Viete odbúrať stres? Mali by ste.
Stres je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. K emočným faktorom spôsobujúcim stres patrí predovšetkým úzkosť, strach, smútok, nenávisť, nepriateľstvo, neistota. Ak patríte medzi tých, ktorí sa veľa a často stresujú, zbystrite pozornosť, máte šancu ho odbúrať.
Stres má vyše dvesto definícií. Zjednodušene sa chápe ako úzkosť či tieseň, ktorá zapríčiňuje psychické vyčerpanie a utrpenie.
Existujú však dva druhy stresu. Pozitívny stres podporuje výkonnosť, naopak, negatívny stres je rušivý a človeka vyvádza z rovnováhy. Ak pôsobí dlhodobo, zvyšuje riziko rôznych chorôb, napr. riziko infarktu myokardu o 50 ℅ a rakoviny až o 75 ℅. Okrem toho „zlý“ stres podporuje vznik psychosomatických chorôb: časté infekcie dýchacích ciest, bolestivé stavy chrbtice, migrény, kožné ochorenia, alergie, žalúdočné vredy, poruchy trávenia, vysoký tlak, cukrovku atď. V SR ročne vzrastie počet chronicky stresovaných osôb približne o 5 percent.
Stres ovplyvňuje i stravovanie, a to v dvoch smeroch. Ľudia sa v stresových situáciách prejedajú, holdujú nadmernému prísunu sladkostí, cigariet, či alkoholu. Výsledkom býva obezita, ischemická choroba srdca, cukrovka. U iných dochádza v dôsledku stresu k opačnému extrému – nedostatočnému prísunu potravy, ktorý spôsobuje hypovitaminózu a už spomínané psychosomatické ochorenia.
Čo potrebujú „stresátori“ vo svojom jedálničku?
- Potraviny s vysokým obsahom vlákniny – surová zelenina, ovocie, celozrnné obilniny.
- Citrusové plody – obsahujú bioflavonoidy, vitamíny skupiny B, C.
- Stopové prvky (fosfor, draslík, zinok) a esenciálne mastné kyseliny – obsiahnuté v semenách (orechy), strukovinách, rybách, mlieku.
- Bylinkové čaje na upokojenie.
Naopak, mali by sa vyhnúť:
- Kofeínu a kolovým nápojom – zvyšujú podráždenosť.
- Rýchlovstrebateľnému cukru – obsahujú ho sladkosti a čokoláda.
Môže vás zaujímať:
3 fázy stresu - týka sa vás niektorá?
10 spôsobov ako minimalizovať stres
4 tipy, ako sa vyhnúť stresu