Keď sa nedarí otehotnieť...
Počas našich búrlivých mladistvých rokov sme často počúvali od rodičov či známych, že ak si nedáme pozor, tak otehotnieme aj z bozkávania sa... Časom, keď už sú ľudia starší, usadia sa a začnú plánovať rodinu, môžu naraziť na opačný problém. Snažia sa, ale bábätko sa nie a nie podariť. V tomto článku sa preto pozrieme na bežnejšie i menej bežné príčiny neplodnosti a pokúsime sa naznačiť, čo sa s nimi eventuálne dá robiť.
Kto z nás je na vine, že sa nám nedarí?
Ženské problémy s otehotnením
PARADOX: prestaňte sa snažiť
Snažilky: Chceme dieťa, ale zatiaľ sa nám nedarí
Znížená ovariálna rezerva
Ani páni z toho nie sú vonku...
Spolu nedobre, osamote áno
Asi tretina prípadov vychádza zo vzájomnej nekompatibility partnerov. V týchto prípadoch obaja, aj muž, aj žena môžu mať deti, len spolu im to skrátka nejde. Jedným z dôvodov môže byť zvýšená schopnosť imunitných buniek v sliznici pošvy reagovať na spermie, vo vážnejších prípadoch dokonca telo ženy proti nim cielene vytvára protilátky. Dôvod je jednoduchý – naše telo sa učí rozlišovať medzi „priateľom“ a „nepriateľom“ v prvých dvoch rokoch života. Keďže sa o bábätko snažíme o mnoho rokov neskôr, ženská imunita automaticky vníma spermie ako niečo, čo treba zničiť. Aj preto je ich v ejakuláte také množstvo.
Čo sa dá s plánovaním tehotenstva urobiť?
V prvom rade je nutné určiť príčinu, preto by mali obaja, aj muž, aj žena navštíviť lekára. Ideálna je spolupráca gynekológa, urológa/sexuológa a ďalších odborníkov podľa povahy ochorenia. Možnosti zahŕňajú od zmeny životného štýlu, cez lieky, hormonálnu terapiu, či v prípadoch ako rozsiahla endometrióza alebo cysty na vaječníkoch aj operáciu.
Ak zlyhá prirodzená cesta, stále sú tu metódy asistovanej reprodukcie, ktorých podrobný popis presahuje rozsah tohto článku. Radi by sme ale poznamenali, že napriek tomu, že sa okolo umelého oplodnenia najmä z konzervatívnych kruhov vyrojilo množstvo negatívnych rečí, stále je nutné si uvedomiť, že vďaka tomuto môžu mať deti aj páry, ktoré chcú, ale prirodzeným spôsobom to skrátka nejde.
Dôležité je riadiť sa odporúčaniami lekárov, a hlavne, neprestávať dúfať. Síce sa to ľahko povie, ale na dobré sa oplatí čakať a drobec za to rozhodne stojí. Nie vždy to ide hneď, ale pokroky v medicíne umožňujú preklenúť čoraz náročnejšie a komplikovanejšie prípady.