Snažilky, otestujte sa! Mýtus alebo fakt?

Snažilky, otestujte sa! Mýtus alebo fakt?
27.12.2017 v kategórii Snažilky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Tak ako, milé snažilky, trúfate si absolvovať náš mini test o neplodnosti? Pri každom z piatich tvrdení skúste uhádnuť, či ide len o mýtus, alebo je to výskumami podložený fakt.

Počas menštruácie žena nemôže otehotnieť

  • mýtus
  • fakt

Maternica otočená dozadu spôsobuje neplodnosť

  • mýtus
  • fakt

Žene vo vyššom veku už nemusí pomôcť k otehotneniu ani umelé oplodnenie

  • mýtus
  • fakt

Neplodnosť sa takmer vždy týka ženy

  • mýtus
  • fakt

Ak chcete otehotnieť, milujte sa 2 – 3-krát do týždňa, častejšie sa neodporúča

  • mýtus
  • fakt

Správne odpovede:

1. Mýtus

Žena môže otehotnieť  v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu

Samozrejme, k otehotneniu je potrebné uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu tzv. ovulácia, najčastejšie 12. až 16. deň menštruačného cyklu. Vajíčko je schopné oplodnenia 12 hodín po ovulácii, toto plodné obdobie je však predĺžené o životnosť spermií v ženskom  tele – literatúra popisuje možnosť prežitia spermií až 7 dní!

Čo vysvetľuje možnosť otehotnenia aj po pohlavnom styku, ktorý sa uskutočnil v čase menštruácie. Ovulácia však môže byť vyvolaná náhle aj mimo dní, ktoré žena považovala za svoje „plodné“. Odborníci popisujú vyvolanie ovulácie resp. prasknutie dominantného folikulu skoršie aj vplyvom orgazmu.

Ďalší vedci objavili v mužskom ejakuláte proteín, ktorý dáva pokyn ženskému mozgu na spustenie produkcie hormónov, ktoré majú za následok ovuláciu.

2. Mýtus

Spôsobuje retroverzia neplodnosť?

Retroverzia (maternica naklonená smerom dozadu, ku konečníku) je pomerne častý jav, postihuje takmer každú piatu ženu. Prípadné ťažkosti s otehotnením nesúvisia priamo s postavením maternice, ale s pridruženými komplikáciami, ktoré mohli byť aj samotnou príčinou tohto postavenia maternice: prekonané zápaly, zrasty po operáciách, endometrióza...

3. Fakt

Ideálny vek na otehotnenie

U žien je ideálna doba pre počatie medzi 23. a 33. rokom života. Pravdepodobnosť otehotnenia v tejto dobe a za optimálnych podmienok je zhruba 25 % v každom mesiaci. S pribúdajúcim vekom sa pravdepodobnosť znižuje, po 40. roku prirodzene otehotnie iba 5 % žien.

Dôvodom je väčší počet cyklov bez ovulácie a zvýšené percento aneuploidných oocytov (ktoré nie sú schopné oplodnenia, event. dochádza k chybnému oplodneniu a vývoju abnormálneho embrya).

Taktiež s vekom stúpa výskyt iných ochorení, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť ženy. Je potrebné si uvedomiť, že ani metódy asistovanej reprodukcie nedokážu ovplyvniť kvalitu ženských vajíčok. Kauzálna liečba znižujúcej sa kapacity vaječníkov nie je možná, keďže počet vajíčok sa počas života ženy len zmenšuje, nové vajíčka sa nevytvárajú.

4. Mýtus

Neplodnosť na strane muža

Už dávno neplatí, že najčastejšou príčinou, prečo sa páru nedarí počať dieťa, je práve ženský faktor. Taktiež je už za nami obdobie, kedy boli mužský a ženský faktor ako príčina sterility viac-menej vyrovnané.

Najnovšie výskumy poukazujú na fakt, že v dnešnej dobe je častejší výskyt neplodnosti na strane mužov. Aj to je dôvodom, prečo už na prvej návšteve v centrách asistovanej reprodukcie odporúčajú odborníci vyšetriť spermiogram.

5. Fakt

Frekvencia pohlavného styku

Niektoré páry sa mylne domnievajú, že v ich snahe o potomstvo sa šance zvyšujú úmerne s počtom pohlavných stykov. Pri príliš častej ejakulácii však dochádza k zhoršeniu jednotlivých parametrov ejakulátu, spermie tiež nestíhajú dostatočne dozrieť, čo znemožňuje oplodniť vajíčko.

Najlepšia pohyblivosť spermií sa zistila pri ejakulácii každé 3 – 4 dni. Keďže spermie dokážu prežiť v tele ženy priemerne 48 hodín, pohlavný styk 2 – 3-krát do týždňa je postačujúci. Avšak, dlhotrvajúca, niekoľkodňová pohlavná abstinencia zhoršuje integritu DNA spermií.

Každá snažilka,  v snahe počať potomka či donosiť zdravé dieťa, často skúša všetko možné i nemožné, aby sa dopracovala k svojmu cieľu. Vždy sa však treba snažiť rozlišovať, ktoré informácie o otehotnení sú pravdivé, podložené relevantnými výskumami v danej oblasti a ktoré sú len poverami. Veríme, že každá z vás má pri sebe ten najlepší zdroj informácií – lekára, ktorého odbornému názoru plne dôveruje.