Vianoce v cudzine očami našich čitateliek

PaedDr. Dagmar Baluchová | 22. december 2017
Vianoce v cudzine očami našich čitateliek

Stromček alebo palmu? Kapustnicu či exotické menu? Tradičné Vianoce...? Takéto dilemy prežívajú viaceré Slovenky, ktoré si ďaleko od rodného domova založili svoje rodiny. Rady sa s nami podelili o to, ako sa im so svojimi partnermi a deťmi za hranicami žije a ako trávia Vianoce....

Vo Švédsku prichádza Santa na slamenej koze

„Pred Vianocami Švédi rozsvecujú domovy svetielkami a to robí úžasnú atmosféru,“ hovorí Jana Dahlgren, ktorá túto krajinu objavila vďaka manželovi Martinovi. Vianočné a novoročné sviatky oslavujú so synmi Mattiasom a Simonom vo Švédsku i na Slovensku.

„Vianočné obdobie začína 13. decembra oslavou sv. Lucie. Dievčatá si oblečú biele rúcho s červenou šerpou, na hlavu si nasadia korunu zo zelených rastlín so sviecami. Vianoce tu voňajú zázvorovými sušienkami pepparkakor a glöggom - vianočným nápojom z červeného vína a korenín. Typický pre švédske (nielen) vianočné tradície je aj snaps. Na Štedrý večer (Julafton) nechýbajú mäsové guľôčky, dusená šunka, sleď, údený úhor, omáčky, klobásky, „Janssonovo pokušenie“ a sladkosti.

U nás je aj kapustnica a dobré vínko. Po večeri príde s darčekmi Tomte (Santa), ktorý jazdí na slamenej koze Julbok. Keď sme na Vianoce vo Švédsku, chýbajú mi opekance s tvarohom (najlepšie sú od mojej starkej), ale vynahradím si to pri návšteve rodiny na Slovensku.”

God Jul och Gott Nytt År (Veselé Vianoce a šťastný Nový rok!)

vianoce v zahraničí 

Vianočný vláčik v Kanade

Pre Zuzanu Harmanošovú Gaudreau s manželom Stephanom a ich dcérou Lianou sú Vianoce jedným z najobľúbenejších sviatkov. A nečudo, veď v Kanade sú ich oslavy kvôli miešaniu zvykov rôznych kultúr veľmi pestré...

„Aj u nás máme niečo zo Slovenska, z Quebecu i z Britskej Kolumbie. Začíname už na Mikuláša, čistíme čižmy a ráno v nich hľadáme sladkosti. Podvečer sa manžel prezlieka za Mikuláša a robíme si posedenie s priateľmi a ich deťmi, ktoré recitujú a spievajú. Tak, ako to robili moji rodičia, keď som bola malá... Tento rok nás s Lili čaká aj písanie listu Santovi.

Z tradícií sme zostali najviac verní slovenským. Pri sviatočnej večeri nechýbajú oplátky s medom, cesnakom, krájanie jabĺčka, lúskanie orechov, aby sme boli zdraví...  Bohatí veľmi nie, lebo šupinky z kapra sa tu nepredávajú. Nechýba kapustnica s klobáskou, dubákmi a ryba so šalátom. Vianočné pečivo (na to sa teší hlavne manžel) sčasti upečiem a niečo kúpime na vianočných trhoch, ktoré organizuje slovenská komunita vo Vancouveri. V našej rodine je súčasťou Vianoc aj jazda vianočným vláčikom cez krásne vyzdobený Stanley park či lyžovačka.“

V Kanade sa  darčeky otvárajú ráno 25.12. Všetci sa ešte v pyžamách tešia z darov, ktoré Santa Claus doniesol v noci cez komín alebo krb.

vianoce v zahraničí

Na Cypre zúri teplo...

Soňa Ajini našla na Cypre svoj druhý domov. Pracuje tam ako právnička a s manželom Michaelom, ktorý je námorný inžinier, majú 3,5-ročnú dcéru Terez.

„Ničomu sa nedajú prirovnať Vianoce strávené s rodičmi v Košiciach... A asi ako každý Slovák žijúci v cudzine, aj ja sa snažím pripomenúť si slovenské Vianoce. Tradičná výzdoba, stromček, slovenské koledy i televízne programy, kapustnica, zemiakový šalát,  vianočné pečivo a pokoj doma „ako-tak“ vytvoria slovenskú vianočnú atmosféru, a to aj napriek + 15 °C, ktoré „zúria“ za oknami. Ak je studený december, môžem vidieť sneh iba na najvyššom pohorí Cypru, Trodose.“

Darčeky v Grécku až na Nový rok!

Slovenské aj grécke Vianoce oslavuje Zuzana Misailidisová s manželom Theom a ich dcérkou Mariou-Ninou. Ako je v Grécku zvykom, už 40 dní pred sviatkami sa postia.

„Žiadne mlieko, mliečne výrobky, vajcia, mäso a tesne pred Vianocami ani olej. Gazdinky upratujú a vianočne zdobia domácnosti. S manželom a dcérkou máme 24.12. slávnostnú večeru. Stromček máme už od začiatku adventu, zo zvykov prekrajujeme jablko, hádžeme orechy do rohov... Mimochodom, naše medovníky majú úspech v celej našej dedine. Pri večeri sme aspoň cez Skype v spojení s rodinou na Slovensku. Chýbajú mi...

25.12. sa ráno o 4,00 ide na bohoslužbu, ktorá trvá aj päť hodín. Na vianočný obed sa schádza celá rodina. Pečie sa asi každý druh mäsa, no najväčšia pochúťka je kozie mäso. Nechýbajú šaláty, tzatziki, feta syr, hranolky, chlieb... Celý deň jeme. Večer ľudia vyrážajú do ulíc, zabávajú sa až do rána. Apropo, na darčeky od Ágia Vasílisa si musíme počkať až do Nového roka, ale my nedočkavo odbaľujeme na Štedrý večer tie od Deda Mráza.“

Vianoce aj v Hongkongu

V Ázii je kresťanstvo menšinové, no „ligotavosť“ Vianoc  láka mnohých na oslavu aj tam.  Pre Barboru Seigrist,  jej manžela Alana a ich deti Kristínku a Tea, ktorých domovom je Hongkong, sú to jedny z najväčších sviatkov v roku. No spojiť slovenské tradície s čínskymi a americkými (podľa Alanovej národnosti) nie je ľahké...

My máme na Štedrý večer riadny mix - kapustnicu, oblátky s medom, zemiakový šalát, pečenú šunku s ananásom a čínsku stir-fry zeleninu. Ako zákusok pekanový koláč, ruské čajové koláčiky a linecké kolieska. Každý si otvorí jeden darček pred večerou a jeden po večeri. Ideme spať a ráno sa vybaľuje podľa amerického Santa Clausa zvyšok darčekov. No a samozrejme ideme do kostola na vianočnú omšu... No celkovo, aj čo sa týka tradícií, je to u nás taký mišung.“ 

„Tanti auguri di buon natale a tutti!“

Aj takto si Taliani pripíjajú na pokojné prežitie vianočných sviatkov. Dominantný je 25. december. Ako oslavuje Ľuboslava Malichová s manželom Danielem a takmer ročnou dcérou Lindou? „V Taliansku sa najširšia rodina zíde pri slávnostnom obede, a to doma alebo v reštaurácii.

Práve vianočný obed, ktorý trvá aspoň tri hodiny, je pre Talianov najdôležitejší bod. My ich slávime skôr slovensky ako taliansky. 24. máme večeru, s oblátkami, medom a všetkým, čo k tomu patrí. Pred a po večeri sa pomodlíme po slovensky a taliansky, rozdáme darčeky. Manžel a svokrovci obľubujú slovenský spôsob oslavy, veľmi sa im páči atmosféra. Som rada, že naša dcéra môže už odmala sláviť slovenské Vianoce.“
vianoce v zahraničí

Jeden rok vo Viedni a druhý v Neapole

Tak oslavuje sviatky Marcela Elia s talianskym manželom Diegom a ich dcérkou Emiliou.

Neapol je známy výrobou jasličiek a v tamojších rodinách sú často bohatšie zdobené ako stromček. Keď sme v Neapole, prechádzame sa po uličkách a obdivujeme krásu mesta, večer máme večeru z mnohých predjedál, darov mora, mäsa. Keď sme takto slávili Vianoce prvýkrát, k hlavnému jedlu sme sa dostali až o polnoci čo som vzdala od únavy a rozbaľovania darčekov. Minulý rok sme boli vo Viedni, kde žijeme, a mali sme slovenské vianočné menu. Darčeky rozbaľujeme až po večeri a do nového roku vstupujeme s predsavzatím, že „zhodíme“, čo sme popapali... “

Koledy v Mníchove nebudú chýbať

Aj Daniela Kolesar so svojím anglickým druhom Jimom majú „mixované“ Vianoce. Žijú totiž v nemeckom Mníchove, spolu s ich synom Jackom Matejom a Jimovou dcérou Majou.

„Keďže Jack Matej sa narodil v júni,  Vianoce v štvorici nás ešte len čakajú. Tentoraz ich oslávime v anglickom Manchestri, podľa anglických tradícií. Napriek tomu dodatočne navarím našu kapustnicu a na našom stromčeku budú ozdoby zo šúpolia. V budúcnosti budeme počúvať aj slovenské koledy, aby sa Jack naučil po slovensky a tieto krásne sviatky si spájal aj so Slovenskom, ktoré je aj jeho domovinou.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: