Žena, ktorá stojí za Sashe.sk: Alexandra Miklášová

Martina Pašková | 29. Nov 2017
Žena, ktorá stojí za Sashe.sk: Alexandra Miklášová

Nielen krásna, pôvabná a inteligentná, ale najmä ambiciózna a odvážna. Taká je Alexandra Miklášová, ktorej veľmi vydareným dielom je internetový portál s názvom Sashe. O tom, aké boli jej začiatky, čo ju na práci najviac baví a napĺňa, ale tiež o tom, ako sa našla v najdôležitejšej úlohe svojho života – v úlohe mamy.

 „Niekedy je najväčšia krása v tých najjednoduchších veciach."

Myšlienka založiť webovú stránku a dať na nej priestor ľuďom, ktorí chcú prezentovať svoje výrobky, sa nezrodí len tak. Čo vás „nakoplo“ k tomu, aby ste vytvorili virtuálny priestor na prezentáciu hand made tvorby?

Bolo to asi pred deviatimi rokmi, v období, keď sme s mojím mužom Jurajom ešte len randili, boli sme bezdetní a bezstarostní, ale s veľkou túžbou po sebarealizácii a u mňa aj po tvorbe pekných vecí. Sama som popri práci v kancelárii začala vyrábať také trošku nevšedné náušnice a môj muž mi na ich predaj vytvoril malý eshop.

Ten nám potom trošku narástol pod rukami (smiech). Na Slovensku bol v tom období deficit priestoru pre predaj, aj nákup rukodielnych výrobkov. Ľudia si to vyžiadali akosi sami, prirodzeným dopytom. Skrátka, keď som už nestíhala objednávky, napadlo mi dať priestor aj iným šikovným ľuďom. To však už vyžadovalo väčší, profesionálny projekt. Mám šťastie, že Juraj je skvelý profesionál a bol schopný takýto eshop vytvoriť a dodnes ho úspešne vedie a stále zlepšuje.

Návštevnosť stránky, pozitívne ohlasy, aj ľudia, ktorých vaša stránka SAShE.sk spája, to všetko narástlo do obrovských rozmerov. Koľko ľudí sa dnes podieľa na jej fungovaní a aká je vaša úloha v tejto mozaike?

Je nás asi desať, niektorí sedia spolu v kancelárii a niektorí pracujú externe. Momentálne stránke už štvrtým rokom šéfuje môj muž, keďže moja úloha je ľúbiť a starať sa o našich dvoch synkov. Starší má čerstvo štyri roky a mladší len tri mesiace, takže som v podstate išla z jednej materskej do druhej. Chvíľu medzitým som sa stihla pracovne realizovať a pochopiť, že mám ešte chuť na druhé dieťatko a že práca neutečie. Inak robím pre web najmä marketing a rôzne spolupráce, ale podarilo sa nám nájsť do tímu šikovných ľudí a tak sa môžem naozaj naplno oddávať materstvu.

"Deti dávajú našim životom zmysel"

Už ste troška prezradili, že popri pracovných záležitostiach ste sa stihli stať maminkou. Vaši dvaja chlapci, Šimon a Jonáš, vás pravdepodobne zamestnávajú na plný úväzok. Ako vnímate rolu mamy?

Narodenie detí sú míľniky v živote každej ženy. Otočí to život hore nohami, či chceme, či nie. Šimon a Jonáš dali nášmu snaženiu zmysel. Práca a sebarealizácia je jedna vec. Potom sa človek začne pýtať, čo ďalej. V deťoch odrazu nájde odpoveď, prečo to všetko robiť, prečo sa snažiť. Samozrejme, sme unavení, sú to predsa len maličké deti, ale často sa smejeme s mužom, čo sme vlastne predtým robili cez víkendy. Asi nič zmysluplné. A o tom to pre nás rodičovstvo je. Dáva to s nimi zmysel.

andrea miklášová
Na sociálnej sieti máte v kolónke zamestnanie uvedené: Mother. Je to teda to, čo vás aktuálne najviac vystihuje?

Áno, výstižnejšie to už ani nemôže byť. Považujem sa totiž za mamu už troch detí. Prvé bolo SAShE. Stálo nás toľko námahy, ale zároveň prináša toľko radosti a zadosťučinenia, takmer ako dieťa. Samozrejme, s deťmi sa to naozaj nedá úplne zrovnávať a aj preto som sa pred štyrmi rokmi rozhodla zostať úplne doma a venovať sa prvému synovi.

Skúšala som popri ňom pracovať, ale práca na SAShE vyžaduje celého človeka a ja, napriek tomu, že som žena, neviem robiť dve veci naraz. Synkovi som venovala takmer tri roky, zažila som krásnu materskú s výrobou vlastných hračiek, ihriskami, výstavami, zmrzlinami, nekonečnými uspávačkami, aj s mojou dlhou a prerušovanou adaptáciou v škôlke. Schválne hovorím s mojou, lebo mamina sa často adaptuje na túto situáciu horšie ako dieťa. Šimon je momentálne spokojný v montessori škôlke. A ja si vychutnávam voňavého drobca. Som šťastná, že nám život doprial ešte toto druhé dieťatko, že môžem zúročiť to, čo som si pri prvom preskákala.

Materstvo si užívate plnými dúškami, príležitostne však „zabŕdnete“ aj do pracovných záležitostí. Ono sa to predsa len asi tak úplne nedá opustiť. Ako delíte čas medzi deti a rodinu na jednej strane a pracovné povinnosti na strane druhej?

Úprimne povedané, práca išla bokom. Riešim len niektoré väčšie projekty, medzi deťmi som zrealizovala pár strategických vecí, občas si sadnem k tým pekným obrázkom a vyskladám nejaký „výklad“, ako voláme našu hlavnú stránku. Inak som tu pre deti a domácnosť. Máme malú záhradu, ale dáva nám veľa radosti i plodov, takže veľa pečiem, zaváram, „škrečkujem“ do špajze. To je momentálne môj relax.

andrea miklášová

"Byť mamou je  výzva pre každú ženu"

Z vašich slov cítiť pokoj a pohodu. Je zrejmé, že presne viete, čo chcete a že práve teraz chcete byť najmä mamou pre svoje deti. Akou mamou ste?

Milujúcou, stále niečo riešiacou, úzkostnou, netrpezlivou, emotívnou, kreatívnou. Často zaspávam s myšlienkami na to, čo som mohla urobiť lepšie. Niekedy neviem, či sa im venovať viac alebo menej (môj muž by určite tvrdil, že menej), no ja mám stále pocit, že by som sa potrebovala naklonovať, aby ma bolo viac. Asi ako každá mamina.

Dnes sa veľmi riešia výchovné štýly, porovnajú sa deti. Každý má za vrece rád, ako treba k deťom pristupovať a podobne. Čo je v tejto oblasti blízke vám?

Výchovný štýl by sa mi nepodarilo zaviesť asi ani keby som veľmi chcela. Môj muž tvrdí, že nemám systém, ja tvrdím, že robím veci intuitívne (smiech). Určite nemám žiadne rady pre iné ženy, som mamou svojich detí a učím sa spolu s nimi.

Pokúšam sa trvať na niektorých veciach, napríklad násilie, zbrane, strieľačky sú u nás tabu. Viem, kolektív to môže zmeniť, ale doma sa snažíme mať nulovú toleranciu. Montessori prístup, ktorý zažíva Šimon v škôlke, vedie deti k samostatnosti, to sa pokúšame podporovať aj doma. Veľkým pomocníkom v tomto bola učiaca veža, ktorú zhotovil muž so svokrom a dieťa je tak prítomné pri všetkom dianí v kuchyni, môže sledovať a zapájať sa.

Veľa sa zhovárame, snažíme sa ukončovať konflikty udobrením, objatím. Niekedy je to náročnejšie, inokedy menej, ale mám doma citlivé, milé chlapča, s ktorým sa to dá. Verím, že si nájdu cestu aj k sebe navzájom s bračekom a budú to takí „správňáci“.

Byť mamou nie je vôbec jednoduché. Deti, práca a všetko ostatné okolo domácnosti dáva často poriadne zabrať. Kde čerpáte energiu a ako relaxujete?

Potrebujem dostatok spánku, čo je pri trojmesačnom bábätku trochu sci-fi, ale dá sa to. Najmä si to musím ustriehnuť, neponocovať a ráno napríklad neváhať zobudiť muža a ukradnúť si ešte hodinku pre seba, aby som bola počas dňa v relatívne dobrej nálade a bábätko videlo čo najviac môjho úsmevu. Občas pomôže vyvetrať hlavu aj obyčajné pečenie koláča, zaváranie, výlet so starším len sami dvaja, rozhovory s kamarátkami a podarilo sa mi už aj jedno večerné vínko v meste.  

"Bežný deň neobyčajne obyčajnej mamy"

Realita však býva často iná a mamy musia fungovať 25 hodín denne. Je jasné, že v každej rodine je situácia iná, ale predsa len. Dovoľte nám nazrieť do vášho bežného pracovného dňa.

Najhektickejšie je ráno, kvôli odchodu do škôlky, keďže sme doma všetci veľkí spáči. Ale to poznajú asi všetky maminy. Vyskočiť na rovné nohy, aj keď sa vám chce strašne spať, nútiť jedno dieťa vstať a druhé ešte aspoň chvíľu spať, hľadať dve rovnaké ponožky, plavky na plavecký, natierať chlebík, tlačiť chlebík dieťaťu do hlavy, hľadať dve rovnaké topánky, poslať pusinky a zabuchnúť dvere.

Potom sa začína pokojnejšia časť dňa. S drobcom si ideme vyvetrať hlavy do parku, rada si len tak pokojne posedím na lavičke pod stromami, obed riešim kúpou menu v našej miestnej reštaurácii, ideálne s nejakou „maminkovskou“ kamoškou alebo niečo rýchlo navarím. Musím povedať, že pri Jonáškovi sa nikam neponáhľam, nepracujem, neplánujem výlety do mesta, kde treba byť na nejakú konkrétnu hodinu, preferujem pohodu a pokoj, radšej mu pomasírujem bruško a nožičky a pousmievame sa na seba.

Poobede sa motkáme a čakáme návrat tatina so Šimonom z práce a škôlky. Potom je to zase hektickejšie a na všetkých už dolieha aj únava a musím povedať, že som rada, keď je všetko uložené v postieľkach, spracem riad a padám aj ja. Keď si stihnem pred spaním pozrieť nejaký make-up tutoriál na Youtube, cítim, že som urobila aj niečo pre seba. (smiech)

Pri malom bábätku sa nedajú podnikať nejaké extra výlety do odľahlých miest. Treba mu prispôsobiť program. Ako vyzerá ten váš spoločný?

So starším sa už dá parádne fungovať, fičíme na spoločenských hrách, to nás všetkých baví, „pexesujeme“ a „človkujeme“. Najviac času spolu trávime asi na terase a v záhrade, ak nám to Jonáš dovolí a zaspí v kočíku alebo v nosiči, Šimon s tatinom majstruje, ja vešiam bielizeň alebo oberám ovocie a potom so Šimim niečo upečieme. Niekedy je najväčšia krása v tých najjednoduchších veciach.

Umelci v čarovnej kuchyni
Prečítajte si tiež:

Umelci v čarovnej kuchyni

Bezpochyby vás nesmierne napĺňajú vaši dvaja synovia a starostlivosť o nich. Vráťme sa ale predsa len ešte na chvíľku do pracovnej oblasti vášho života. Čo vám v nej robí najväčšiu radosť?

Som človek vizuálny, milujem obrázky. Ako dieťa som milovala knihy o umení, celé hodiny som si prezerala fotky obrazov. Rovnako teraz sa najviac kochám na fotkách krásnych vecí v našej ponuke. Rada ich skladám k sebe tak, aby ladili a vytvárali pekný dojem na hlavnej stránke, ktorú zbadajú návštevníci ako prvú, keď kliknú na náš web. To je moja srdcovka. Baví ma sledovať zákaznícke správanie a na základe toho plánovať nové funkcionality webu tak, aby boli ľudia spokojní. A edukácia, projekty, školenia, workshopy, články, ktoré pomáhajú značkám rásť, to je tiež moja parketa.

Aký cieľ ste si so SASHE.sk stanovili? Alebo je už projekt dotiahnutý do takých rozmerov, že si môžete povedať, „som spokojná“?

SAShE je živý organizmus, myslím si, že nikdy nebude hotové a to je v poriadku. Vždy prídu nové trendy, nové požiadavky a my sme pripravení na ne reflektovať, tak nás to baví. Nebavilo by nás len statické udržiavanie niečoho zabehnutého. Momentálne už nemáme ambície rozširovať web príliš do šírky, skôr ideme do hĺbky.

Vyberáme si značky, s ktorými sa oplatí pracovať a pokúšame sa spolu s nimi zlepšovať prezentáciu ich tvorby. Marketing totiž patrí aj do rukodielnej tvorby. Ak niekto trávi dni, či týždne výrobou šiat, nemôže ich jednoducho „cvaknúť“ na mobil v temnej miestnosti zavesené na skrini. Tieto veci potrebujú dôstojnú prezentáciu. To sa snažíme ľudí učiť a na tom v súčasnosti pracujeme.

Zároveň stále sledujeme trendy, či už v IT alebo handmade oblasti, počúvame našich autorov a zákazníkov a snažíme sa im priebežne „šiť web na mieru“. Pripravujeme živé akcie, robíme návštevy u autorov a z nich prinášame na web prekrásne články. Na SAShE je naozaj stále čo robiť...

andrea miklášová

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: