Vysvedčenie sa blíži. NETRÁPTE deti

Vysvedčenie sa blíži. NETRÁPTE deti
8.6.2018 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Hoci sa deti na koniec školského roka veľmi tešia, vstupnou bránou k prázdninám je – vysvedčenie. Nie pre každé dieťa je synonymom radosti a očakávaním zaslúženej odmeny. Zvýšené svalové napätie, zrýchlený tep, stupňovaná úzkosť, podráždené reakcie...

Ak ste spozorovali, že vaše dieťa má s blížiacim sa koncom školského roka takéto či podobné reakcie, môže za tým byť obava z blížiaceho sa vysvedčenia. Mal by to byť pre vás signál na vážny rozhovor.

Vysvedčenie – deň pravdy
Prečítajte si tiež:

Vysvedčenie – deň pravdy

Prijmite limity svojho dieťaťa

Nech máte od svojho potomka akékoľvek očakávania, prijmite jeho možnosti a limity a v pokoji preberte, čo je dôvodom jeho zmenených reakcií. Ak je to práve vysvedčenie, ubezpečte dieťa o svojej láske voči nemu a o tom, že jeho hodnota nespočíva v známkach.

Zistite, v ktorých predmetoch má najväčšie ťažkosti. Spolu si vytvorte plán, ako sa intenzívnejšie učiť a ako sa pripraviť na záverečné testy a tak využiť možnosť opraviť si ešte niektoré známky. Ukážte dieťaťu, že riešenie je vždy možné nájsť.

Poraďte sa s učiteľom

Situáciu nepodceňujte a poraďte sa aj s učiteľmi, ktorí poznajú vášho syna či dcéru a môžu vám pomôcť. Berte celú situáciu ako výzvu naučiť dieťa riešiť ťažké momenty v jeho živote a poskytnite mu priestor dôverovať vám. Lebo vysvedčenie je iba kus papiera, ale to, čo ostane v srdci vášho dieťaťa, ho bude sprevádzať po celý život.

Ako deti reagujú na známky?
Prečítajte si tiež:

Ako deti reagujú na známky?