Keď sa nedarí otehotnieť...

MUDr. Marek Brenišin, PhD. | 28. október 2023
Keď sa nedarí otehotnieť...

Počas našich búrlivých mladistvých rokov sme často počúvali od rodičov či známych, že ak si nedáme pozor, tak otehotnieme aj z bozkávania sa... Časom, keď už sú ľudia starší, usadia sa a začnú plánovať rodinu, môžu naraziť na opačný problém. Snažia sa, ale bábätko sa nie a nie podariť. V tomto článku sa preto pozrieme na bežnejšie i menej bežné príčiny neplodnosti a pokúsime sa naznačiť, čo sa s nimi eventuálne dá robiť.

Kto z nás je na vine, že sa nám nedarí?

Všeobecne o neplodnosti hovoríme, ak sa páru nedarí splodiť dieťa po viac ako roku nechráneného pohlavného styku. Ide o veľký nápor na psychiku oboch partnerov a často aj o veľkú skúšku pevnosti vzťahu. Prirodzene, časom sa objaví otázka: „kto z nás dvoch je na vine?“ V prvom rade, nie je to nikoho vina. Až 85 % neplodných párov má identifikovateľnú príčinu, čo znamená, že pod dohľadom lekára sa stav môže zmeniť, či dokonca napraviť. Keďže je celá téma opradená množstvom mýtov a poloprávd, stručne uvedieme príčiny u ženy, muža, prípadne aj u samotného páru.

Ženské problémy s otehotnením

Jedným z dôvodov u žien môže byť práve porucha ovulácie alebo ochorenia, ktoré priamo ovplyvňujú uvoľnenie vajíčka. Takmer za 70 % prípadov môže syndróm polycystických vaječníkov. Ide o kombináciu genetických faktorov, rezistencie tela na inzulín alebo môže ísť o skrytý zápal v tele. Zvýšená tvorba mužských hormónov spôsobuje okrem porúch menštruačného cyklu aj akné, vypadávanie vlasov a rast ochlpenia ako u muža. Ak sa aj podarí bábätko, rezistencia na inzulín zvyšuje riziko rozvoja tehotenskej cukrovky.

Podľa Carsonovej a Kallenovej (2021) je potrebné venovať pozornosť aj množstvu telesného tuku. Ak má budúca mamička výraznú nadváhu, či je dokonca obézna, na základe podobných mechanizmov sa znižuje jej šanca otehotnieť. Preto sa môžu tieto ženy pri liečbe neplodnosti stretnúť možno s nepopulárnou, ale účinnou radou – znížiť telesnú hmotnosť. Z ďalších príčin možno spomenúť ochorenia štítnej žľazy, príčiny vedúce k zvýšenej produkcii prolaktínu a podobne.

PARADOX: prestaňte sa snažiť

Jednou z prvých rád, ktoré neplodné páry dostávajú, je, paradoxne: „prestaňte sa snažiť“. Frustrácia z neúspechu môže viesť k stresu, ktorý je sprevádzaný práve zvýšenou hladinou prolaktínu. Preto ak sa budúci rodičia prestanú sústreďovať len na splodenie bábätka, môže to ich snahe výrazne pomôcť.

Ďalšie príčiny u žien môžu byť ochorenia a procesy, ktoré sťažujú priechodnosť vaječníkov. Ak opomenieme ochorenia ako cystickú fibrózu, najčastejšie ide o rôzne zápaly či „prechodené“ ochorenie. Dôležitá je teda najmä prevencia, pretože niekedy stačí málo, napríklad odhalený chrbát a studený vietor. 

Pomerne sporná je úloha endometriózy, ktorá síce môže znížiť šancu na uhniezdenie oplodneného vajíčka, avšak presný mechanizmus ešte nie je presne popísaný.

Najmä staršie ženy sa môžu stretnúť so zmenami v maternici, či už s rôznymi výrastkami, polypmi, alebo nezhubnými nádormi z hladkej svaloviny (leiomyómy). Najmä čistenie dutiny maternice, chirurgicky vykonané prerušenie tehotenstva, či zriedkavo nedostatočné vyčistenie po pôrode môžu spôsobiť, že hoci sa žene prvé dieťa podarilo, má s partnerom problém otehotnieť. Príčiny môžu byť aj v anomálii krčka maternice, najčastejšie jeho zúžení.

Znížená ovariálna rezerva

Čoraz včasnejšia diagnostika rakoviny v skorých štádiách a ich liečba so sebou nesie, žiaľ, aj riziko neplodnosti. Fenomén známy ako „znížená ovariálna rezerva“ nakoniec vyústi v to, že žena nemá dostatok zdravých a funkčných vajíčok. Preto sa odporúča onkologickým pacientkam pred začiatkom liečby dať si odobrať vajíčka, aby v prípade neplodnosti po liečbe rakoviny mohla podstúpiť umelé oplodnenie.

Ani páni z toho nie sú vonku...

Tvrdenia, že ak sa nedarí, je vinou len nežného pohlavia, sú už dávno prekonané. Až 35 % prípadov je totiž následkom mužskej neplodnosti.

Väčšinou ide o procesy ovplyvňujúce množstvo a kvalitu spermií, čiže následkom rôznych ochorení a životného štýlu môže dochádzať k zníženiu ich produkcie, prípadne sa tvorí menej pohyblivých spermií, ktoré navyše nedokážu odolávať prostrediu v ženských pohlavných cestách. Všeobecne sa odporúča, ak sa pár snaží o bábätko, aby aj muž prestal fajčiť a alkohol obmedzil maximálne na jeden – dva poháriky týždenne. Rovnako je dôležité aj kvalitná spodná bielizeň. Tesné slipy či boxerky zvyšujú teplotu v okolí semenníkov, ktoré tak potom tvoria menej spermií. Navyše, stúpa riziko rozvoja rakoviny semenníkov, ktorá zasahuje najčastejšie práve mužov vo veku 25 – 35 rokov.

Áno, nám chlapom sa nepočúva dobre, že si máme ísť dať skontrolovať kvalitu našich „kamošov“. Na rozdiel od väčšiny vyšetrení, ktoré musí podstúpiť žena, však ide  o bezbolestný, neinvazívny odber. Preto je logické začať s ním, než poslať partnerku za doktorom.

Spolu nedobre, osamote áno

Asi tretina prípadov vychádza zo vzájomnej nekompatibility partnerov. V týchto prípadoch obaja, aj muž, aj žena môžu mať deti, len spolu im to skrátka nejde. Jedným z dôvodov môže byť zvýšená schopnosť imunitných buniek v sliznici pošvy reagovať na spermie, vo vážnejších prípadoch dokonca telo ženy proti nim cielene vytvára protilátky. Dôvod je jednoduchý – naše telo sa učí rozlišovať medzi „priateľom“ a „nepriateľom“ v prvých dvoch rokoch života. Keďže sa o bábätko snažíme o mnoho rokov neskôr, ženská imunita automaticky vníma spermie ako niečo, čo treba zničiť. Aj preto je ich v ejakuláte také množstvo. 

Čo sa dá s plánovaním tehotenstva urobiť?

V prvom rade je nutné určiť príčinu, preto by mali obaja, aj muž, aj žena navštíviť lekára. Ideálna je spolupráca gynekológa, urológa/sexuológa a ďalších odborníkov podľa povahy ochorenia. Možnosti zahŕňajú od zmeny životného štýlu, cez lieky, hormonálnu terapiu, či v prípadoch ako rozsiahla endometrióza alebo cysty na vaječníkoch aj operáciu.

Ak zlyhá prirodzená cesta, stále sú tu metódy asistovanej reprodukcie, ktorých podrobný popis presahuje rozsah tohto článku. Radi by sme ale poznamenali, že napriek tomu, že sa okolo umelého oplodnenia najmä z konzervatívnych kruhov vyrojilo množstvo negatívnych rečí, stále je nutné si uvedomiť, že vďaka tomuto môžu mať deti aj páry, ktoré chcú, ale prirodzeným spôsobom to skrátka nejde.

Dôležité je riadiť sa odporúčaniami lekárov, a hlavne, neprestávať dúfať. Síce sa to ľahko povie, ale na dobré sa oplatí čakať a drobec za to rozhodne stojí. Nie vždy to ide hneď, ale pokroky v medicíne umožňujú preklenúť čoraz náročnejšie a komplikovanejšie prípady.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: