Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
Poruchy ovulácie sú častou príčinou ženskej neplodnosti. Bývajú dôsledkom narušenia hormonálnej rovnováhy, ktorá je potrebná pre dozretie a uvoľnenie vajíčka.
Najčastejším ochorením, ktoré je okrem iného sprevádzané aj poruchami ovulácie, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).
K ďalším príznakom syndrómu patrí obezita, nadmerné ochlpenie, akné a nepravidelná alebo zriedkavá menštruácia. Odhaduje sa, že syndrómom polycystických vaječníkov trpí 5 – 10 % žien v reprodukčnom veku.
Prečítajte si: Lekár radí: Čo všetko treba vedieť o menštruačnom cykle
Ako vzniká syndróm polycystických vaječníkov?
Existuje niekoľko teórií, ktoré vysvetľujú príčinu vzniku PCOS. Jedna teória predpokladá poruchu funkcie časti mozgu (hypotalamus), ktorý riadi činnosť vaječníkov a u žien s PCOS spôsobuje nadmernú produkciu mužských pohlavných hormónov vo vaječníku, ktoré sa za normálnych okolností tvoria len v malom množstve.
Druhá teória predpokladá, že prvotná príčina je vo vaječníkoch, ktoré produkujú veľké množstvo mužských pohlavných hormónov.
Najnovšie výskumy hovoria, že syndróm polycystických vaječníkov je dôsledkom tzv. inzulínovej rezistencie. Inzulín je hormón, ktorý zabezpečuje vstup a zúžitkovanie glukózy v bunkách.
U niektorých ľudí nastane situácia, že bunky nereagujú na pôsobenie inzulínu, čo vedie k vzostupu hladiny glukózy (ochorenie známe ako cukrovka) a následne k zvýšeniu tvorby inzulínu.
Vysoké hladiny inzulínu, potom priamo pôsobia na vaječníky, kde dochádza k zvýšenej produkcii mužských pohlavných hormónov. Dôsledkom narušenej hormonálnej rovnováhy je, že vo vaječníku nedochádza k dozrievaniu folikulov a neuvoľňujú sa z nich vajíčka.
Endometrióza
Príznaky polycystických vaječníkov
Príznaky PCOS sa môžu objaviť už v puberte, keďže ale nie sú typické a málokedy sú prítomné u danej ženy všetky, pacientky vyhľadajú lekára až po niekoľkých rokoch alebo ak ich začnú výrazne obťažovať.
Dosť často až keď nemôžu otehotnieť. Najčastejším problémom, s ktorým žena navštívi gynekológa, je nepravidelná menštruácia, ku ktorej sa môžu, ale nemusia pridružiť aj iné príznaky, ako je akné, nadmerné ochlpenie, obezita.
Pri vyšetrení krvi sa zistia zvýšené hladiny mužských pohlavných hormónov a pri ultrazvukovom vyšetrení sú prítomné zväčšené vaječníky, ktoré obsahujú cystičky o priemere 7 – 8 mm a nezistí sa prítomnosť ovulácie.
Len asi jedna tretina žien má všetky tieto príznaky, u väčšiny sa príznaky navzájom rôzne kombinujú a neraz sa stane, že sa diagnóza stanoví, až keď sa začne pátrať po tom, prečo žena nemôže otehotnieť.
Prečítajte si: U detského gynekológa
Liečba polycystických vaječníkov
Ak sa syndróm polycystických vaječníkov nezačne zavčasu a správne liečiť, môže viesť k závažným komplikáciam. Asi u 70 % pacientiek s PCOS dôjde po čase aj k zvýšeniu hladiny cholesterolu a triglyceridov, s čím súvisí vyššie riziko aterosklerózy a infarktu myokardu.
U týchto žien je aj väčšie riziko vzniku karcinómu endometria, opakovaných potratov a cukrovky.
Liečba PCOS spočíva v kombinácii medikamentóznej liečby a úpravy životného štýlu. V minulosti spočívala v podávaní antikoncepčných tabletiek, ktoré viedli k potlačeniu nadmernej produkcie mužských pohlavných hormónov, následne ustúpilo akné a nadmerné ochlpenie a obnovila sa pravidelná menštruácia.
V súčasnosti, keďže vieme, že príčinou syndrómu môže byť aj inzulínová rezistencia, sa v indikovaných prípadoch podávajú lieky, ktoré zvyšujú citlivosť buniek na inzulín, napr. metformín.
Ako už bolo uvedené, nevyhnutnou súčasťou liečby je aj zmena životného štýlu, ktorá dokáže dramaticky zlepšiť účinnosť liečby. Keďže telesný tuk sa významne podieľa na udržaní hormonálnej rovnováhy, je potrebné v prípade výskytu obezity redukovať telesnú hmotnosť. Obmedzenie jednoduchých cukrov (sacharidov) v potrave zlepšuje citlivosť buniek na inzulín a následne aj príznaky ochorenia.
U mnohých žien len tieto diétne opatrenia vedú k obnoveniu pravidelnej menštruácie, ovulácie a k otehotneniu. Asi 55 – 75 % žien s PCOS nemôže otehotnieť, v tomto prípade by sa liečbou mal zaoberať špecialista na reprodukčnú medicínu, ktorý rozhodne o vhodnom postupe.
Do úvahy prichádza stimulácia ovulácie pomocou tabletiek (klomiféncitrát) alebo pomocou hormonálnych injekcií, prípadne aj niektorá metóda asistovanej reprodukcie (inseminácia, IVF).