Z online priestoru späť k čítaniu

Redakcia | 9. marec 2021
Deti čítajú detské časopisy Zornička a Včielka

Je nepopierateľné, že obdobie v ktorom sa práve nachádzame, je náročné rovnako pre rodiča, ako aj pre dieťa. Sociálna izolácia, deficit interakcií, či online vyučovanie, na to sa iba ťažko zvyká.

Všetko, vrátane úloh a komunikácie so spolužiakmi, sa dnes rieši cez technológie. 

Učiteľka na prvom stupni ZŠ, Monika, upozorňuje rodičov, aby ponúkli deťom aj inú alternatívu. Takú, kde budú mať deti kontakt s čítaním, riešením úloh, zábavou, nadobúdaním nových poznatkov. V tomto žiakom podľa nej pomáha aj časopis Zornička. „Stále siahame po nápadoch, ako deti zabaviť. Ideálne skĺbením zábavy a učenia. Moji tretiaci veľmi radi pracujú so Zorničkou,“ vysvetľuje triedna učiteľka Monika z Banskej Bystrice.

Zornička doma aj v škole

Dodáva, že rubriky sa prelínajú s učebnými osnovami, čo pomáha pri odľahčení a doplnení konkrétnych predmetov. „Zornička dáva aj priestor na konkrétne otázky detí, na ktoré nájdu často odpoveď v rubrike Viete, že..., do ktorej sa zapojili aj moji tretiaci. Zábavne preveruje vedomosti v Úlohách na zahriatie, sprevádza deti po Slovensku v rubrike Unikát, či po svete s rubrikou Deti ako ja. Mnoho úloh, rébusov, hlavolamov, inšpirácií na tvorenie, ktoré sú odľahčene ladené, jednoznačne motivujú školákov k vedomostiam zábavou,“ menuje prednosti časopisu. Vyzdvihuje aj prítomnosť anglického a slovenského komiksu, či plagátu, ktorý si deti nájdu v Zorničke každý druhý mesiac.   

Sociálna izolácia sa netýka len školákov. Rovnako si na ňu musia zvykať aj tí najmenší

„Mám doma štvorročné dvojičky. Minulý rok, keď sme pre pandémiu museli ostať doma, prvýkrát som v obchode okrem maľovaniek kúpila aj časopisy. Jednoznačným víťazom sa stala Včielka. Vybrali si ju moji chlapci. Páčia sa im samolepky, ktoré vlepujú k úlohám a musím povedať, že mnoho včielok majú polepených aj po skrinkách,“ hovorí s úsmevom mama Silvia, ktorá na časopis nedá dopustiť a tvrdí, že úlohy pre najmenšie detičky sú vo Včielke ideálne. 

Včielka aj v škôlke

Nielen doma, ale aj v škôlke je časopis Včielka nápomocná pri všestrannom rozvoji dieťaťa. Pani učiteľka Hanka zo Senca hovorí, že rubriky vo Včielke krásne dokážu udržať pozornosť detí. Jednotlivé úlohy sú ako šité pre najmenšieho čitateľa.

Vyzdvihuje aj fakt, že časopis vedia používať deti, ktoré sa ceruzku iba učia držať v ruke, rovnako ako aj deti, ktoré sa chystajú do školy. „Je úžasné sledovať ako najmenšie detičky potrebujú pri úlohách pomôcť, vysvetliť, usmerniť a o pár rokov, tie isté detičky úlohy robia samé.“  

Pozn. redakcie: Ďakujeme za tieto slová, inšpiráciu a povzbudenie. Každá strana Včielky, Adamka či Zorničky, je napasovaná na malého čitateľa, na jeho schopnosti spracovať informácie a tvoriť. Kiežby takýchto pedagógov a rodičov bolo viac! Ďakujeme.

Poznáte naše detské časopisy? Sú skvelým spoločníkom nielen počas dlhých pandemických mesiacov. Prelistujte si v starších vydaniach (Včielka, AdamkoZornička) a ak vás zaujmú, môžete si ich predplatiť nielen pre svojich žiakov v triede, ale aj domov.

detské časopisy   

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: