Vyberáme detskú postieľku: Na čo si dať pozor?

Redakcia | 3. Apr 2018
Vyberáme detskú postieľku: Na čo si dať pozor?

Jednou z vecí, ktorú budete určite pri narodení vášho drobčeka potrebovať je detská postieľka. Naši najmenší spočiatku spávajú 15 až 18 hodín denne, a preto by ste mali vedieť, že postieľka je pre kvalitný spánok veľmi dôležitá a jej výber by ste v žiadnom prípade nemali podceniť.

Spoločne sa pozrieme, na čo sa pri výbere zamerať, aby bola postieľka skutočne bezpečným a pohodlným miestom pre naše bábätko.

Novú alebo použitú?

V prvom rade by ste si mali premyslieť, na akú dlhú dobu chcete detskú postieľku používať, pretože po menších úpravách je možné postieľku využiť ešte niekoľko rokov. Mnohí rodičia postieľku dokonca zdedia a s výberom alebo investovaním do tohto kúsku nábytku si nemusia robiť starosti.

Tu je však potrebné minimálne vymeniť matrac, ktorý je pre vývoj chrbtice veľmi dôležitý a pri drevených postieľkach skontrolovať, či na niektorých miestach nehrozí zadretie triesky.

Akú veľkosť?

V predajniach najčastejšie natrafíte na dve základné veľkosti: 60 x 120 a 70 x 140 cm. Tu môže byť pre vás rozhodujúcim priestor, ktorý máte pre postieľku vyhradený.

V prípade menšej postieľky počítajte s tým, že dieťa sa v nej pohodlne vyspí približne do troch rokov.

Väčšie veľkosti sú vhodné aj pre predškolákov, dokonca sa dajú prerobiť na tzv. junior postele.

Materiál

Ak vyberáte postieľku na dlhšiu dobu, potom určite zvoľte postieľku z tvrdého dreva (buk). Pre nenáročných stačí postieľka z mäkkého dreva (borovica). Spojovacie skrutky sa však v mäkkom dreve rýchlejšie uvoľňujú, dajú sa do neho urobiť rôzne škrabance a tiež odtlačky zubov od detí.

Dávajte si pozor aj na nosnosť postieľky, pretože nosnosť 15 kg môže dobrý papkáč dosiahnuť už vo veku dvoch rokov.

Ležiaca plocha

Ležiacou plochou postieľky môže byť doska alebo rošt. Rošt je pružnejší a zabezpečuje lepšie vetranie matraca. Veľkou výhodou je, ak sa dá ležiaca plocha polohovať vo viacerých výškach. Kým je bábätko malé, môže byť hore. Šetríte si tak chrbát. Keď podrastie natoľko, že by mohlo samo vyliezť z postieľky, premiestni sa ležiaca plocha nižšie.

Pri drahších  postieľkach nájdete dokonca šikmo polohovateľný rošt. Oceníte ho najmä pri refluxe a tvorbe hlienov.  

postieľka, spánok detí, výber postieľky

Aj pre vaše pohodlie

Pri starostlivosti o naše pokladíky, ktoré sú pre nás, pochopiteľne, najdôležitejšie, zabúdame niekedy na seba a pri vyberaní a vkladaní dieťatka do postieľky si to môže odniesť náš chrbát. Preto je lepšie zaobstarať si postieľku s bočnicou, ktorá sa dá spúšťať a umožní vám lepšiu manipuláciu.

V niektorých typoch sa nachádza aj úplne odnímateľná bočnica. Takáto postieľka sa dá pripevniť k manželskej posteli. V noci potom pohodlne nadojčíte bábätko bez vstávania z postele. Prospešné sú aj vyberateľné tyčky bočnice. Presun postieľky v rámci bytu značne uľahčí prítomnosť koliesok.

Matrac ako najdôležitejšia časť

V prvom rade dbajte na to, aby matrac vypĺňal celý priestor postieľky, aby sa dieťatko v noci nemohlo zakliesniť. Pri samotnom výbere matraca by sme mali zobrať do úvahy fakt, že dieťatko je malé a ľahké. Preto matrac, ktorý sa môže zdať dospelému ako dostatočne mäkký, môže dieťaťu pripadať tvrdý. Pozor však na molitánové matrace, ktoré sú – ako nové – príjemné a mäkké. No, len čo dieťatko naberie pár kilogramov, hneď sa začnú deformovať. V takom prípade je potrebné matrac vymeniť.

Práve pre rast a správny vývoj chrbtice je zásadná jej kvalitná a pevná opora. Ideálne sú preto pre deti tie matrace, ktoré sú vyrobené z kvalitných polyuretánových (tzv. studených) pien strednej a vyššej tuhosti. Tie ale napriek tomu nie sú tvrdé a nepohodlné. Na trhu sa však môžete stretnúť aj s matracmi latexovými, kokosovými, s pohánkou, antialergickými, dokonca obohatenými o bylinkové vône...

O vhodnom výbere, plus a mínusoch jednotlivých typov je dobré poradiť sa v špecializovaných predajniach a až potom sa rozhodnúť. Rozhodne sa neoplatí kupovať ho cez internet bez podrobného prieskumu.

Tip MAMA a ja
Ak chcete používať monitor dychu, spýtajte sa predajcu, či je to možné, pretože niektoré materiály, z ktorých je matrac vyrobený, jeho správne fungovanie znemožňujú.

Príslušenstvo do postieľky

Je len na vás, aby ste vybrali, v čom bude váš drobček spávať. Môžete mu kúpiť klasickú posteľnú súpravu – vankúš a prikrývku, alebo stále viac populárnejší spací vak.

Používanie vankúša sa v prvom roku života neodporúča kvôli zdravému vývinu chrbtice.

Prospešnosť spacieho vaku spočíva v tom, že sa dieťatko nemôže v noci odkopať a prechladnúť. Z plachiet naviac odporúčame napínaciu, ochrannú. Bábätka si trénujú pršteky na všetkom, čo je v ich dosahu a klasickú plachtu bez gumičky by húžvali a ťahali k sebe. Ochranná plachta je zospodu potiahnutá umelou hmotou, ktorá chráni matrac pred precikaním.

Tip MAMA a ja
Rozkošné deky, súpravy na spanie, zavinovačky a spacie vaky zakúpite aj na e-shope MAMA a ja!

Mantinel alebo hniezdo do postieľky – slúži na ochranu drobca, aby sa nebuchol do hlavičky či telíčka, najmä, ak má nepokojné sny.

Na cestách

Cestovná postieľka sa už stala akousi samozrejmosťou. Jej výhodou je predovšetkým možnosť rýchleho a jednoduchého zloženia. To využijete predovšetkým pri cestovaní na dovolenky, keď vám môžu ušetriť mnoho miesta v aute. Navyše je k nej väčšinou dodávaná špeciálna taška, ktorá zjednodušuje jej prenos. Tak ako ste ju jednoducho zložili, postieľku opäť rozložíte v hoteli a nemusíte sa zaoberať montážou. Použiť sa, samozrejme, dá aj ako postieľka doma. Nie je však plnohodnotnou náhradou klasickej detskej postieľky.

Cestovná postieľka nemá drevené latky, ktoré umožňujú lepšie prúdenie vzduchu, ďalej tu nie je rošt a vhodný matrac, ktorý zaisťuje správny vývoj bábätka. Preto je vhodnejšia na krátkodobé spinkanie. Pozor však, ak ju častejšie používate – kontrolujte skladacie systémy, aby sa nevydrali.

Postieľka ovplyvňuje kvalitu spánku a aj zdravý vývin chrbtice dieťaťa. Ak chcete, aby vaše dieťatko naozaj pokojne spalo, bolo šťastné a spokojné a vo svojej postieľke aj v bezpečí, stojí za to venovať jej pozornosť. Pri kúpe postieľky sa zaujímajte aj o to, či spĺňa bezpečnostné normy a použitý materiál či farba sú netoxické.
 

Vhodná alternatíva postieľky

Okrem klasickej postieľky existuje ešte niekoľko ďalších alternatív, ktoré môžu vášmu bábätku vyhovovať, ale aj nemusia.

Kolíska

Tento kúsok sa určite bude krásne vynímať v izbičke vášho drobčeka. V obchodoch nájdete rôzne druhy, drevené s kolieskami alebo aj s hudbou a polohovaním. Výhodou je, že sú menšie a novorodenec sa v nej cíti ako v brušku pretože má pocit bezpečia, kvôli stiesnenejším rozmerom. Jemné hojdanie pomáha pri upokojení a veľa detí tak ľahšie zaspí. Veľkosť je však zároveň aj nevýhodou pretože dieťatko z nej rýchlo vyrastie a od pol roka už nie je bezpečným miestom, pretože kolíska má nižšie bočnice a keď sa drobec začína prevaľovať, alebo sa dávať do sedu, je potrebné vymeniť miesto na spinkanie za bezpečnejšiu alternatívu.

Závesná kolíska

Výhodou je prirodzené prostredie a poloha pre bábätko. Ak sa v spánku drobček strhne, kolíska sa znovu rozkolíše, dieťatko sa upokojí a zaspí. Nevýhodou je menší výber na trhu a zložitejšia montáž.

Kôš

Rovnako ako pri kolíske, kôš môžete na spanie bábätka používať, kým nezačne byť aktívnejšie, prípadne samostatne sedieť. A tiež veľkosť dieťatka môže jeho používanie predčasne ukončiť – skrátka z neho prirýchlo vyrastie.  Na denné spanie bábätka ho môžete používať aj dlhšie, ale iba vtedy ak máte drobca pod dohľadom. Nevýhodou je aj vyššia cena, keďže v tomto prípade sa väčšinou jedná o dizajnové kúsky.

Ak ste práve v radostnom očakávaní a rozhodujete sa o vhodnej postieľke pre vášho drobčeka, nechajte sa inšpirovať ponukou e-shopu MAMA a ja.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: