Túžba po bábätku: Štyri rezy do maternice a ide to?!

Túžba po bábätku: Štyri rezy do maternice a ide to?!
23.8.2018 v kategórii Snažilky, autor Mgr. Denisa Priadková, foto: istockphoto.com

Pamätáte si ešte, keď sa medzi ženami viedli reči o tom, ako ktorá otehotnela po potrate, rozumej po výškrabe? Niektoré zašli tak ďaleko, že svojho gynekológa presviedčali, aby im zákrok urobil, hoci tehotné neboli, práve naopak. Na jednej strane to svedčí o nebezpečnej slabosti žien, ktoré sa snažia otehotnieť.

 „Sú ľahkou korisťou, pretože po dieťati veľmi túžia a ak im niekto dostatočne presvedčivo ponúkne kvapky či čaj na otehotnenie, resp. zlepšenie plodnosti alebo spermií, a to obvykle cez internet v sume medzi 30 až 300 Eurami, mnohé podľahnú,“ hovorí Mgr. Denisa Priadková, predsedníčka Občianskeho združenia Bocian, ktorej „mantrou“ sú v oblasti plodnosti už takmer dvadsať rokov kvalitné, zrozumiteľné, ale najmä overené informácie.

RYHOVANIE maternice

Na druhej strane sa aktuálne v Európe zákroku tzv. ryhovania maternice venuje gynekologická pozornosť na najvyššej úrovni. Ak totiž liečbu niečo zlepší o 10 %, stojí to za pozornosť, ak to však prinesie viac ako dvojnásobnú úspešnosť v porovnaní s bežne používanou liečbou, bolo by nezodpovedné a z ekonomického hľadiska aj nesprávne takýto postup nepoužiť.

Vo Veľkej Británii stojí samoplatcu zákrok pod názvom „endometriálne ryhovanie“, čiže rezy do vnútornej výstelky maternice približne 350 Eur a hoci ho zdravotnícke zariadenia rutinne ponúkali celé desaťročia, nebol veľmi obľúbený, pretože neexistovali dôkazy o jeho úspešnosti.

Opäť vyvstáva otázka, prečo štyri opatrne vedené chirurgické rezy, ktoré pacientku vystavia znesiteľnej bolesti, resp. poraneniu tej časti tela, ktorá by mala fungovať čo najlepšie, takto výrazne zlepšujú šance na otehotnenie.

Všeobecne sa verí tomu, že poranenie, resp. jeho hojenie vyvolá „opravný“ proces, ktorý zvyšuje šance embrya na usadenie a vývoj. Proces hojenia vyvoláva celú kaskádu chemických reakcií podobných rastovým faktorom a niektorí vedci sa domnievajú, že hojenie prináša „naštartovanie“ génov, ktoré výstelku maternice pripravujú na oplodnené vajíčko.

ryhovanie maternice

Je ryhovanie maternice účinná metóda?

Až doteraz bola táto procedúra, ktorú ženy podstupujú napríklad aj na Novom Zélande, bez záznamu konkrétnych výsledkov. Štúdia, ktorá sledovala 1 180 žien, ktoré sa o tehotenstvo pokúšali prirodzenou cestou alebo prostredníctvom inseminácie, ukázala, že šanca žien na tehotenstvo sa v sledovanej skupine zvýšila z 9 na viac ako 20 %.

Zákrok je navyše taký nenáročný, že nie je potrebné ani podanie liekov proti bolesti. Je teda zásah do výstelky maternice vhodný pre každú ženu, ktorá sa po dlhšom neúspešnom snažení rozhodne pre insemináciu alebo umelé oplodnenie?

„Napriek pozitívnym výsledkom to nie je jednoznačné,“ hovorí Mgr. Denisa Priadková z Občianskeho združenia Bocian.

Štúdie sa rozchádzajú v tom, kedy, resp. ako dlho pred plánovaným otehotnením bol zákrok vykonaný, akými prostriedkami a v akom rozsahu. Navyše, poranenie môže zanechať následky v podobe zjazvenia, ktoré môže následné tehotenstvo komplikovať a je preto dôležité prediskutovať všetky známe faktory a pacienta informovať o všetkom, čo k svojmu informovanému súhlasu potrebuje. V medicíne nikdy jeden liek nebol pre všetkých, čo však nie je dôvod, aby sme o ňom nevedeli, bezpečne ho netestovali a nepoužívali tam, kde môže priniesť osoh.“