svoje postrehy nám posielajte na e-mail: pravdova@orbisin.sk.


PRIPRAVILA: Eliška Pravdová a MUDr. Peter Brenišin